• تاریخ انشار: ۱۲ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31555
  • 25 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

باجنگ علیه طالبان و ایجاد جبهه مقاومت مخالفیم/سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان متعادل و مخلصانه می باشد

نشست هم اندیشی همدلان پیرامون اوضاع جاری کشور و راه های بیرون رفت از بحران و نیز مشکلات مهاجرین مقیم ایران روز پنج شنبه(۹ جدی) با حضور شخصیت های نخبه کشور از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس برگزار گردید.

نشست هم اندیشی همدلان پیرامون اوضاع جاری کشور و راه های بیرون رفت از بحران و نیز مشکلات مهاجرین مقیم ایران روز پنج شنبه(۹ جدی) با حضور شخصیت های نخبه کشور از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس برگزار گردید.

در این نشست ابتدا حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری به حضور مهمان ها خیر مقدم گفته آنگاه انگیزه نشست را بیان کرد و گفت؛با توجه به شرایط سخت افغانستان، راه بیرون رفت از بحران حضور در صحنه است و ما امروز به طور گسترده در داخل افغانستان حضور داریم و ضمن پرداختن به سایر اولویت ها، تصمیم به تعامل با طالبان گرفته ایم و اگرچه دسته ای صحبت از جنگ علیه طالبان دارند اما به اعتقاد من نه تنها جنگ سودی به حال افغانستان ندارد بلکه شرایط را بدتر خواهد کرد ازین رو نظر و دیدگاه ما مخالفت با جنگ و ایجاد جبهه مقاومت است و بلکه تلاش برای تامین امنیت، صلح و ثبات در افغانستان در دستور کار جدی ما قرار دارد و حال در این نشست دو مطلب نیاز است عنوان شود؛

یکی نیاز به حماست همه جانبه از سوی تمام اقشار ملت به ویژه شخصیت های نخبه داریم و دیگر به راهنمایی و ارائه راهکار ضرورت است تا با راهنمایی و هدایت شما عزیزان کار اصولی و دقیق انجام بدهیم و انشاالله به زودی زمینه فراهم شود تا سایر شخصیتها هم به کشور برگردند و اقدام به بازسازی و نوسازی کشور کنند.

در این نشست که شخصیتهای نخبه زیادی از جمله؛ حجج اسلام والمسلمین سیدنصرالدین محسنی و شیخ موسی رضایی، محمد بشیر توحیدی، جنرالها ماما ابراهیم، سلمان ابوشریف، مسعود، شجاعی دره صوفی، دکتر سیداسدالله حیدری، حاج محمد وفایی، سیدمحمد رضا محمودی، محمدعلی صابری، چمران، بصیر مالانی، همایون خان، غلام یحی غلامی، کاتب محبوب بنایی، محمد داوود افشار، سیدحسن مهاجر، سید حسن شجاعی، بشیر آرش، حاج خداداد فولادی، سید جلیل حلیمی و جمعی دیگر حضور داشتند، تعدادی به ترتیب به ارائه نظر پرداختند.

 بشیر توحیدی معاون والی بلخ در حکومت قبل در این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از حجت السلام و المسلمین حسینی مزاری، به اوضاع افغانستان پرداخت و گفت: شرایط بسیار سخت و دشواری برای مردم آزاده افغانستان پیش آمد و واقعا غافلگیرانه بود، کسانی که در افغانستان ادعا می کنند که من میدانستم کشور سقوط می کند، یک ادعاست، چون همه تحلیل گران، همه سیاسیون، همه کسانی که دست اندر کار بودند در افغانستان، هیچ کدامشان این برداشت را نداشتند.

وی با توجه به مطلب فوق اظهار داشت: متأسفانه دنیای استکبار بسیار ظالم و بی رحم است و با توطئه و دسیسه ها، نظام پوشالی را برمردم ما تحمیل کردند، با یک انتخابات کذایی، یک کسی را به نام اشرف غنی آورد و بر مردم ما مسلط ساخت.

بشیر توحیدی با بیان این که رویکرد طالبان نسبت به دوره اولشان تغییر کرده است، گفت: خواهش من از طالبان که خود را مجاهد می دانند، این است که باید مسیرشان، مسیر خدایی باشد، مسؤولیتشان، مسؤولیت خدایی باشد، یعنی رضایت خدا در آنها باشد و کوشش کنند که برای مردم بستر مناسب را مساعد نمایند تا که مردم از مهاجرت و از این مشکلات بیرون بیایند و به کشور برگردند؛ امیدوار هستم که برای ساختن یک دولت مشارکتی، یک دولت فراگیر که همه ملیت های ساکن در افغانستان در آن حکومت سهیم باشند، انشاالله تحقق پیدا بکند، که زیر یک پرچم، همه در کنار هم برادرانه، دوستانه با محبت زندگی کنند؛ این خواسته تمام مردم افغانستان است، اگر یک رفداندوم، یک رأی گیری شود، فکر نمیکنم که یک درصد، مردم غیر از این را بخواهند.

معاون والی بلخ در حکومت قبل تاکید کرد که اگر طالبان همانند دوره قبلشان به یک جانبه گرایی سوق پیدا کنند با مشکلات جدی روبه رو خواهند شد، گفت: یک حکومت فراگیر را انشاالله در آدابشان بگذارند، همه کسانی همچون علما ، نخبگان و تحصیل کردگان را دعوت بکنند تا کشوری آباد را بسازند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به هموطنانی که بعد از سقوط کشور به ایران مهاجر شده اند، اشاره کرد و گفت: ما با توجه به مشکلات به وجود آمده در کشور، به ایران مهاجر شده ایم، مهاجرت ما با علاقمندی هم نبوده و روی اجبار عازم این مسافرت شده ایم؛ بر اساس حکم قرآن جان ، آبرو و حیثیت ما در خطر بود و آمدیم در کشور اسلامی به نام جمهوری اسلامی ایران که همسایه ماست، پناه آوردیم.

بشیر توحیدی با ابراز ناراحتی گفت: خواسته ما از جمهوری اسلامی ایران این است که دوستانی که از افغانستان به ایران مهاجر شدند یک سند یا یک اقامت را برای ما فراهم کنند، بسیار کم کاری و کم لطفی نکنند، روزی که افغانستان وضعیتش خوب شود، شما چه بخواهید چه نخواهید اینها می روند؛ وظیفه همسایگی و انسانی است که به این مردم توجه صورت بگیرد.

موصوف با بیان این که من از آقای حسینی مزاری که درکنار مردم ایستاده و همیشه زحمت های مردم بر دوششان بوده، به عنوان یک شخصی که واقعا احساس مسؤولیت نسبت به مردم دارد در راستای فراهم ساختن اقامت برای مهاجرین تلاش کند، گفت: آقای حسینی مزاری صدای مردم را به مسؤولین ایران برسانید  که یک راهی برای دریافت اقامت پیدا شود.

خداداد فولادی از شخصیت های جهادی افغانستان در این مراسم در سخنان کوتاهی گفت: بعضی از مردم از ما سوال می کنند که چطور شد یک باره افغانستان به دست طالبان سقوط کرد؛ من گفتم برادر عزیز، طالبان نمی توانستند بر ما تسلط پیدا کنند، منتهی هر اتفاقی که برای مردم و کشور ما افتاده است بر اساس اعمال ناپسندی بوده که در ۲۰ سال اخیر صورت گرفته است.

سید نصر االدین محسنی؛ معاون سیاسی حزب وحدت اسلامی با بیان این که ما در افغانستان نیاز به یک رهبری واحد داریم، گفت: ملت افغانستان از نگاه شجاعت، غیرت و همت نمونه هستند، ولی تنها ضعفی که در کشور وجود دارد عدم رهبری واحد است؛ خداوند متعال برای یک ملت اگر یک ولی و سرپرست عنایت کرد و نصرتش هم شامل حالش شد این ملت سربلند و پیروز می شود.

معاون سیاسی حزب وحدت اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تنها کشوری دانست که در مقابل استکبار جهانی ایستاد و با آن مقابله کرد و گفت: یکی از دلایلی که ایران در مقابل استبکار ایستاد، نقش رهبری بود، ایران ۴۰ سال است با رهبری واحد، در جهان حرف برای گفتن دارد؛ مردم افغانستان به دلایل مختلفی جرئت گفتن پیرو رهبری یا نظام جمهوری اسلامی را ندارند، در حالی که در اول انقلاب، شعار  الله اکبر خمینی رهبر ، مرگ بر ضد ولایت فقیه بود کسانی که با این شعار پیش رفتند در افغانستان دارای شخصیت و اعتبار شدند.

وی بیان کرد: اگر بزرگان ما همگی دست به دست هم دهند و از همین خط، اطاعت و پیروی بکنند من فکر می کنم به سر منزل مقصود میرسیم. من به عنوان یک طلبه خودم حاضر هستم که  اگر جمهوری اسلامی ایران هدایت بدهد از او یک اشاره از ما به سر دویدن و به این راه افتخارمی کنیم.  ما رهبران سیاسی، فکری و فرهنگی زیادی داریم که هرکدامشان میگویند من هستم. ولی قرآن کریم برای یک رهبر ویژگی هایی را بیان می کند که اولین آن  سعه ی صدر است؛یک کسی که در افغانستان بخواهد رهبری بکند جامعه تشیع را، باید دید وسیع وسعه ی صدر داشته باشد و از همین طریق انشالله مردم افغانستان متحد و منسجم شوند.

سید محمد رضا محمودی؛ قومندان امنیه بندر حیرتان در این مراسم تنها راه حل مشکلات را تعامل با امارت اسلامی طالبان عنوان کرد و گفت: تعامل، دیپلماسی، یکدیگر پذیری و حوصله مندی بهترین راهکار برای حل مشکلات و معضلات کشوری می باشد؛مطالبات قانونی با در نظر داشت مشارکت ملی و مذهبی باید در نظر گرفته شود؛ اگر این راهکار یعنی تعامل و حق خواهی و مطالبات نتیجه ای نداد بعدا با تمام قابلیت و ظرفیت می شود که راهکار های دیگری را جستوجو کرد.

از دید قومندان امنیه بندر حیرتان باید با حوصله مندی و تعامل نیک در شرایط فعلی با اوضاع برخورد کرد تا  در آینده نه چندان دور با وحدت و یکدیگر پذیری شاهد افغانستان آباد باشیم.

وی در بخش دوم صحبت های خود به وضعیت اقتصادی مردم کشور اشاره کرد و گفت: پیشنهاد بنده به مراجع مسئول جمهوری اسلامی ایران  این است که در عرصه رسیدگی به مشکلات اقتصادی که واقعا مشکلات شکننده برای مردم افغانستان است،نقش ایفا کنند؛ یگانه مشکل برجسته امروز داخل افغانستان مشکل اقتصادی و فقر است،  امیدوارم مسئولین جمهوری اسلامی ایران از طریق این نشست درباره فقر زدایی و کمک به مستمندان و کسانی که دچار مضیقه اقتصادی هستند تشریک مسائل کنند.

محمد داود افشار؛ استاد دانشگاه ولایت هرات ضمن تشکر و قدردانی از ریاست عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان،گفت: این مرکز به عنوان یک مرکز ارزشی و ولایت مدار در طول ۴۰ سال گذشته راه و رسمش مشخص بوده و شعارهای ولایت مدارانه اش برای همه ی ما و شما واضح است.

وی با بیان این که مرکز تبیان همیشه برای مهاجرین افغانستانی برنامه داشته است، اظهار داشت: مسولین نظام جمهوری اسلامی ایران باید از ظرفیت های مهاجرین افغانستانی در ایران بهترین استفاده را انجام بدهند، اما متاسفانه یک سری تک سلیقگی هایی در سطح نظام در مورد مهاجرین انجام می شود که  این ظرفیت ها از دست می رود؛ و یک سری مشکلات با تعامل و پیگیری های حاج آقای حسینی مزاری قابل حل و رفع است.

این استاد دانشگاه هرات به یکی از مشکلات اصلی مردم کشور پرداخت و گفت: مشکل حاد و روز مره در افغانستان، مشکل اقتصادی است.بخش بزرگی از مردم ما مجبورند که ترک وطن می کنند، بحث های امنیتی بسیار از درجه پایین برخودار است؛ در حوزه اقتصاد به نظر من بهترین فرصت این است که ایران ورود پیدا کند، چراکه صادرات و واردات برای هر دو کشور منفعت دارد.

محمد داود افشار با تاکید بر این که اگر تعامل بین ایران و افغانستان به صورت گسترده صورت بگیرد، بسیاری از مشکلات حل می گردد، گفت: اگر اقتصاد وارد چرخه اصلی خود شود، مردم ما دلگرم  و به فکر بازگشت به وطن می شوند.

دکتر سیداسدالله حیدری؛ اتشه امور مهاجرین در کنسلگری مشهد مقدس در این نشست به بی کفایتی رهبران احزاب اشاره کرد و گفت: رهبر های ما در طول ۲۰ سال گذشته، چه کاری برای افغانستان انجام دادند، آیا نتیجه همین بود که یک طالب با یک کلشینکوف بیایند و افغانستان را تصرف کند.

حیدری با بیان این که آیا در شرایط فعلی تعامل کنیم یا تقابل، بیان کرد: ما فرض میکنیم که با طالبان سر جنگ را گرفتیم، اما نتیجه را چه کسی می برد، قطعا نتیجه را کسانی که می برند که در طول ۴۰ سال جز کاخ فرعونی چیزی برای شان نمانده است.

این مقام مسوول با ابراز نگرانی از وضعیت به وجود آمده، اظهار داشت: باید تدابیری در نظر گرفته شود که سرنوشت ما مثل اشرف غنی نشود که با یک اشاره نابود شود و با یک اشاره ما را سر پای خود کند.

کاتب محبوب بنایی؛ رهبر حزب الله ملت افغانستان در این نشست به نقش و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان اشاره کرد و آن را بسیار مفید عنوان نمود و گفت: سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران با کشوری های اسلامی خصوصا افغانستان بسیار متعادل، مومنانه و مخلصانه صورت گرفته است.

وی افزود: ایران مردم افغانستان را به گام های همبستگی ، اتحاد، برادری و برابری دعوت کرده است، زمانی که مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ولی امر مسلمین جهان که میگوییم تنهامتعلق به تشیع نیست ولی امر مسلمین جهان متعلق به تمام اقشار مسلمان جهان و از رنگ پوست گرفته تا زبان های مختلف دنیا است.

رهبر حزب الله ملت افغانستان با توجه به مطلب فوق به رهبران جهادی اشاره کرد و گفت: در همین اواخر رهبران جهادی قصر و کاخ ساخته بودند، اما متاسفانه غافل از یاد خدا و غافل از انتقام خدا بودند، در نهایت شما متوجه شدید که چه شد.

کاتب محبوب بنایی تقابل با طالبان را به ضرر ملت افغانستان دانست و عنوان کرد: در همین شرایط اگر با طالبان درگیر می شدیم، جز تباهی چیزی دیگری در میان نبود، این حرف من به  این معنا هم نیست که بگوییم طالب صددرصد خوب شده است، باید گذاشت به عهده زمان و بزرگترین فرصت در چند ماه آینده مشخص می شود که آیا به تعهدات در قبال ملت خودشان پایبند هستند یا خیر.

موصوف به موضوع دشمن شناسی پرداخت و گفت: مسئله اصلی ما جنگ با استکبار است که در این راستا ما باید دشمن شناسی کنیم، وقتی می گوییم داعش مال امریکاست باید غافل نباشیم، شاخه های مختلف از گروههای افراطی و گروههای تکفیری در افغانستان را این ها درست کرده اند.

وی ادامه داد: این ها بودند که داعش را برسر کار آوردند و  شاید بستری دیگر درست کنند به نام حضرت مهدی و یا اسم های دیگر، ما باید هوشیار باشیم.

در بخش دیگر این نشست هم اندیشی بصیر خان مالان؛ ریس شورای صادقین اقوام امیر حمزه بیان کرد: مردم افغانستان، جنگ و خشونت های زیادی را متقبل شدند، آیا راه حل کشتن است یا این که با صلح و تعامل بین یک دیگر؟ قطعا باید تعامل را سر لوحه خود قرار دهیم تا از مشکلات و گرفتاری ها بیرون بیاییم.

وی ادامه داد: ما هیچ وقت آرزوی جنگ و انتحار را برای افغانستان خواهان نیستیم و همیشه آرزوی صلح و آرامش را برای مردم خود خواستاریم؛ ما این نشست را که از طرف مرکز تبیان برگزار شده است را به فال نیک می گیریم.

آقای مالان در پایان سخنان خود وجود شخصیت هایی همچون حسینی مزاری را قابل افتخار برای ملت افغانستان عنوان کرد و گفت: آقای حسینی مزاری که همیشه زمینه را برای جمع کردن بزرگان مساعد می‌کند و برای مردم کار می کند، قابل افتخار هست.

در پایان این مراسم جنرال شجاعی دره صوفی؛ مسوول قول اردو دره صوف با اشاره به وضعیت قبل از حضور طالبان گفت: زمانی که اردوی افغانستان ایجاد شد، اردو متشکل از همه اقوام افغانستان بود، این اردو در حقیقت با وجود اینکه تمویل کننده و حمایت کننده آنها آمریکایی ها بود، ولی افسر های بسیار با انگیزه و پرسنل و سرباز های بسیار با احساس و وطن دوستی آموزش دیده بودند.

وی با توجه به مطلب فوق ادامه داد: آنها هر روز خود را عیار و آماده برای دفاع از افغانستان می ساختند، به خصوص مردم شیعه، زمانی که دشمنان وطن و مردم افغانستان این را درک کردند که این مردم اینقدر پیشرفت نمودند،آهسته آهسته پلان ها و طرح های دیگری را ریختند و کادر های برجسته را از بدنه نظامی اردو خارج نمودند.

جنرال شجاعی بیان داشت که علت سقوط افغانستان تغییر افراد مهم از بدنه نظام و دولت بود که در نهایت طالبان با یک تفنگ افغانستان را به دستان خودش گرفت، این یک امر واقعیست.

وی افزود: تمام شخصیت های ملی و کشوری بنشینند و یک راهبرد منظم و درست را برای آینده و به نفع مردم افغانستان تدبیر کنند.

جنرال شجاعی در پایان صحبت های خود از نظام جمهوری ایران خواست تا در مورد مهاجرینی که به ایران مقیم شده اند، تسهیلات ارائه کند.