• تاریخ انشار: 4 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15148
  • 568 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

این تبلیغ است که نهضت امام حسین(ع) را زنده نگهداشته و اثرگذار ساخته است/ مبلغین ما نتوانسته اند پیام اسلامی را به صورت درست به جامعه برسانند

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، با بیان این که تبلیغ در فرهنگ اسلامی، با وجود امکانات اندک و ضعیفی که دارد، نسبت به تبلیغ در فرهنگ غربی اثرگزارتر است، به بیان اهمیت تبلیغ در حرکت امام حسین(ع) و قیام عاشورا پرداخت و تأکید […]

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، با بیان این که تبلیغ در فرهنگ اسلامی، با وجود امکانات اندک و ضعیفی که دارد، نسبت به تبلیغ در فرهنگ غربی اثرگزارتر است، به بیان اهمیت تبلیغ در حرکت امام حسین(ع) و قیام عاشورا پرداخت و تأکید کرد: تبلیغ در نهضت عاشورا، قبل از عاشورا و بعد از نیز آن مطرح است و امام حسین(ع) از تاکتیک های تبلیغی، حسن استفاده و بهره برداری را نمودند. به گفته وی، از لحظه حرکت امام حسین(ع) از مدینه تا شهادت ایشان و بعد از آن تا حالا، این تبلیغ است که نهضت امام حسین را نه تنها زنده نگه داشته، بلکه روز به روز بر شعاع وجودی و اثرگزاری آن افزوده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی(ع)، گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع “جایگاه تبلیغ در نهضت عاشورا” برگزار شد.

 

مفهوم تبلیغ/ تبلیغ در فرهنگ اسلامی با فرهنگ غربی متفاوت است

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان و کارشناس این گفتمان، با بیان این که تبلیغ یک موضوع حساس و مهمی است که هرچه پیرامون آن صحبت شود، کم است، ابتدا به بیان مفهوم تبلیغ و عناصر وابسته به آن پرداخت. به گفته ایشان “تبلیغ یک واژه عربی است، در برابر واژه انگلیسی که پروپاگندا یاد می شود، اما تبلیغ در فرهنگ اسلامی با تبلیغ در فرهنگ غرب متفاوت است. در فرهنگ اسلامی تبلیغ به معنی ابلاغ یک پیام مقدس به مردم است، اما در فرهنگ غرب تبلیغات به معنی دروغ گفتن، تزویر و جعل و به انحراف کشاندن افکار عمومی است”.

 

حسینی مزاری افزود: متأسفانه در شرایط امروزی، تبلیغ در مجموع به عنوان یک کلمه منحوس و مطرود جا افتاده است، چنانچه شما وقتی می خواهید با کسی صحبت کرده و موضوعی را اطلاع رسانی کنید، مخاطب شما برای این که بی اساس بودن صحبت شما را ثابت کند، می گوید همه اش تبلیغات است، یعنی این که همه اش دروغ، فریب و نیرنگ است، این در حالی است که در فرهنگ اسلامی، موضوع تبلیغ ابلاغ یک پیام مقدس برای مخاطب است”.

 

وی خاطرنشان کرد که تبلیغ در حقیقت به معنی ابلاغ و رساندن پیام است، البته در فرهنگ عربی هم “تبلیغ” به معنی ابلاغ و رساندن داریم و هم کلمه “ایصال” که آن هم معنایش رساندن است. اما تبلیغ رساندن پیام است، ولی هر رساندن پیامی، تبلیغ نیست، چون موضوع تبلیغ “اوج ابلاغ” است؛ بنابر این بحث تبلیغ در فرهنگ اسلامی، “ابلاغ یک پیام مقدس به مخاطب” است.

 

سطوح تبلیغ در حادثه عاشورا؛ حرکت امام حسین از مدینه، روز عاشورا و تحولات پس از عاشورا

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بحث را در رابطه با جایگاه تبلیغ در نهضت عاشورا عنوان کرد و گفت که بحث تبلیغ و عاشورا به سه مقطعِ قبل از عاشورا و از لحظه حرکت امام حسین(ع) تا روز عاشورا، روز عاشورا و بعد از ظهر عاشورا تا کنون قابل تقسیم است.

 

ایشان ادامه داد: “اگر ما هر سه مقطع را مورد توجه قرار دهیم، متوجه می شویم که تبلیغ در نهضت عاشورا، قبل و بعد از آن نیز مطرح است و امام حسین(ع) از تاکتیک های تبلیغی حسن استفاده و بهره برداری را نمودند”.

 

حرکت تبلیغی امام حسین از مدینه تا روز عاشورا

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری اولین حرکت امام حسین در راستای استفاده از تاکتیک های تبلیغی را نفس مهاجرت امام دانست و گفت: “امام حسین(ع) توسط فرماندار یزید زیر فشار قرار می گیرد تا بیعت کند، اما امام بیعت نمی کند و بعد از سه روز مدینه را ترک می نماید، زیرا می داند اگر مدینه را ترک نگوید، قطعا توسط عوامل یزید به شهادت می رسد. اگر امام حسین در مدینه شهید می شد، به هدفی که داشت نمی رسید، اما به خاطر این که فریاد و حرکت امام حسین در مدینه محصور نماند و بازتاب پیدا کند و از سوی دیگر، مردم آن زمان در جریان قرار بگیرد و همه، تا تاریخ، تاریخ است، در جریان قرار بگیرند، باید امام از مدینه مهاجرت کند”.

 

دبیر کل حزب اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه حرکت امام حسین(ع) از مدینه، زمینه را برای تبلیغ فراهم می کرد گفت: “حداقل این سوال ایجاد می شد که امام حسین(ع) چرا و برای چه مهاجرت کرد؟ این حرکت به عنوان یک اثر تبلیغی برای جستجوی مردم و آگاه شدن آن ها اثرگذار است”.

 

وی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: نکته دوم و یا تاکتیک دوم تبلیغی امام حسین(ع) قبل از عاشورا، بی خبر حرکت کردن از مدینه است.

 

ایشان گفت: “امام حسین(ع) نمی آید تا با بزرگان طایفه و قوم و مردمش مشورت کند، بلکه بی اطلاع و دفعتا حرکت می کند. این حرکت امام حسین(ع) با آن شخصیت و منصب امامت و پیروانی که دارد، ایجاد سوال می کند و زمینه را برای تبلیغات غیرمستقیم فراهم می کند”.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: “سومین تاکتیک تبلیغاتی امام حسین(ع)، حضور در مکه، درست در زمانی است که حجاج از اطراف بلاد اسلامی تجمع کرده اند، طی مدتی که امام در مکه است، همواره صحبت و سخنرانی می کند، در اجتماعات حضور پیدا می کند و هدف خود را برای مردم بیان می کند و تکلیف مردم را نیز روشن می نماید. بر این اساس، طبعا ‌وقتی حجاج از مکه برمی گردند، پیام امام را به سرزمین های شان می برند”.

 

به باور ایشان، تاکتیک چهارم تبلیغی امام حسین(ع)، این بود که حج را ناتمام گذاشت و به سوی کوفه حرکت کرد. در این مرحله، بازهم در ذهن مردم سوال ایجاد می شود؛ چرا کسی که آمده در مکه و می خواهد یک عمل واجب را انجام دهد، این منطقه را در هشتم ذیحجه ترک کند و به جای دیگری برود؟.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان گفت: تاکتیک پنجم تبلیغات امام حسین(ع) قبل از واقعه عاشورا این است که ایشان به صورت مخفیانه از مکه خارج نمی شوند، حج را علنا نیمه تمام می گذارند، تمام جوانان و اصحاب خود را دعوت می کنند، همه بر اسب ها سوار می شوند و از بین مردم حرکت می کنند تا همه متوجه شوند. اگر امام حسین مخفی حرکت می کرد، شاید یک عده محدود باخبر می شدند، اما اکثریت مسلمین خبر نمی شدند و این پیام باز به درستی منعکس نمی شد”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری ادامه داد: “تاکتیک دیگر تبلیغی امام حسین(ع)، این است که در مسیر راه و در هر منزلی که می رسد، مجلس وعظ و سخنرانی برگزار می کند و با مردم صحبت می نمایند.

 

ایشان افزود: تاکتیک دیگر تبلیغی امام حسین(ع) نامه نگاری های آن حضرت بود که مرتب به قبائل و بلاد مختلف نامه نوشته و هدف از حرکت خود و برنامه های شان را بیان می کند. ایشان با این نامه ها اتمام حجت کرده و از آنان دعوت به همکاری می کند.

 

به گفته آقای مزاری، این ها شگردها و تاکتیک های امام حسین(ع) برای تبلیغ است که این روند حتی تا شب عاشورا ادامه دارد.

 

تاکتیک های تبلیغی امام حسین(ع) در روز عاشورا

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در مورد حرکت های تبلیغی امام حسین(ع) در روز عاشورا گفت: “در روز عاشورا نه تنها هر یک از اصحاب امام حسین(ع) وقتی وارد میدان می شود، رجز می خواند، خود را معرفی می کند، از قوم و تبارش نام می برد، اهداف و برنامه های خود را معرفی می کند و همچنین دشمن را دعوت به اصلاح می کند، بلکه تا لحظه ای که امام حسین شهید می شوند، ابلاغ پیام دست نمی کشد. این نشان گر این است که اصولا حرکت امام مبتنی بر یک حرکت تبلیغی است”.

 

تاکتیک های تبلیغی بعد از شهادت امام حسین(ع)

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه به تاکتیک های تبلیغی بعد از شهادت امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: “بعد از شهادت امام حسین وظیفه تبلیغ به عهده اهل بیت(ع) است، چون به همراه آوردن اهل بیت، یکی از تاکتیک های دیگر تبلیغی امام حسین است، زیرا امام نیاز به خبرنگار، مبلغ، ضبط صوت و نیاز به کسانی دارد که عملیات های روانی تبلیغی را روی دست بگیرد، لذا وقتی امام حسین(ع) شهید می شوند، وظیفه تبلیغی به دوش اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می افتد، در رأس این کاروان تبلیغی، حضرت زینب(س) است. اگر بعد از عاشورا تبلیغ اهل بیت(ع) نمی بود، نهضت عاشورا در کربلا دفن می شد”.

 

ایشان با بیان این که نقش تبلیغ در نهضت امام حسین(ع) خیلی بارز و برجسته است، تصریح کرد: “از لحظه حرکت تا شهادت و بعد از آن و تا حالا، این تبلیغ است که نهضت امام حسین را نه تنها زنده نگه داشته، بلکه روز به روز بر شعاع وجودی و اثرگذاری این نهضت می افزاید؛ هر روز که می گذرد، متوجه می شویم که این نهضت در دنیا چقدر از جایگاه وسیعی برخوردار است”.

 

عناصر و شروط موفقیت تبلیغ/ ویژگی های پیام

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان پیام، پیام رسان، ابزار پیام رسانی و شیوه پیام رسانی به مردم را چهار عنصر تبلیغ عنوان کرد و گفت تبلیغ با این چهار عنصر اثرگذار است و بر این اساس، مبلغ بایستی از یک سری شرایط و خصوصیاتی برخوردار باشد”.

 

ایشان افزود: “اولین شرط موفقیت یک پیام بحث حق بودن آن است، زیرا اگر پیام، حق بود، تأثیرگذار است، در غیر آن اثر و ثمری نخواهد داشت؛ چنان که تبلیغ در سطح کشورهای اسلامی اثر گذار تر است نسبت به تبلیغات غیراسلامی امروز کل غرب با تمام امکاناتی که در اختیار دارد. ممکن است تبلیغاتی که امروز از رسانه های غربی صورت می گیرد، در یک مقطع خاص تأثیرگذار باشد و مردم را از نگاه ذهنی مشغول بسازد، اما آن اثرگذاری ی که مطلوب دل استکبار است، نخواهد داشت. در برابر آن، اسلام و مسلمین با آن که از نگاه تبلیغ خیلی ضعیف اند و ابزار تبلیغی کمی در اختیار دارند، بازهم تأثیرگذاری تبلیغات اسلامی خیلی بالا است. اگر از خود نهضت کربلا شروع کنیم، می بینید که این نهضت تا حالا چه تحولات تبلیغی را از سوی دشمن به تجربه نشسته، از تبلغیات دستگاه یزید گرفته تا حالا، اما این بحث حق بودن پیام نهضت کربلا است که آن را تأثیرگذار است”.

 

شرط دوم موفقیت یک پیام را آقای مزاری منطقی بودن عنوان داشت و گفت اگر پیام منطقی و گویا نباشد، بر اساس اصول و قواعد نبوده و جهت دهنده نباشد، قطعاَ ‌این پیام و حرکت تبلیغی، به ثمر نخواهد نشست.

 

وی ادامه داد: “شرط سوم موفقیت یک پیام، برانگیزانندگی پیام است، اگر پیام در جامعه انگیزش ایجاد نکند، این پیام به موفقیت نخواهد رسید”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی افزود: “شرط بعدی موفقیت پیام، هماهنگی پیام با نیازهای جامعه است. در شرایط موجود، یک نفر پیامی را می خواهد در سطح جامعه القا کند که اصلا با نیازهای جامعه مطابقت ندارد. این پیام به توفیقی نخواهد رسید”.

 

وی در یک جمع بندی در این بخش گفت: “بنابر این، پیامی که مثلا اسلام و حرکت های اسلامی دارد، همه این شرایط را داراست. پیامی که امام حسین(ع) با نهضت خودش منعکس کرد؛ هم حق بود و هم منطقی، هم برانگیزاننده و هم مطابق نیازهای جامعه و زمان! این زمان چه در زمان خود امام حسین(ع) و چه حالا، و چه تا قیامت، این پیام با نیازهای جامعه و بشر هماهنگی دارد و اینجاست که پیام به تاثیر گذاری عمیقی می رسد”.

 

ویژگی های پیام رسان و مبلغ/ مبلغ باید اعتقاد و آگاهی نسبت به پیام، اخلاص، صبر، صفای باطن، دلسوز، شجاع و دارای الگو باشد

عنصر بعدی یک حرکت تبلیغی را دبیر کل حزب اسلامی تبیان ویژگی های پیام رسان عنوان داشت.

 

ایشان گفت: “ویژگی پیام رسان از نگاه شخصیتی و شیوه تبلیغات، در راستای محقق شدن یک هدف خیلی مهم است. اولین ویژگی مبلغ یا پیام رسان، اعتقاد او است! یک مبلغ قبل از همه باید به صحبتی که پیرامون یک پیام می کند، اعتقاد داشته باشد. نمی شود به چیزی اعتقاد نداشته باشیم، اما حول آن صحبت کنیم، این تأثیر نمی گذارد. این سنت الهی هم است که اگر کسی به چیزی اعتقاد نداشته باشد، نمی تواند در راستای تبلیغ و ترویج آن پیام کار کند و اثر گزار نیز باشد”.

 

وی افزود: “شرط دیگر پیام رسان، داشتن آگاهی و علم است، یک پیام رسان وقتی که تبلیغ می کند، باید خودش آگاهی و اطلاعات کافی از موضوع داشته باشد، اما اگر کسی از نگاه بصیرت علمی ضعیف باشد، در رساندن پیام توفیقی نخواهد داشت”.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، شرط سوم یک مبلغ، داشتن اخلاص است

 

ایشان با توضیح اخلاص گفت: “مبلغ باید اخلاص داشته باشد یعنی تبلیغ را خالصا لوجه الله بکند، برای خودنمایی و تظاهر و پول به دست آوردن نباشد، امروز اگر گاهی می بینید تبلیغات اسلامی تأثیرگذار نیست، به خاطر این است که مبلغ تنها به خاطر پول حاضر است به مسجد، حسینیه و مراکز دینی برود و سخن بگوید، اگر برای مبلغ پول ندهی و اگر امکاناتش را فراهم نکنی، حاضر نمی شود وظیفه انجام بدهد. پس معلوم است که این فرد برای اسلام اخلاص ندارد، بلکه برای پر کردن جیب خود کار می کند؛ بنابر این مبلغ باید اخلاص داشته و تمام حرکات، سکنات و سخنانش محض برای رضای خدا و بر اساس دستورات الهی باشد”.

 

آقای مزاری شرط چهارم مبلغ را صبوری عنوان داشت و گفت: مبلغ باید در راستای ابلاغ پیام الهی و دینی، سختی ها، نداری ها، گرسنگی ها، فشارهای دشمن و حتی نیش زبان های خودی ها را تحمل کند و تحت هیچ شرایطی و در هیچ مقطعی نباید پا پس بکشد. اگر مبلغ یک چنین شرطی را داشت، در نهایت موفق خواهد شد.

 

صفای باطن شرط پنجم مبلغ بود که آقای حسینی مزاری مطرح کرد و گفت: “آقای مبلغ هر که باشد، چه روحانی و چه دانشگاهی، باید صفای باطن داشته و تذکیه شده باشد، همه صفاتی را که یک انسان مخلص و متدین دارد، باید داشته باشد”.

 

دلسوز به مردم ششمین شرط مبلغ از سوی دبیر کل حزب اسلامی تبیان عنوان شد. وی گفت: “مبلغ اگر با مردم نباشد و نسبت به آنها دلسوز نباشد، نسبت به همه مشکلات دغدغه‌مند نباشد، این مبلغ نمی تواند کاری انجام دهد”.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) شرط هفتم را شجاع بودن مبلغ و خدا ترسی او عنوان کرد و اظهار داشت: “آقای مبلغ وقتی پشت تریبون قرار می گیرد، نگاهش و تمام حواسش باید به دستورات خدا و ائمه معصومین باشد، تمام استکبار جهانی و قدرت های مادی را اگر یک طرف در پیش روی مبلغ اسلامی مجسم کنید، نباید به اندازه یک پر مگس ارزش داشته باشد و هراس در دل راه بدهد”. البته بحث شجاعت بحث تهور نیست، زیرا تهور نترسیدن و خود را در متن بلا قرار دادن است، اما شجاعت بین تهور و ترس است، یعنی ترس وجود دارد، اما شخص شجاع به خاطر ترس دست روی دست نمی گذرد بلکه اهل اقدام و عمل است، مثلاَ مبلغ و روحانی شجاع این ترس را نادیده می گیرد و در میدان عمل به صورت جدی حضور پیدا می کند.

 

الگو داشتن و الگو بودن، عنصر بعدی یک مبلغ بود که آقای مزاری به آن اشاره کرد و گفت: “مبلغ باید هم خودش بتواند به عنوان الگو در جامعه مطرح شود و هم الگوهای اسلامی را برای جامعه مطرح کند. ما در بین ۱۲۴ هزار پیامبر، به خصوص حضرت پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) الگوهای خیلی جالبی داریم، و همچنین شخصیت های الگویی در سطح جوامع اسلامی داشته و داریم. مثلا ما در ایران امام خمینی(ره) را داشتیم و امروز امام خامنه ای(دام ظله العالی) را داریم، در لبنان سید حسن نصر الله است و به همین ترتیب در عراق، بحرین و یمن، این ها شخصیت های الگویی اند که باید مبلغ الگوبرداری کرده و برای جامعه اسلامی نیز مطرح کند”.

 

وی در عین حال افزود: “تبلیغ اسلامی با این که اثرگذار است، اما اما گاهی مفید فایده نمی باشد، دلیلش این است که مبلغین، آن شرایطی را که باید داشته باشند، ندارند، اما در عین حال، تبلیغ اسلامی با وجود این کاستی ها، به مراتب از تبلیغات غربی ها اثرگذارتر است. این در حالی است که امروز غرب وسائل و امکانات خیلی پیشرفته داشته و در راستای رساندن پیام خود، از شخصیت های برجسته علمی که در قالب اتاق های فکر سازمان دهی شده اند، تا دسته های متعدد تبلیغی در سطح دنیا به خصوص در درون کشورهای اسلامی و همچنان ماهواره ها، تلویزیون ها، اینترنت، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چه در بعد صوتی، تصویری، متنی، چاپی و الکترونیکی، استفاده می کند”.

 

افغانستان و فعالیت های تبلیغی غرب/ امروز دشمنان در صدد بدنام کردن اسلام و به انحراف کشاندن جوانان ما است

این فعال فرهنگی اجتماعی با توجه به وضعیت افغانستان و ابزارهای تبلیغی غرب برای گمراه کردن جامعه افغانستانی ادامه داد: “حتی در افغانستان خانواده های غربی را در درون مردم جاسازی کرده، مثل خود اتباع افغانستان زندگی می کنند، از افغان ها دختر گرفتند و به آنها دختر نیز دادند و ارتباطات خانوادگی برقرار کردند تا از این طریق بتوانند در جهت ترویج مسیحیت و مبتذل ساختن مردم ما کار کنند. کلیساهای مخفی در افغانستان وجود دارد، حتی یکی از ابزارهای دیگر دشمن به فساد کشاندن جوانان ما است؛ چه دختران و چه پسران، این ها برنامه های عجیبی دارند که در یک گفتمان دیگر، باید ابزارهای تبلیغی دشمن به صورت جداگانه بررسی شود”.

 

وی افزود: “در هفده سال اخیر ما چقدر تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی دشمنان قرار داریم! بارزترینش همین تلویزون ها و ماهواره هایی است که در خانه های ما وجود دارد و شب و روز کار این ها شده نمایش سریال های ترکی که چطور یاد بدهد یک پسر با چند دختر ارتباط برقرار کند! یا یک آقایی که یک زن دارد، با چند زن دیگر هم ارتباط برقرار کند! و یا یک دختر خانم چگونه با چند مرد دوست شود! این شیوه ها را یاد می دهند تا بنیان خانواده را در افغانستان منهدم کنند”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری خاطرنشان کرد: “دشمن می خواست به هدف منحوس خود در افغانستان برسد؛ طی چند سال اول این کشور را کاملا ‌متحول کند و مردم را به سبک دموکراسی خودشان معتقد بسازند و در اختیار غرب قرار بدهند، اما به هدف ها نرسیدند، چون اگر به نتیجه می رسید، افغانستان آرام می شد و نیاز به این همه جنگ و عملیات های انتحاری نبود”.

 

به گفته وی، اگر امروز در افغانستان جنگ و عملیات های انتحاری وجود دارد، نشانه این است که در اینجا اسلام همچنان زنده است و این حرکت ها علیه اسلام، مذهب و مکتب صورت می گیرد.

 

ایشان اظهار داشت: “در شرایط موجود و در جامعه ما، هم تبلیغات اسلامی وجود دارد و هم ضد اسلامی، ولی در رابطه با تبلیغات دشمن، همین بس که با وصف امکانات قوی، اما به مطلوب اصلی خود نرسیدند، ولی از این طرف در جبهه اسلامی، مسلمانان و مبلغین ما نیز نتوانستند به صورت درست پیام اسلامی را به جامعه و به خصوص جوانان برسانند”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی تأکید کرد که جوانان ما اعم از پسر و دختر، باید پیام اسلام را به صورت درست درک کنند؛ جامعه ما بداند که این اسلام چقدر یک دین مدرن است و چقدر در برابر نیازهای جامعه در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی پاسخگو است”.

 

وی گفت که امروز دشمنان در صدد بدنام کردن اسلام و به انحراف کشاندن اذهان جوانان ما است، اما ما نتوانستیم در رابطه با اسلام، مکتب، مذهب و مبانی دینی درست کار کنیم و مردم خود را آگاه سازیم.

 

ایشان با طرح این سوال که چرا پیام درست منعکس نمی شود؟ گفت: “پاسخ این است که ضعف در سطح مبلغین ما است و شرایطی که در اختیار ندارند. مهمترین عواملی که می تواند یک مبلغ را به پیروزی و موفقیت برساند، بحث اعتقاد داشتن، اخلاص، بصیرت و علم مبلغ است. امروز خیلی از مبلغان ما، از علوم روز بی بهره اند، نمی فهمند فیس بوک، تلگرام، گوگل پلاس و… که برای تبلیغ استفاده می شود، چیست؟ تازه همین درس های حوزوی را اگر به صورت درست از این ها سوال کنید، خیلی ها ناتوان اند. بر این اساس، وقتی آگاهی علمی و دینی در سطح مبلغین کم و علوم روز وجود نداشته باشد، شما چطور توقع دارید این مبلغ پیام را برساند. امروز مبلغ با اخلاص و شجاع کمتر می بینیم”.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، وقتی مبلغ دارای شرایط لازم نباشد، شما چطور می توانید توقع داشته باشید که در افغانستان مکتب و دین اسلام به صورت درست ترویج شود و ما به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

ایشان افزود: “وظیفه مبلغ تنها آموزش نماز نیست، مردم تنها با اقامه نماز سطحی و بدون عمق و ریشه به جایی نمی رسند، بلکه مبلغ باید بنشیند و با مردم صحبت کند، احکام و عقاید و مباحث روز را مطرح کند تا مردم آگاهی پیدا کند. روحانی بایستی با دلسوزی در بین مردم برود، چه به او پول بدهند و یا ندهند، باید کارش را انجام داده و برنامه داشته باشد”.

وی با اشاره به روحانیون برجسته عصر حاضر خاطرنشان کرد: “ما امروز نمونه های مبلغین موفق داریم، مانند حضرت امام خمینی(ره) که با کدام امکانات، یک ژاندارم منطقه را به زانو درآورد؟ با کدام پول توانست حکومت شاهنشاهی ایران را به زانو در بیاورد؟ کدام کشور از این آقا حمایت کرد؟ کدام جمعیت به این آقا پول داد؟ تمام کار امام خمینی(ره) بحث شریعت و دین بود و خودش برنامه داشت و کار کرد. امروز حضرت امام خامنه ای(دام ظله العالی) نیز به عنوان الگویی بسیار واضح، پیش روی ما است. بیبیند که این آقا چه امکاناتی دارد و چگونه می تواند یک کشور به آن عظمت را به عنوان یک قدرت در دنیا مطرح کند؟! ایران نه بمب هسته ای دارد، نه قدرت نظامی دارد که بتواند با امریکا مقابله کند، نه امکانات اقتصادی، بلکه ایمان و اعتقاد به خدا دارد و در مسیر شریعت کار می کند، به دستور خدا عمل می کند و امروز با این فکر و اندیشه، با استراتژی قوی، در کل دنیا به عنوان یک الگوی مناسب مطرح است و ما می توانیم امروز از این الگوها استفاده کنیم که تا هنوز متاسفانه نکردیم. اینجاست که کشورافغانستان از نگاه تبلیغات اسلامی عقب است و ما نتوانستیم از این فیض و از این نعمت استفاده کرده، مردم خود را جهت دهیم. نقص ما در مبلغین ما است”.

 

مبلغ چگونه می تواند اثرگذار باشد؟

در پایان گفتمان جایگاه تبلیغ مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری به سوالات حاضرین در مجلس به خصوص دانشجویان پاسخ داد.

 

وی در پاسخ به سوال دانشجویی که پرسید “چه راهکاری وجود دارد تا بتوانیم در جامعه خود تبلیغ درست کرده و در عین حال اثرگزار باشیم” گفت: “یک بخش از این سوال تاکنون پاسخ داده شده است که بحث شرایط مبلغ بود، اما راهکار برای اثرگذاری تبلیغ دربرگیرنده چند نکته است: اول مبلغ باید متواضع و فروتن باشد، مبلغ متکبر و خودخواه نمی تواند در جامعه مؤثر عمل کند؛ دوم مبلغ باید به ریشه های گناه توجه داشته باشد، ما همیشه نمی توانیم با خود گناه مقابله کنیم، اگر ریشه های گناه را تشخیص داده و شناختیم، می توانیم گناهان را از جامعه برداریم؛ سوم مبلغ باید از تحریک احساسات استفاده کند؛ مسائل ارتباط جمعی را بلد باشد و از منابر و مساجد و از فضاهای مجازی استفاده کند؛ از بحث مقدمه چینی در تبلیغات اسلامی استفاده کند و زمینه را برای فرا گرفتن پیام با استفاده از شعر، داستان و نکات جالب و ناب فراهم نماید؛ از همه مهمتر، مبلغ باید تبلیغ عملی انجام دهد و خود تجسمی از اعمال خیر و خوبی در سطح جامعه باشد تا وقتی یک جوان به سمت مبلغ می بیند، نیاز نباشد که سوال کند نماز اول وقت چگونه است! غیبت حرام است! و دروغ عقوبت دارد! از سوی دیگر، مبلغین باید از نظر ظاهر و باطن رفتار و اعمال خود تبلیغ کننده احکام اسلامی باشد.