• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13711
  • 987 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

با الگوگیری از مکتب عاشورا با طاغوت های زمان مبارزه نماییم

ما باید از امام حسین (ع) درس بگیریم و با طاغوت های زمان خودمان امثال طالب، داعش، رسانه های مبتذل، بی حجابی در اجتماع و دانشگاه ها مبارزه نماییم. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_ حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در زون شمال این مطلب […]

ما باید از امام حسین (ع) درس بگیریم و با طاغوت های زمان خودمان امثال طالب، داعش، رسانه های مبتذل، بی حجابی در اجتماع و دانشگاه ها مبارزه نماییم.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_ حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در زون شمال این مطلب را در شب هفتم محرم الحرام در تکیه خانه سید نادرشاه در شهر مزارشریف عنوان کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین موسوی به ویژگی های واقعه کربلا اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی های کربلا اخلاص است که تمامی حرکت های امام حسین (ع) از شروع تا پایان همه بر محور خدایی داشت.

وی با بیان اینکه اخلاص شکل دهنده اعمال است، گفت: اگر نیت انسان خالق باشد قطعا کارها ارزش دارد ولی اگر نیت انسان مخلوق باشد،انسان هرچه کارهای بزرگی انجام دهد زیاد ارزشی ندارد.

 

موسوی افزود: پیامبر اکرم (ص) می فرماید: ( انما الاعمال بالنیات) که اگر نیت انسان درست باشد عمل انسان زیبا است ولی اگر نیت انسان درست نباشد، عمل زیبایی ندارد.

 

مسئول مرکز تبیان در زون شمال گفت: قرآن کریم در رابطه به اخلاص می فرماید برخی از کارها دوبرابر ارزش، برخی از کارها چند برابر، برخی از کارها ده برابر، برخی از کارها هفتصد برابر و برخی از کارها را کسی ثوابش را حساب کرده نمی تواند ( فلا تعلم نفس ما اخفی لهم) و این بستگی به نیت ما انسانها دارد.

 

موسوی با مطرح کردن این سوال که چه کارکنیم تا اخلاص داشته باشیم؟ گفت: قرآن کریم می فرماید: ( قل متاع الدنیا قلیل) دنیا کوچک است و انسان هرچه اوج بگیرد و به خداوند نزدیک شود دنیا براش کوچکتر می شود و گرفتار دنیا نمی شود.

 

این عالم دینی افزود: همچنین قرآن کریم می فرماید ( عرض الحیاه الدنیا) یعنی دنیا عارضی است و زود گذر مانند بوی عطر که یک بادی بوزد بوش از بین می رود، چون عارضی است و زود گذر، دنیا نیز زود گذر است و برای کسی ماندنی نیست.

 

به گفته ی موسوی زندگی ما به (کی) می گذرد، کی بچه ام به دنیا میاد میاد، کی حرف می زند، کی مدرسه می رود، کی دانشگاه می رود، کی زن می گیرد و همین طور این داستان در تمامی ابعاد زندگی ما ادامه دارد.

 

موسوی همچنین گفت: قرآن کریم می فرماید ( زهره الحیاه الدنیا) یعنی دنیا برای کسی گل نمی شود و غنچه باقی می ماند، هرچه بیشتر به دنبال دنیا بروی همان قدر دنیا از تو دور می شود.

 

وی افزود: ما یک عمر زحمت می کشیم برای بچه هایمان و وقتی بمیریم یک هفته لباس سیاه می پوشند و بعد یک سال فراموش می شویم، اما هزارو چند صد سال است که هرسال همه برای امام حسین (ع) لباس سیاه می پوشند و عزاداری می کنند، چون امام حسین (ع) اخلاص داشت و تمامی کارهایش خدا محور بود.

 

موسوی همچنین به یکی دیگر از ویژگی های کربلا بصیرت اشاره کرد و گفت: تمامی اصحاب امام حسین (ع) بصیرت کافی داشتن حتی نوجوان ۱۳ ساله قاسم بن الحسن وقتی که امام حسین (ع) ازش سوال می کند که مرگ در نزد تو چگونه است؟، می گوید ( والله احلی من العسل) مرگ در نزد من از عسل هم شیرینتر است.

 

این عضو شورای اخوت با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی های کربلا محو منکر بود، گفت: امام حسین (ع) می فرماید من قیام نکرده ام مگر برای امر به معروف و نهی از منکر، چرا که اگر ایشان قیام نمی کردند به گفته خودشان باید فاتحه اسلام را می خواندند.

موسوی گفت: طبق قرآن کریم ( ولقد بعثنا فی کل امه رسولا ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت) پیامبران الهی دو وظیفه مهم بر عهده داشتند، اول راهنمایی مردم به سوی عبادت خداوند متعال و دوم ایستادن در مقابل طاغوت.

 

وی افزود: امام حسین (ع) این دو اصل مهم را در کربلا به نحو احسن به جا آورد، اول اینکه در مقابل طاغوت ایستاد و شعار ایشان ( هیهات من الذله) بود و تا آخرین نفس مبارزه کرد، امام حسین (ع) زیر سم اسبان رفت اما زیر بار طاغوت نرفت.

موسوی افزود: اصل دوم یعنی سر خم کردن در مقابل خداوند متعال را نیز امام حسین (ع) به نحو احسن انجام داد، ایشان در روز عاشوری نماز جماعت را به پا داشت.

 

مسئول مرکز تبیان در زون شمال گفت: نمازی که امام حسین (ع) به جا آورد حدودا ۳۵ کلمه است و برای این ۳۵ کلمه، ۳۰ تیر به سوی ایشان پرتاب گردید.

 

موسوی با بیان اینکه رفتار امام حسین (ع) برای پیروان مکتب عاشورا درس است، گفت: ما باید از امام حسین (ع) درس بگیرید و با طاغوت های زمان خودمان که امثال طالب، داعش، رسانه های مبتذل، بی حجابی در اجتماع و دانشگاه ها است به خوبی مبارزه نماییم.

 

وی افزود: باید با الگو گیری از امام حسین (ع) در مساجد، تکیه خانه ها و دانشگاه ها اقامه نماز نماییم و به ستون دین اهمیت ویژه ای از سوی همگان داده شود، این طور نباشد که مجالس عزاداری برپا شود اما جوانان به نماز اول وقت اهمیت ندهند.

 

موسوی در پایان تاکید نمود که فرق است میان حسین گفتن تا حسینی شدن، ما باید سعی کنیم که حسینی باشیم.