• تاریخ انشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۳
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 697
  • 1,667 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر می خواهید حرف تفرقه افکنان در شما اثر نکند الهی باشید، انسان هر چقدر به خدا نزدیک شود، بیشتر به وحدت نزدیک می شود

از بیست و پنجمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) با برگزاری ده‌ها مراسم از سوی پیروان مذاهب اهل سنت و تشیع جداگانه و مشترکاً در نقاط مختلف افغانستان بزرگداشت به عمل آمد. به گزارش خبرگزاری آوا، هریک از سخنرانان در مراسم‌های متعدد به معرفی شخصیت بی‌نظیر امام خمینی (ره) از زاویه‌های گوناگون پرداختند. در […]

از بیست و پنجمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) با برگزاری ده‌ها مراسم از سوی پیروان مذاهب اهل سنت و تشیع جداگانه و مشترکاً در نقاط مختلف افغانستان بزرگداشت به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری آوا، هریک از سخنرانان در مراسم‌های متعدد به معرفی شخصیت بی‌نظیر امام خمینی (ره) از زاویه‌های گوناگون پرداختند.

در مراسم با شکوهی که به همین مناسبت با حضور صدهانفر، در شهرهرات و به همت دفترنمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این شهر برگزارگردید، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدهاشمی، رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات،از امام راحل به عنوان “یک مجتهد اعلم، فقیه فرزانه و جامع‌الشرایط” یاد کرد.
آوی:” امام راحل بر اوج قلل مرتفع فقه، اصول، فلسفه، مکتب و کلام قرار داشت و تمام اعمال و مبارزاتش برای رضای خدا بود.”

به گفته این فعال فرهنگی واجتماعی، حضرت امام خمینی (ره) برعلاوه دیگر ویژگی‌هایی که داشت، یک سیاست‌مدار آگاه، خردمند و متعهد بود و نه تنها به مسایل عالم اسلام بلکه به همه مسایل جهان اشراف کامل داشت.

این عالم فعال دینی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی (ره) دین را از سیاست جدا نمی دانست، افزود: امام دین را عین سیاست و سیاست را عین دیانت می‌پنداشت و ثابت کرد که پیوند عمیق میان دین و سیاست وجود دارد و راه‌گشاه است.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) یکی از شخصیت‌های جهان اسلام در قرن اخیر بود که بیشترین تاکید را بر وحدت و اخوت اسلامی داشت
آقای هاشمی ادامه داد: امام راحل فرمودند اگر عظمت می خواهید، اگر سربلندی و سرفرازی می خواهید باید متحد و مسنجم و یکپارچه باشید.

باید وحدت کلمه در بین مسلمانان حاکم باشد، رمز موفقیت و پیروزی مسلمین وحدت کلمه است. استمرار پیروزی در نتیجه ی وحدت و یگپارچگی است و از این جهت است که بسیاری از اندیشمندان، محققین و صاحب نظران امام را بزرگترین منادی وحدت در قرن بیستم می داند.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در رابطه با اوضاع جاری کشور و ممکلت همواره حمایت قاطع از یک دولت فراگیر و مردمی بوده است افزود: مرکز تبیان همیشه از دولت مرکزی حمایت کرده است به همین دلیل این مرکز از این ملت شریف می خواهد همانگونه که در دور اول انتخابات حضور حماسی داشته اند، در دور دوم هم حضور خود را تثبیت و با آرای خودشان یک دولت قوی، قدرتمند که متضمن قدرت و استقلال افغانستان باشد، روی کار بیاورند

آقای میرزایی مسئول بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات، طی سخنانی گفت: جا دارد در این ایام یادی بکنیم از شهدای عالیقدر سرزمینی که هر قدمش به خون گلگون شهدا آبیاری شده، شهیدانی همچون شهید احمد شاه مسعود، شهید عبدالعلی مزاری، شهید سیدمصطفی کاظمی، شهید صفی الله افضلی، شهید استاد برهان الدین ربانی و تمام کسانی که در راه اسلام، وحدت و سرافرازی اسلام جان خود را فدا کردند.

او گفت: این شهدا فراموش نمی شوند و هر جایی که بروید صحبت از اینان است. وی افزود: سال گذشته مقام معظم رهبری در رابطه با حضرت امام، گفتند: امام خمینی در باور و اعتماد به خدا مصداق این آیه شریفه بود: «الّذین قال لهم النّاس انّ النّاس قد جمعوا لكم فاخشوهم فزادهم ایمانا و قالوا حسبنا الله و نعم الوكیل».
«حسبنا الله و نعم الوكیل» را امام با همه‌ی وجود ادا می كرد و از بن دندان به آن معتقد بود. امام به خدای متعال اعتماد داشت، به وعده‌ی الهی یقین داشت، برای خدا حركت كرد و كار كرد و حرف زد و اقدام كرد و می دانست كه “ان تنصروا الله ینصركم” وعده‌ی الهی است و حتمی و تخلف‌ناپذیر است.

آقای میرزایی علاوه کرد: امام خمینی(ره) به مساله وحدت مسلمانان بسیار تاکید داشت و می فرمود: باید وحدت داشته باشید و به حرف کسانی که از تفرقه صحبت می کنند گوش ندهید و کسانی که وحدت را هدف قرار داده اند، فساد می کنند و اگر می خواهید حرف تفرقه افکنان در شما اثر نکند الهی باشید، معنویت داشته باشید و انسان هر چقدر به خدا نزدیک شود، بیشتر به وحدت نزدیک می شود.

این فعال فرهنگی می افزاید: ملت ایران به تایید خدای تبارک و تعالی قیام کرد و این اخوت و برادری و این تحول عظیمی که در ایران پیدا شد، همه ی قشرها و گروه ها (شیعه را با سنی، سنی را با شیعه، دانشجو را با حوزوی و برعکس) و تمام اقوام را با هم منسجم کرد.

در همین حال، مولوی نجیبی امام جمعه ولسوالی کرخ هرات در سخنانی شخصیت امام را اینگونه وصف نمود: امام شخصیتی بود که از فیضیه قیام کرد و پس از تحمل مشکلات و مهاجرت دوباره به کشورش برگشت و دولت تعیین نمود و توی دهان دولت شاهنشاهی آنچنان مشت محکمی کوبید که برای همیشه از میان رفت.
این عالم برجسته دینی ادامه داد: امام شخصیتی بود که در مقابل دام های استکبار مقاومت نمود و لانه ی جاسوسی امریکا را به محاصره گرفت و به توفیق الهی نقشه های استکبار در طبس از بین رفت.

وی با بیان اینکه جوامع بشری احتیاج به رهبر و رهنما دارد، افزود: احتیاج به رهبر و رهنما عین احتیاج به هوا و غذا است. اگر هوایی برای تنفس نباش و اگر غذایی میسر نگردد، بخش مادی انسان از بین می رود.
مولوی نجیبی با بیان اینکه هر جامعه احتیاج به رهبر و پیشوا دارد، ادامه داد: اگر رهبر و راهنمایی در بین جوامع حضور نداشته باشد، بخش معنوی و روحانی بشر از بین می رود و از جانب دیگر، انسان موجودی است که دست حکمت خداوند حکیم در نهاد او غرایز گوناگونی برای او قرار داده است و هر غریزه ای مقتضیاتی دارد و فراهم آوردن این همه مقتضیات به تنهایی میسر نیست، پس باید اجتماعاتی به وجود بیاید و بعد از به وجود آمدن اجتماعات، منازعات و تناقضاتی به میان می آید، در اینجا ضرورت به رهبر و راهنما است که منازعات را به شکل درستی حل نماید.

امام جمعه ولسوالی کرخ افزود: خداوند مهربان در همه ادوار و در همه اماکن راهنمایانی به نام انبیا مبعوث نمود و آخرین رهنمایان الهی و رهبران خدایی، حضرت خاتم (ص) است.

وی با بیان اینکه رهبری حضرت خاتم با رهبری انبیای دیگر متفاوت است، افزود: رهبری انبیای قبل از پیغمبر ما برای مدت و زمانی بود، لکن رهبری پیامبر خاتم(ص)جهانی است و تا زمانی که بشریت وجود دارد رهبری و راهنمایی از آن پیامبر خاتم (ص) است.

وی می افزاید: بعد از رحلت حضرت محمد (ص) وظیفه ی بزرگ رهبری بشریت بر می گردد به دوش حضرات علما و دانشمندانی که قبای وراثت بر قامت با استقامت آنها راست آمده است.
وی در پایان سخنانش با تاکید بر این موضوع که مسئولیت رهبری بشریت امروز به دوش امت اسلامی است، عنوان داشت: متاسفانه که جامعه ی اسلامی را غفلت و خوابی گرفت و مستکبران دنیا برای غارت نمودن این امت، آنان را اشکال مختلفی به جان هم انداخته اند تا امت اسلامی به خواب عمیقی فرو رفت و وظیفه ی رهبری دنیا را از دست داد و رهبری به دست صهیونیزم، کلیسا، کاخ سفید و … افتاد.

مولوی خیر اندیش، رهبر حزب آزادی خواه میهن، در پایان مراسم پس از صحبت مختصر و بسیار ارزنده در مورد شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و با اشاره به این مطلب ایشان که فرمودند “اسلام مرزندارد” با تاکید بر وحدت جوامع اسلامی وملل امت مسلمه و لزوم حسن نظر و همبستگی دو ملت افغانستان و ایران را، دعای اختتامیه مراسم را قرائت کرد.

در این مراسم مداح اهل بیت(ع) جناب آقای عظیمی به ذکرمداحی ومصیبت پرداخت و قرائت قرآن آغازین مراسم به عهده حجت الاسلام والمسلمین علیزاده، مسؤل بخش فرهنگی دفترنمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درهرات بود و آقای احسانی از کادرهای فعال مرکزتبیان درهرات نیز اجرای برنامه را به عهده داشت.

مراسم مذکور به همت رئیس و مسؤلین دفترنمایندگی مرکزتبیان درهرات و با حضور صدهانفر از علما، دانشگاهیان، دانش آموزان، متنفذین اجتماعی، شخصیت های سیاسی دولتی وغیر دولتی، روز سه شنبه گذشته در مسجد محمدیه بکر آباد هرات برگزار گردید.

درحاشیه مراسم، نمایشگاهی نیز از کتب و عکس های مربوط به حضرت امام خمینی(ره) وانقلاب اسلامی ایران برپا گردیده بود که مورد استقبال شرکت کنندگان درمراسم قرارگرفت.