• تاریخ انشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20254
  • 551 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

باید از شبکه های اجتماعی به عنوان قدرت نرم در جهت توسعه فرهنگ دینی و اسلامی استفاده کرد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی روی نسل جوان” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   “سید ناصر موسوی” آگاه روابط بین الملل، نامزد وکیل پارلمان از حوزه کابل و کارشناس این گفتمان، با تعریف از شبکه های […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی روی نسل جوان” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

“سید ناصر موسوی” آگاه روابط بین الملل، نامزد وکیل پارلمان از حوزه کابل و کارشناس این گفتمان، با تعریف از شبکه های اجتماعی گفت: شبکه های اجتماعی عبارت از مجموعه گروپهایی است که با هم تعامل دارند و بحث های جدید را برای استفاده وارد فضای اجتماعی می کنند.

 

وی افزود: هرچند شبکه های اجتماعی از ابتدای زندگی بشر به یک نحو شکل گرفته و امروز با فرایند یا تکنالوژی جدید تغییر کرده و بار معانی جدید را بوجود آورده است.

 

موسوی ادامه داد: شبکه های اجتماعی از دیدگاه بسیاری از دانشمندان غربی یک پروسه ی است در راستای تکامل بشر و هیچ کس هم اختیار تام گردانندگی آنرا به نفع خود ندارد.

 

آگاه روابط بین الملل تصریح کرد:عده ای هم به این باور هستند که پشت سر این شبکه ها یک پروژه وجود دارد، یعنی نهادهای دولت های قدرتمند و اتاقهای فکر برخی از کشورها، آنرا برای به دست داشتن نبض بشر طراحی کرده است.

 

وی در پاسخ به اینکه شبکه های اجتماعی چه اثرات منفی بالای اذهان عامه مردم به خصوص نسل جوان امروز دارد گفت: در قدم اول شبکه های اجتماعی حریم خصوصی و امنیت افراد را از بین می برد، زیرا اکثر این شبکه ها وابسته به سازمانهای بزرگ استخباراتی ازجمله سازمان “سیاه” امریکا می باشد.

 

نامزد وکیل پارلمان از حوزه کابل اظهار داشت: افراد و اشخاص و یا مشترکین شبکه های اجتماعی بی خبر از اینکه چه اتفاقی می افتد، از آدرس آنها  سوءاستفاده ها صورت می گیرد وعلاوه برآن کشورهای که بر این شبکه ها تسلط دارند می توانند نظر سنجی ها را در تمام کشورها در دست داشته باشند  چرا که می توانند افکارعامه را زیر نظر داشته باشد که این خود یک آسیب جدی به شمار می رود.

 

موسوی خاطر نشان ساخت: شبکه های اجتماعی درعرصه فرهنگی نیز می تواند نقاط منفی زیاد داشته باشد، زیرا کسانی که بر این شبکه ها تسلط دارند می توانند به صورت مذبوحانه تصرف کنند و فرهنگ خود را بر سایر فرهنگها غلبه دهند.

 

آگاه روابط بین الملل عنوان کرد: کسانیکه تا اندازه ی شبکه های اجتماعی را دراختیار دارند می توانند با نشر ویدئوهای حاوی خشونت و وحشی گری منسوب به اسلام، اقتدار مسلمانان را زیر سوال ببرند.

 

وی با بیان اینکه یکی از پیامدهای منفی شبکه های اجتماعی اعتیاد است گفت: جوانان گاهی به اندازه ای مصروف فضاهای مجازی می شوند که از بسیاری مسائل دیگر از جمله توجه به ضروریات زندگی مانند رسیدگی به خانواده و پدر مادرغافل می شوند و بدون شک این کار شیرازه ی خانواده ها را با خطر مواجه می کند و بی اعتمادی را درمیان فامیل افزایش می دهد.

 

کارشناس اجتماعی گفتمان ابراز داشت: با توجه وجود سه دیدگاه در این زمینه  عده ای میگویند باید به صورت کامل شبکه های اجتماعی تحریم شود و استفاده ی از آن صورت نگیرد، زیرا اینها پدیده های بیرونی هستند و با زندگی مسلمانان سازگاری ندارد و ما باید به اسلام اصیل برگردیم، و یا اینکه نرم افزارهای بدیل را ارائه کنیم.

 

موسوی عنوان کرد: وقتی این پدیده آمده و جزء فرایند جهانی قرار گرفته ما باید سرا پا بپذیریم و خود را با آن تطبیق بدهیم، اما عده ی دیگر که اکثریت را نیز تشکیل می دهند دیدشان این است که شبکه های اجتماعی به نفس خود نه بد است و نه خوب بلکه به دست ما است که چگونه از آن استفاده می کنیم.

 

این کارشناس روابط بین الملل افزود: از یک چیز نباید چشم پوشی کرد که شبکه های اجتماعی امروزه در تمام زندگی فردی و اجتماعی بشر تاثیر گذاشته است، پس باید جوانان افغانستان نیز از این ظرفیت استفاده کنند و بر بنیاد استوانه ها و ارزشهای دینی وملی و با فکر ناب اسلامی این ظرف را پرکنند و مجالی برای کسانی دیگر باقی نگذارند تا علیه دین و ارزشهای اسلامی موضع اتخاذ کنند زیرا این امکان در این فضای وسیع وجود دارد.

 

وی گفت: اگر از شبکه های اجتماعی به صورت درست استفاده شود بالای رشد فرهنگی اسلامی و دینی تاثیر دارد و میتوان به عنوان قدرت نرم آنرا به کار برد.

 

موسوی با بیان اینکه جوانان افغانستان با چه میکانیزم ها می توانند از شبکه های اجتماعی استفاده مثبت کنند تا در زندگی فردی و اجتماعی اثرگزار باشد اظهار داشت: فضای مجازی نا محدود است و هیچ کس نمی تواند برآن کنترل داشته باشد، اما جوانان حد اقل اولین کاری که انجام می دهند این است که ابتدا زمان مشخص را برای استفاده در نظر داشته باشند.

 

کارشناس روابط بین الملل گفت: بهره برداری باید هدفمندانه باشد و تنها به شاباز و بارک الله پست دیگران اکتفا نکنند بلکه به شبکه های اجتماعی به عنوان یک فرصت نگاه کنند نه تفریح ذهنی و سرگرمی.