• تاریخ انشار: ۳ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: مهاجرین
  • کد خبر: 30144
  • 394 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ایران و افغانستان برای یکدیگر فرصت های مناسبی هستند

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری ریاست عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان و هئیت همراه، با حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر نماینده محترم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. ایران و افغانستان برای یکدیگر فرصت های مناسبی هستند به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این دیدار ریاست عمومی […]

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری ریاست عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان و هئیت همراه، با حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر نماینده محترم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.
ایران و افغانستان برای یکدیگر فرصت های مناسبی هستند
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این دیدار ریاست عمومی مرکزفعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن تبریک ابقای حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر به عنوان نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی، گفت: در مباحث مرتبط با مهاجرین تلاش های زیادی کردید و خیلی از موضوعات از ناحیه شما و پیگیری شد و الحمدالله در سال های اخیر گشایش خیلی خوبی در رابطه با وضعیت مهاجرین پدید آمده است.

حسینی مزاری؛ رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در رابطه با وقایع اخیر، غرق شدن چند تن از هم میهنانمان در رودخانه هریرود و واقعه مهریز یزد، متذکر شد: دشمن به دنبال سوء استفاده از وقایع اخیر است و سعی می کند از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی و تبلیغات گسترده در فضای مجازی، با القائات انحرافی و بازتاب منفی احساسات مردم، افکار و اندیشه های مهاجرین را علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج نمایند، اما موفق نبوده چه اینکه مردم ما هوشیارتر از آن است که به وسیله چندتادروغ غربی ها و عوامل مزدورشان فریب بخورند.

ریاست عمومی مرکزفعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دیگر از صحبت های خود در مورد مشکلات اقامتی اخیر برای مهاجرین افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس فیصله کارگروه ساماندهی اتباع خارجی وزارت داخله ایران، پاسپورتهای خانواری که هر شش ماه ویزای آنها تمدید می شد و تاکنون سه دوره است که از تاریخ ۳۱/۳/۹۷ از سوی نیروی انتظامی تمدید نشده است فاقد اعتبار اعلام شده و دارندگان این پاسپورتها هم غیر مجاز اعلام و نهایت طرد مرزشوند.

وی اضافه کرد: همچنین در کارگروه ساماندهی اتباع خارجی وزارت داخله ایران فیصله شده است، تمام کسانی که در طرح شناسایی شرکت نموده و دارای سربرگ و شماره شناسایی می باشند ، غیر مجاز بوده و باید کشور جمهوری اسلامی ایران را ترک کنند. دارندگان سربرگ شامل دانش آموزان فاقد مدرکی که بنا به دستور حضورت امام خامنه ای در مدارس ثبت نام شده اند نیز می شود؛ همچنین گفته می شود که این طرح شامل خانواده هایی که تعدادی از آنها کارت آمایش و یا اقامت یکساله تغییر وضعیتی دارند و مابقی پاسپورت خانواری و یا سربرگ سرشماری دارند نیز میشود؛ پس از اجرای این طرح هیچ گونه خدمات اداری به مشمولان آن ارائه نمی شود که عدم ارائه خدمات درمانی، بانکی، آموزشی و تحصیلی به آنها مهمترین آنها می شود.

وی خاطر نشان کرد: آسیب ها باید در سطح مهاجرین کم تر شود و در این راستا روشنگری هم صورت بگیرد و باید از حضور مهاجرین در ایران حسن استفاده شود؛ در واقع رویکرد و برخورد دستگاه های نظام نسبت به مهاجرین باید اصلاح شود.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر نماینده محترم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ضمن خوش آمدگویی به حسینی مزاری و هئیت همراه گفت: دشمنان ایران و افغانستان در تلاش هستند تا از طُرق مختلف روابط دو کشور را نابود کنند که تا کنون برنامه هایی را هم برای تخریب این روابط دوستانه روی دست گرفته اند.

وی ادامه داد: ایران و افغانستان برای یکدیگر فرصت های مناسبی هستند، لازم است تعاملات بین دو کشور بیشتر شود، در شرایط کنونی پیوندها بین دو ملت عمیق تر و گره ها محکم تر گردد، چنانچه فضای عمیق دوستی ها فراهم نشود آسیب پذیری ها جدی است و دشمن سوء استفاده خواهد کرد.

نماینده محترم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که از اتفاقات اخیر برای مهاجرین افغانستانی نگران بودم، افزود: چرا علی رغم این که پیوند ایران و افغانستان یک پیوند عمیق، باوری و اعتقادی است، اما در عین حال یکی با فضا سازی های که انجام میدهد، موج آوری غلطی را در بین افکار عمومی قرار می دهد، این مشکلات نشان می دهد که ما نتوانستیم فضا را برای کسی که می خواهد این مسائل را آلوده بکند سم زدایی مناسبی کرده باشیم؛ زمانی که ما از روابط خود مراقبت کنیم، کسی نمی تواند با شرایط به وجود آمده میدان داری کند و فضا را آن طوری که میخواد روی دست بگیرد.

در پایان دیدار قرار گردید مشکلات موجود در سطح مهاجرین آسیب شناسی گردیده و راه حلی برای آن پیدا شود تا این طیف از مردم بتوانند زندگی بی دردسری داشته باشند.