• تاریخ انشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 9444
  • 1,225 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بازدید مسوولین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از موزه امام رضا (ع)

مسوولین و پرسنل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان از موزه امام رضا (ع) بازدید کردند. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین فریمانی از اساتید حرم مطهر امام رضا (ع) ضمن خوش آمد به هیات مرکز تبیان گفت که تا آقا امام رضا (ع) توفیق ندهد شما مهمان این امام […]

مسوولین و پرسنل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان از موزه امام رضا (ع) بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین فریمانی از اساتید حرم مطهر امام رضا (ع) ضمن خوش آمد به هیات مرکز تبیان گفت که تا آقا امام رضا (ع) توفیق ندهد شما مهمان این امام بزرگ نمی شوید امروز شما را آقا امام رضا خواسته و مهمان این امام بزرگ هستید.

وی طی سخنان کوتاهی به  سفر امام رضا به خراسان نیز اشاره ی کرد و افزود که امام رضا (ع) پس از ۱۷ سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت.

وی ادامه داد که وقتی حکومت مامون استقرار پذیرفت، مامون ضمن نامه‏‌های متعدد از امام رضا(ع) خواست تا همراه بزرگان علوی به خراسان بیاید و چون با مخالفت امام رو به رو شد، پیکی برای انتقال امام رضا(ع) روانه مدینه کرد.

او اضافه کرد که صدوق از مخول سجستانی نقل می‏‌کند: زمانی که پیکی برای بردن امام رضا(ع) به خراسان وارد مدینه شد، من آنجا بودم. امام برای خداحافظی از رسول خدا(ص) به حرم آمد. او را دیدم که چندین بار از حرم بیرون آمده، دوباره به سوی آرامگاه رسول خدا(ص) بازگشت و با صدای بلند گریست. من به امام نزدیک شدم، سلام کردم و علت این امر را جویا شدم. امام در جواب فرمود: “من از جوار جدم بیرون می‏‌روم و در غربت از دنیا خواهم رفت”.

آقای فریمانی گفت که هجرت امام رضا(ع) یک مهاجرت سیاسی اجباری بود که در سال ۲۰۰ هجری به دستور خلیفه وقت انجام شد و در جریان هجرت حضرت رضا(ع) سه مساله عمده روی داد که به ترتیب عبارت است از بیماری آن بزرگوار در اهواز، استقبال مردم در نیشابور و بیان حدیث‏ سلسله الذهب و زندانی شدن در سرخس.

وی افزود که با توجه به استقبال بی‏ نظیر مردم نیشابور از امام رضا(ع) و بیان حدیث‏ سلسله الذهب از سوی آن حضرت، رژیم عباسی چنان شایع کرد که امام رضا(ع) ادعای الوهیت کرده، او را بدین اتهام در سرخس زندانی ساخت.

او اضافه کرد: اینکه امام چه مدت در زندان بود، معلوم نیست. ولی این واقعه نشان می‏‌دهد که پذیرش ولایتعهدی امری تحمیلی بود. با ورود امام به مرو، مامون برای انجام یافتن نقشه‏‌اش استقبال باشکوهی از امام به عمل آورد و پس از پذیرش ولایتعهدی از سوی امام، به نام امام سکه ضرب کرد.

در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مأمون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مأمون را اجابت کرد.

وی از شهادت امام رضا (ع) یاد کرد و گفت که مأمون انار زهرآلود را خدمت حضرت گذاشت و اصرار کرد که امام از آن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مأمون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر، قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون شد و صبح روز بعد در سحرگاه روز ۳۰ صفر سال ۲۰۳ هجری قمری امام در سن ۵۵ سالگی به شهادت رسیدند.

به قدرت و اراده الهی امام جواد (ع) فرزند و امام بعد از آن حضرت، به دور از چشم دشمنان، بدن مطهر ایشان را غسل داده و بر آن نماز گزاردند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن گردید و قرن‌هاست که مزار این امام بزرگوار مایه برکت و مباهات ایرانیان است.

گفتنی است مسوولین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان از جاهای دیدنی حرم رضوی بازدید کردند و نهار را مهمان آقا امام رضا (ع) بودند.