• تاریخ انشار: ۱۰ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 31333
  • 110 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ایجاد سازمان ملی مهاجرت تنها راه حل مشکلات مهاجرین در ایران است/ مهاجرین فضای اشتغال برای ایرانیان را تنگ نکرده‌اند

یک فعال حقوقی مهاجر در سخنانی در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه مهاجرت تهران، وجود ارگان‌های متعدد در راستای پیشبرد امور مهاجرین را از معضلات مهاجرین افغانستانی در ایران خوانده و تصریح کرد که این مشکل فقط با ایجاد سازمان ملی مهاجرت حل می‌شود. یک فعال فرهنگی مهاجر نیز با تکذیب این‌که مهاجرین فضای اشتغال را برای ایرانیان تنگ کرده، تأکید کرد: هر جایی که افغانستانی‌ها در ایران روی کار آمده و مدیریت آن کار را به‌دست گرفتند، دست‌آوردهای بزرگی داشتند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی موسوی، فعال حقوقی مهاجر که روز دوشنبه(۸ قوس/ آذر) طی سخنانی در حاشیه اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه مهاجرت، از سوی انجمن دیاران و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری خانه اندیشه‌ورزان ایران، با موضوع «انتظارات مهاجرین از دولت جدید ایران ـ الزامات تحول در سیاست‌گذاری حوزه‌ مهاجرت»، سخن می‌گفت، بیان داشت: ما باید در حوزه مهاجرین افغانستانی بعضی از کلیدواژه‌ها را تعریف بکنیم؛ لذا از ابتدای انقلاب اسلامی تا به‌حال به ما مهاجر می‌گویند در حالی‌که، مهاجر تا یک زمانی مهاجر است.

او در ادامه افزود: ما نباید اصطلاح مهاجر را برای کسانی که تحت کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو خارج می‌شوند و کارت آمایش و یا پناهندگی دریافت می‌کنند، به کار ببریم.

این فعال حقوقی خاطرنشان ساخت: کسانی‌که در ایران حضور قانونمندانه دارند و مشاغل و شرکت‌شان ثبت بوده و مالیات و بیمه پرداخت می‌کنند، همه مهاجر خطاب می‌شوند. از صفر تا صد هرچه افغانستانی وجود دارد، مهاجرین افغانستانی گفته می‌شود، در حالی‌که این یک تعبیر و تعریف غیرقانونی است که در واقع خلط مبحث می‌کند.

دکتر موسوی علاوه نمود: ما برای تعریف مهاجرین ابتدا باید یک متود و معیار درست داشته باشیم و بعد امتیازات قانونی را برای آن‌ها قایل شویم.

به باور وی: ریشه همه مشکلات مهاجرین افغانستانی تصمیمات جزیره‌ای، پراکنده و غیرمدون از سوی نهادهای متولی امور اتباع خارجی، پناهندگی و امورات بین المللی مهاجرین و جامعه افغانستانی در ایران می‌باشد.

این فعال حقوق وجود ارگان های متعدد در راستای پیشبرد امور مهاجرین را از معضلات دیگر مهاجرین افغانستانی در ایران خوانده و تصریح کرد: وجود ارگان‌های متعدد و نظرات مختلف در حوزه مهاجرین یکی از معضلات مهاجرین است که فقط با ایجاد سازمان ملی مهاجرت در ایران حل می‌شود.

وی می‌گوید: عدم ثبت وقایع احوال شخصیه( ذات و ولد، ازدواج و وفیات) یکی دیگری از مشکلات و معضلات حقوقی همه مهاجرین افغانستانی در ایران است که همه روزه مهاجرین با این‌گونه مشکلات در نهادهای اداری و قضایی ایران مواجه هستند.

دکتر موسوی در ادامه تاکید کرد: برای حل مشکلات حقوقی مهاجرین اگر یک ساختار نظام‌مند اداری در جهت ثبت وقایع احوال شخصیه مهاجرین افغانستانی اعم از مهاجرین، شهروندان و کسانی که جایگاه حقوقی دارند، ایجاد شود. این اقدام می‌تواند بسیاری از مشکلات مهاجرین را در حوزه حقوقی و قضایی حل کند.

 مهاجرین فضای اشتغال را برای ایرانیان تنگ نکرده اند

از سوی دیگر، محمد حسین احمدی، فعال فرهنگی مهاجر در سخنانی در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه مهاجرت تهران، اظهار داشت: کار پژوهشی انتظارات مهاجرین افغانستانی از رییس جمهور جدید ایران که از سوی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا صورت گرفته، خلا بزرگی را پر کرده و تصمیم گیرندگان به راحتی می‌توانند مشکلات و راه‌حل‌های آن در حوزه مهاجرت را دریافت کنند.

این فعال فرهنگی مهاجر با بیان این‌که باید این سوءتفاهم که افغانستانی‌ها باعث می‌شوند که فضای اشتغال برای دوستان ایرانی تنگ گردد، برداشته شود، گفت: بعضی موقع هموطنان افغانستانی ما در ایران به اتهام تنگ کردن فضای اشتغال از فعالیت اقتصادی و ثمره فعالیت‌های‌شان محروم می‌شوند و جواز فعالیت برای‌شان داده نمی‌شود، در حالی‌که این‌طور نیست و هر جایی که افغانستانی‌ها روی کار آمده و مدیریت آن کار را به‌دست گرفتند، دست‌آوردهای بزرگی داشتند.

او در ادامه این مطلب، با ذکر شاهد مثالی خاطرنشان ساخت: کیف دوزان افغانستانی نقش پر رنگی در ایران دارند و تنها کسانی هستند که پای کالا‌های چینی را از بازار سراجی ایران جمع کردند. به دنبال فعالیت آن‌ها، اکنون کسب و کار خام فروشان و تولیدکنندگان ایرانی در این وزه به‌صورت گسترده فعال شده و برای هزاران ایرانی زمینه اشتغال فراهم  شده است.

احمدی افزود: نگاهی دیگر نسبت به افغانستانی‌ها، یک نگاه کارگر محور است، در حالی‌که حقیقت امر این‌طور نیست و افغانستانی‌ها در حوزه مدیریت، تولید و ساخت و ساز نیز دست بالایی دارند که نمونه آن را در بازیافت و ضایعات مشاهده می‌کنید.

به باور وی: اگر مدیریت حوزه ساخت و ساز که یکی از بزرگترین مشکلات کشور ایران است را به افغانستانی‌ها بدهند، قطعا که خیلی از مشکلات در این عرصه حل خواهد شد.

این فعال حوزه مهاجرت با اشاره به ماده ۹۷۶ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، گفت: اگر دولت جدید ایران شجاعت به خرج بدهد و این ماده را اجرا بکند، مشکلات افرادی که در ایران به دنیا آمدند و پدر و مادرشان دارای مدرک قانونی اقامتی بودند، حل می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: در همه جای دنیا کشور میزبان مهاجرین یک سیاست فرهنگی جهت انسجام و ادغام اجتماعی آن‌ها روی دست دارد، اما در ایران چنین چیزی وجود ندارد و به همین خاطر است که تبعیض‌های خواسته و ناخواسته ایجاد می‌شود. باید در این عرصه کار فرهنگی صورت بگیرد تا حساسیت‌ها کاهش یافته و ادغام اجتماعی صورت بگیرد.

این در حالی است که روز دوشنبه(۸ قوس/ آذر) در اولین جلسه از نشست‌های حوزه مهاجرت در کافه اندیشکده‌ها(کافه مهاجرت)، از سوی انجمن دیاران و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان با همکاری خانه اندیشه‌ورزان ایران، با موضوع «انتظارات مهاجرین از دولت جدید ایران ـ الزامات تحول در سیاست‌گذاری حوزه‌ مهاجرت»، از اثر پژوهشی «انتظارات مهاجرین افغانستانی از رییس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران؛ رفع مشکلات، اصلاح قوانین و عدم نگاه امنیتی»، تهیه شده از مرکز تبیان و خبرگزاری آوا رونمایی شد.