• تاریخ انشار: ۱۵ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18733
  • 764 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

باید برای حکومت حضرت مهدی(عج) زمینه سازی کنیم

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “مهدویت” با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه برگزار کرد.   حجت الاسلام و المسلمین نورالحق؛ مسئول بخش طلاب مرکز […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “مهدویت” با حضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه برگزار کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین نورالحق؛ مسئول بخش طلاب مرکز تبیان ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام نیمه شعبان در این مراسم گفت: تجلیل و بزرگداشت از میلاد و شهادت معصومین(ع) را جزء شعائر بوده و طبق آیه صریح قرآن “وَ مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوب “؛ حج آیه ۳۲ تعظیم شعائر از نشانه تقواى دل هاست.

 

وی در ادامه در راستای سر فصل های حضرت مهدی(عج) از منظر قرآن کریم، امام مهدی (عج) از دیدگاه مذاهب چهار گانه اهل سنت و وظیفه زمینه سازان ظهور در عصر غیبت صحبت کرد.

 

مسئول بخش طلاب مرکز تبیان با اشاره به آیه ۱۰۵ سوره انبیاء اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه می فرماید. « وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ‌ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ‌ اَنَّ الْاَرْ‌ضَ یَرِ‌ثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ (ما در کتاب زبور علاوه بر قرآن مجید نوشتیم که زمین را بندگان صالح و شایسته من در اختیار خواهند گرفت؛ (آنها که در مسیر بندگى خداگام بر مى دارند).

 

نورالحق  عنوان کرد: این آیه بر حکومت جهانی امام زمان(عج) دلالت می کند و زمانیکه یک بحث از منظر آیات قرآن کریم، مطرح می گردد، دیگر آن کلام وحی و سخن خود خداوند متعال است که در آن سخن هیچ خلاف وجود ندارد و نیز امکان تعدیل و تغییر آن موجود نیست.

 

وی به تفسیر این آیه پرداخت و اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه “ارض” که به معنای زمین است را به طور مطلق آورده است و بیان کننده این است که حکومت حضرت حجت(عج) در یک سر زمین مشخص نه؛ بلکه در تمام کره زمین خواهد بود.

 

این عالم دین در ادامه به آیه ۵ سوره قصص اشاره نمود و اظهار داشت: در قرآن کریم آمده است: “وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ” (اراده ما بر این است که بر مستضعفان روی زمین منت بگذاریم و آنها را پیشوایان و وارثین زمین قرار دهیم.)

 

وی با بیان اینکه مصداق این آیه حکومت حضرت مهدی(عج) در روی زمین است تصریح کرد: طبق این آیه، خداوند متعال روزی، زمین را به دست صالحان خواهد سپرد و صالحان در آن حکومت خواهند کرد.

 

نامبرده به موضوع امام زمان(عج) ازدیدگاه فقه اهل سنت اشاره کرد و ابراز داشت:  برادران اهل سنت ما نیز اعتقاد به منجی دارند و معتقدند کسی از نسل پیامبر خدا(ص) روزی ظهور خواهد کرد و زمین را پر از عدل و داد می کند.

 

نورالحق یادآور شد: اهل سنت بالاتر از ۳۰۰ روایت در مورد ظهور امام زمان و منجی دارند و نیز ۲۲ نفر از دانشمندان بزرگ آنها کتاب های جداگانه پیرامون امام زمان(عج) نوشته اند.

 

سید رضا موسوی؛ مسئول بخش دانشجویی مرکز تبیان در بلخ نیز در ادامه افزود: طبق اعتقاد تمام ادیان، زمانیکه جامعه را ظلم فرا گرفت، یک منجی خواهد آمد و زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: میان منتظر و معتقد به منجی فرق است چرا که همه معتقد هستند روزی حضرت مهدی(عج) ظهور می کند اما معتقد بودن به تنهایی ارزش ندارد بلکه ما باید منتظر باشیم و برای آمدنش نیز کاری انجام دهیم.

 

سجاد عباسی؛ عضو دانشجویی مرکز تبیان گفت: قیام امام زمان(عج) با دیگر قیام ها هیچ فرق نمی کند اما برای کارآمدی یک قیام سه اصلِ بودن رهبر، داشتن برنامه و داشتن یار  لازم است.

 

عضو دانشجویی مرکز تبیان عنوان کرد: آنچه که فعلا ظهور را به تاخیر انداخته  نبودن یار است زیرا در گذشته نیز معصومین آمدند و برنامه نیز داشتند اما به خاطر نبود یار نتوانستند قیام کنند.

 

عباسی ابراز داشت: دادن صدقه برای سلامتی امام زمان(عج)، دعا برای تعجیل فرج، خود سازی و شناخت امام از ویژگی های منتظران می باشد.

 

قابل ذکر است که نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ به سوالات دانشجویان توسط کارشناس، معرفی کتاب، اجرای سرود و تواشیح از دیگر برنامه های این گفتمان بود.