• تاریخ انشار: ۹ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 23232
  • 641 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

باید دست ظالمان را از اریکه قدرت کوتاه نموده و برمحور قرآن و اهلبیت در کنار هم قرار گیریم

مولوی عبدالرئوف توانا ؛ منشی شورای اخوت بلخ، که در همایش بزرگ یاران آسمانی، که به مناسبت بیست و چهارمین سالروز شهادت شهید سید علی اکبر مصباح مزاری،  یارانش و اولین سال یاد شهادت ۵۲ تن از شهدای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، امروز در مزارشریف برگزار گردیده بود، اظهار داشت:  برگزاری […]

مولوی عبدالرئوف توانا ؛ منشی شورای اخوت بلخ، که در همایش بزرگ یاران آسمانی، که به مناسبت بیست و چهارمین سالروز شهادت شهید سید علی اکبر مصباح مزاری،  یارانش و اولین سال یاد شهادت ۵۲ تن از شهدای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، امروز در مزارشریف برگزار گردیده بود، اظهار داشت:  برگزاری مراسم بزرگداشت از شهدا کار آسانی نیست، چون بیشتر اهلبیت پیامبر با آن مقام به استقبال شهادت شتافتند.

 

وی خاطرنشان ساخت که افغانستان کشور شهید پرور بوده، و شهادت بهترین مقام نزد خداوند بوده، که تنها نصیب انسان های بزرگ می گردد.

 

آقای توانا افزود که در شهادت رمز و رازی است که انسان را به حیات جاویدانی می رساند.

 

منشی شورای اخوت بلخ،  شهدا را اولین گروهی خواند که به جنت راه می یابد، و تاکید نمود که مکتب که شهادت داشته باشد، به اسارت نمی رود.

 

آقای توانا مرگ را برای مومنان باز شدن دروازه های رحمت اللهی عنوان کرد، و مرگ را برای گناهکاران زندان تاریخ یاد کرد.

 

منشی شورای اخوت،  کسانی که دست شان به خون شهدا آلوده است، را انسان های منفور در طول تاریخ عنوان نمود و تصریح نمود که شهید همیشه زنده است.

 

وی شهدای مرکز تبیان را ستارگان درخشان در آسمان کشور مان خواند، و گفت که این شهدا مکتب آزادی را در کشور ما بیان گزاری نموده است.

 

آقای توانا گفت که یاد شهید مصباح مزاری همچون چراغ روشن در هر خانه می درخشد، و عزت و بزرگی آن مرد بزرگ برای هر فرد جامعه افغانستان الگو است.

 

آقای توانا کسانی را که یاد شهدا را زنده می دارد، وارثین شهدا خواند،

 

منشی شورای اخوت، ظلم ظالمان را عامل شهادت عزیزان ما خواند، و تاکید نمود که ظلم کشور را به این مصیبت کشانده، و سایه لطف پدران و برادران ما را از ما گرفته است.

 

وی خاطرنشان ساخت که ظالم، با به شهادت رساندن یک انسان، خلاف دستور خداوند عمل نموده، و شرک می ورزند، و انسان را از دین بیرون می کند.

 

آقای توانا گفت که نیم قرن است که افغانستان در دست ظالمان قرار دارد،  و میلیون ها انسان را به کام مرگ فرو برده، و میلیون ها انسان آواره شده اند.

 

وی در ادامه از انسان های یاد کرد که آبروی مردم ما را می ریزاند، و افزود که گناه آنان که آبروی ملت را می ریزاند، بزرگتر از کسانی است که خون مردم را ریختانده اند.

 

آقای توانا، میخ کوبیدن بر سرمردم، به دریا انداختن های مردم و انواع ظلم شان را برای ملت افغانستان فراموش نا شدنی یاد کرد و افزود که ظلم که طی پنچ دهه اخر بالای مردم افغانستان آمده است، اگر یک ساعت بالای دیگر ملت ها بیاید، همه خودکشی خواهند کرد.

 

وی در ادامه گفت که انسان های که با فرهنگ شهادت پابند، هستند، می توانند، کشور را از این کشتی طوفانی نجات داده و به سرمنزل مقصود برسانند.

 

منشی شورای اخوت بلخ، ظلم از آدرس قوم، دین، مذهب و زبان را از نظر اسلام حرام دانست، و تاکید نمود که اسلام در برابر انواع ظلم مخالف بوده و خداوند در کمین ظالمان عنوان کرد.

 

این آگاه مسائل دینی، تصریح نمود که اسلام را دین را مقابل انواع ظلم ایستاد، و در مقابل همه شان اعلان جهاد کرد، و پیامبر اسلام همواره حامی مظلومان بوده است.

 

آقای توانا، اسلام را دین شفقت، رحمت و صلح خواند، و افزود که اسلام نجات یک انسان مظلوم را به مصابه نجات تمام انسان های عالم دانسته است.

 

وی کسانی را که به اساس تعصبات قومی و نژادی خون یک انسان را می ریزاند، دشمنان اسلام هستند.

 

آقای توانا، نظام های جبروتی را نا بود شدنی خواند، و افزود که اگر یک نظام عادل باشد، بقا دارد، نا ظالم.

 

وی تاکید نمود که ما در شرایط کنونی ظلم پذیر هستیم، و برای ظالمان سرباز تولید می نمایم، در حالی که این عمل خلاف فرهنگ اهلبیت و امام حسین (ع) است.

 

 

آقای توانا از وجود ظلم گسترده در شرایط کنونی در کشور ما یاد کرد و افزود که ظلم بیشترین ضربات را به مردم ما وارد کرده است.

 

وی ظلم را مانند کشتی سوراخ عنوان نمود،  و افزود که ظالم در خطر غرق شدن در امواج ظلم قرار دارد اما همکاری دیگران سبب می شود که آنان از این جزاء شان نجات می یابد.

 

وی تاکید نمود که تا زمانی که کلید ظلم جمع نشود، کشور از این مشکلات رهایی نمی یابد، و در کشور که ظلم باشد، به جای گل خار می روید، و انسان های عادل از چرخه قدرت و رهبری کشور دور  می شود، و جامعه به قبرستان مبدل می شود.

 

آقای توانا از آزمون بزرگ یاد کرد و افزود که در این زمان باید ما در کنار هم باشیم، و مانند ابتدا که موضوع قوم، و زبان مطرح نبود، و همه یک مسلمان بودند، باز هم ما در کنار همدیگر باشیم.

 

آقای توانا برگشتن به اصلیت خود و انتخاب راه اهلبیت را بنیادی ترین عمل برای جامعه ما خواند.

 

وی صلح را برای کشور بسیار مهم خواند، و به صلح بین الافغانی تاکید کرد، و برچیدن مداخلات کشور های بیگانه از  افغانستان را خواست وارثین شهدا عنوان کرد.

 

گفتنی است که آقای صالحی ؛ نماینده حزب حرکت،  آقای خداداد فولادی؛ یکی از هم سنگران شهید سید علی اکبر مصباح،   محی الدین طارف ؛ مسوول عقیدتی قول اردو ۲۰۹ شاهین، و حجت الاسلام سید حامد موسوی ؛ مسوول نمایندگی خبرگزاری صدای افغان در شمال از دیگر سخنرانان چهارمین همایش یاران آسمانی در مزارشریف بود.