• تاریخ انشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20218
  • 277 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

باید از ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هرات در بخش‌های مختلف استفاده کنیم

سید عبدالله نایاب بر اساس حکم سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، و طی مراسم خاصی با حضور شماری از اعضای دفتر تبیان و دانشجویان به عنوان مسوول جدید دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات معرفی شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، مسؤول جدید دفتر نمایندگی مرکز تبیان در […]

سید عبدالله نایاب بر اساس حکم سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، و طی مراسم خاصی با حضور شماری از اعضای دفتر تبیان و دانشجویان به عنوان مسوول جدید دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات معرفی شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، مسؤول جدید دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات گفت: سه موضوعِ جایگاه ما در هرات، امنیت هرات و وظایف و مسؤولیت‌های ما به‌عنوان فعالان دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در این شهر، مسایل مهمی است که باید به آن توجه شود.

 

وی افزود: همان‌طور که در جریان هستید در هرات نسبت به سایر ولایات افغانستان فضای دینی و مذهبی بیشتری حاکم است؛ لذا این فضا و فرصت و زمینه می‌طلبد که در راستای تحقق اهداف و آرمان های بلند دینی و اسلامی بیش از پیش تلاش کنیم تا بتوانیم از فضای معنوی و مذهبی هرات بیشتر استفاده کنیم.

 

آقای نایاب ادامه داد: هرات شهر علم است و شخصیت‌های بزرگ و ارزشمندی را در خود پرورش داده، هرات جامی‌ها، فخر رازی‌ها، علما و ادبا دارد و هرات را به‌پاس این علم پروری و علم دوستی‌اش باید ارج نهاد و از این فضا باید در راستای گسترش پایه‌های علمی جوانان و خانواده ها استفاده کرد.

 

مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تصریح کرد: هرات از نظر فکری از گذشته‌های دور تاکنون یک سر و گردن نسبت به سایر ولایات افغاستان بالاتر بوده است و این فضا از نظر فکری چه در دوران جهاد و مقاومت و چه قبل از آن و چه بعد از آن در زمان سازندگی و امنیت و چه در آینده به لحاظ فکری، جایگاه بلندی دارد که باید به آن توجه شود.

 

آقای نایاب اظهار داشت: هرات از لحاظ سبک زندگی هم نسبت به سایر ولایات افغانستان متفاوت‌تر است، از نظر اقتصادی هرات با چند مرز ترانزیتی از جمله ایران و ترکمنستان هم مرز است؛ لذا از نظر اقتصادی، سبک زندگی معیشتی مردم با سایر ولایات متفاوت است که باید از این ظرفیت در بخش‌های مختلف استفاده کرد.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی یادآور شد: هرات از تاریخ گذشته که امام رضا (ع) در این شهر ملک و جایگاه داشته و تاکنون هم زمین و ماوا دارد، تاکنون یک شهر با عطوفت و مهربانی برای مذاهب و اقوام مختلف بوده است.

 

وی عنوان کرد: هرچند دشمنان از خلأهایی که گاه در هرات به‌وجود می آید استفاده می‌کنند؛ اما دوست‌داران و ساکنان هرات و کسانی که این شهر را بزرگ می‌دانند و برای آن ارزش قائل هستند باید این خلأ را پر کنند تا دشمن نتواند استفاده کند؛ چرا که پیروان مذاهب مختلف از جمله شیعه و سنی و اقوام مختلف از ازبک، تاجیک، پشتون و هزاره و سایر اقوام در این شهر به صورت مسالمت آمیز و برادرانه زندگی کرده‌اند.

 

مسؤول دفتر مرکز تبیان در هرات خاطرنشان ساخت: هرات و مردم هرات متشکل اند از شور و شعور؛ چرا که در زمان انقلاب‌ها و جهاد این مردم برای اسلام، دین، مکتب و مذهب جان دادند. از قیام ۲۴ حوت هرات گرفته تا سایر قیام ها و حرکت های جهادی و مبارزاتی و بسیاری از مجاهدینی که از این خطه عبور کرده و خاطرات مبارزاتی از این شهر و مردم آن دارند.

 

نایاب ابراز داشت: در این شهر که هم شور و هم شعور و هم احساس در آن حاکم است، با یک ندا هزاران انسان به خیابان ها ریخته و فریاد لبیک و الله اکبر سر می‌دهند و شهری است که عقلانیت نیز در آن حاکم بوده و بسیاری از امور و کارها بر اساس اصول عقلانی صورت می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: این فضا می‌طلبد که به درستی در راستای تحقق اهداف بلند اسلامی، شهدا و گسترش فرهنگ اسلامی بیشتر از گذشته تلاش نماییم.

 

مسؤول جدید نمایندگی مرکز تبیان در هرات با اشاره به وظایف و مسؤولیت‌های جوانان و اعضای تبیان در این ولایت گفت: تاکنون این وظیفه و مسؤولیت بر عهده حجت الاسلام هاشمی بوده که الحق والانصاف با تمام توان تلاش کرده و شما نیز در تسریع این فعالیت و حمایت آن همراه خوبی بوده‌اید که قابل تشکر و قدردانی است.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی ابراز داشت: توجه به این موضوع که مسؤولیت ما به عنوان یک جریان بزرگ اسلامی در قبال این شهر امر مهمی است؛ چرا که مرکز تبیان یک نهاد و مؤسسه نیست که امروز و دیروز و سال گذشته شروع شده باشد؛ بلکه مرکزی است که از سال ۱۳۷۱ اغاز شده و قبل از آن هم در قالب تشکل فدائیان اسلام کار می‌کرده است و امروز این مرکز و مجموعه هزاران و ده‌ها هزار جوان را در راستای آگاهی دهی پرورش و آموزش داده و به جامعه تقدیم کرده است.

 

نایاب با بیان اینکه مرکز تبیان به عنوان نخستین مرکز در راستای گسترش وحدت و اخوت و همدلی بین اقوام و مذاهب اسلامی عملاً اقدام کرده است، افزود: این مرکز و نهاد بزرگ دینی و اسلامی در قبال مردم و جامعه بخصوص هرات وظائفی از جمله تلاش توام با اعتقاد در راستا وحدت و همدلی در بین اقوام و مذاهب، همکاری و تقویت حکومت مرکزی، تلاش در زمینه آگاهی دهی دینی و روشنگری توسط همه اعضا و کادرهای تبیان در سراسر افغانستان و خارج از آن داشته که در همین راستا ما ۵۴ نفر از بهترین افراد و عزیزان‌مان را در این راه قربانی کردیم و بیش از ۱۰۰ نفر نیز مجروح شدند که این نشاندهنده وظیفه ما در راستای روشنگری و آگاهی دهی بوده است.

 

کار مرکز تبیان روشنگری و آگاهی‌دهی در جامعه است

مسؤول نمایندگی مرکز تبیان در هرات اذعان کرد: یگانه نهادی که شهدای آن به عنوان شهدای روشنگری و آگاهی دهی نزد تمام رسانه‌های ملی و بین المللی مطرح شد، شهدای تبیان بود؛ چرا که همه دنیا و مجامع بین المللی و داخلی فهمیده بودند که کار مرکز تبیان، روشنگری و آگاهی دهی است که از همه دوستان می‌خواهیم که از هیچ تلاش و کوششی در فضای مجازی و سایبری دریغ نکنند.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی خاطرنشان ساخت: وظیفه دیگر ما تلاش در راستای تقویت دانش و بنیه علمی جوانان ما در تبیان بوده که از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد؛ چه در عرصه تحصیل در داخل از مهد کودک گرفته تا دانشگاه و چه در زمینه تحصلات در خارج از کشور در مقاطع ماستری و دکترا زمینه سازی بورس‌های تحصیلی در نظر گرفته شده تا جوانان عزیز ما بتوانند بنیه علمی خود را تقویت کرده و با قدرت علمی وارد جامعه شوند و استدلال و مدیریت داشته باشند.

 

وی هدف دیگر این مجموعه را تلاش در راستای حمایت از قشر مظلوم و مستضعف دانسته، عنوان داشت: مرکز تبیان ندا و صدایی بوده برای اکثریت خاموش جامعه و ما همچنان در کنار این اکثریت مظلوم و خاموش جامعه ایستاده‌ایم و فریاد شان را بلند خواهیم کرد و اگر از دیروز تاکنون مرکز تبیان در کنار زر و تزویر بود امروز وضعیت معیشتی ما بسیار متفاوت‌تر می‌بود.

 

شاخص‌ترین تفکر سیاسی جامعه شیعی اندیشه ولایت فقیه است

سید عبدالله نایاب افزود: تلاش در راستای تفکر شاخص ولایتمداری از مهمترین کارهای مرکز تبیان است؛ چرا که ما شیعه هستیم و اعتقاد داریم که مبنای تفکر سیاسی شیعه، اندیشه ولایت فقیه است که زیباترین و شاخص ترین تفکر سیاسی جامعه شیعی است و جا دارد برای مردم و جامعه و پیروان این مکتب و مذهب عرضه و ارائه گردد.

 

 

 

وی تصریح کرد: ما هیچ باکی از گسترش این مسأله نداریم؛ چرا که برخی آدم‌ها می‌آیند از تفکرات منحط و افراطی و مخرب مارکسیزم، کمونیزم، لیبرالیزم و سکولاریزم و… تبلیغ و ترویج می‌کنند؛ اما ما اعتقاد و باور مان را که با خون و گوشت و پوست مان عجین شده نمی‌توانیم تبلیغ کنیم و گسترش دهیم. نه جای شرم و خجالت است نه جای ترس. همه می‌شناسند که ما شیعه هستیم و باور به این تفکر و اندیشه داریم.

 

آقای نایاب در ادامه سخنانش با بیان اینکه دین در زندگی اعضای تبیان و همراهان آنها تجلی پیدا کرده و زنده است گفت: اگر امروز تبیان بعد از ۳۵ سال وجود دارد و خللی در کارش به‌وجود نیامده و الگویی برای نهادهای فرهنگی و مذهبی و کارهای اجتماعی است همه نشان دهنده همین اعتقادات و باور است.

 

نایاب در ادامه به بی بند و باری در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: امروز از هر کسی که وضعیت موجود جامعه را جویا شویم متاسفانه حرف اول و آخرش این است که به ما ربطی ندارد؛ در حالی که ما می‌توانیم و این شهر شهر توانستن‌هاست که می‌تواند ایجاد تحول کرده و سیاست کلان کشوری به‌وجود آورد.

 

 

 

این فعال فرهنگی اجتماعی اظهار داشت: باید با این سیاست ولنگاری که چون موریانه جامعه و مردم ما را از درون خراب می‌کند، زنان جوان و دختران و فرزندان رشید ما را از درون پوچ و خالی می‌کند به صورت جدی مبارزه کنیم و بدانیم که مبارزه تنها به سلاح و نبرد و میدان جنگ نیست؛ بلکه باید با مبارزه نرم فکری و روشنگری با آن مقابله کنیم.

 

سید عبدالله نایاب در پایان گفت: محموعه تبیان به مدت ۷ سال است که در این شهر در خدمت شما بوده و کارهای بسیار ارزشمندی را انجام داده است و همه این فعالیت ها و کارها را مدیون آقای هاشمی هستیم که امروز به ثمر نشسته است و سعی می‌کنیم با استفاده از تجربیات و راهنمایی دوستان در مسیر پیشبرد اهداف تبیان که به عنوان یک دهکده شده است در هر زمان و مکانی استفاده کنیم.

 

حجت الاسلام سید محمد هاشمی راستی؛ مسوول پیشین دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اهمیت و مهم خواندن جایگاه مردم در این شهر با تکیه بر وحدت و همدلی گفت: باید دست به دست همه داده و در راستای حفاظت از ارزش‌های اسلامی، وحدت و همبستگی بین مذاهب و اقوام‌های ساکن در این شهر تلاش کنیم.

 

وی افزود: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بستر خوبی برای جوانان و به خصوص فعالان فرهنگی است و جوانان باید در قالب مجموعه تشکلاتی تبیان که بستر رشد فرهنگی برای همه وجود دارد، فعالیت کنند.

 

حجت الاسلام هاشمی در پایان  از همه اعضای تبیان خواست تا در راستای خط ولایت فقیه با تکیه بر ارزش‌های اسلامی در جامعه خویش فعالیت نمایند.