• تاریخ انشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13869
  • 951 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

با تعقیب راه ائمه معصومین می‌توان به قرب الهی رسید

در نهمین روز از ایام عزاداری محرم الحرام، فلسفه رسیدن به قرب الهی با استفاده از تعقیب راه ائمه معصومین (ع) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.   به گزارش خبرگزاری آوا؛ حجت‌الاسلام و المسلمین، سید آصف عالمی، مسوول مدرسه علمیه امام امیرالمومنین (ع) و استاد حوزه علمیه تاکید کرد که بهترین راه‌رسیدن به قرب […]

در نهمین روز از ایام عزاداری محرم الحرام، فلسفه رسیدن به قرب الهی با استفاده از تعقیب راه ائمه معصومین (ع) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری آوا؛ حجت‌الاسلام و المسلمین، سید آصف عالمی، مسوول مدرسه علمیه امام امیرالمومنین (ع) و استاد حوزه علمیه تاکید کرد که بهترین راه‌رسیدن به قرب الهی، تعقیب راه ائمه معصومین (ع) است.

 

آقای عالمی تصریح کرد که راه اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) راهی است که ما باید در زندگی خود مرتکب گناه نشویم و کاری کنیم که گناه در زندگی ما راه‌پیدا نکند.

 

عالمی سپس پیرامون شیوه‌های گناه نکردن به ایراد سخن پرداخت و گفت: یکی از موضوعات مهم و ارزنده‌ ای که تاریخ نشان می‌دهد و علما روی آن تاکید دارند مسئله محاسبه نفس و سنجیدن عملکرد خود است که سد راه گناهان می‌شود و نمی‌گذارد گناه وارد زندگی انسان‌ها شود.

 

عالمی همچنان با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت که امام صادق به یکی از دوستان خود میگوید انسانی که می‌خواهد به ما اهل بیت، خود را نزدیک کند باید کارهای خود را وارسی کند، از نفس خود حساب بکشد.

 

او با بیان اینکه بهترین زمان محاسبه نفس و وارسی به خود شب هنگام است، تاکید کرد که انسان هر شب باید به اعمالی که در جریان روز انجام داده نظر اندازد و خود را با محاسبه کند.

 

به گفته‌ی عالمی؛ پس از محاسبه نفس خود انسان اگر متوجه شد که در جریان روز گناهی را انجام داده، باید فوراً استغفار کند تا این گناه در زندگی او نهادینه نشود و نگذارد که این گناه انسان را از مسیر قرب الهی دور کند.

 

او علاوه کرد که اگر گناهی در زندگی او وجود نداشت، موظف است تا از خدا سپاسگزاری کند که این توفیق را به او عنایت کرده است.

 

براساس گفته‌های عالمی؛ اگر اینکه بتوانیم به زندگی خود نظر داشته باشیم و خود را محاسبه کنیم لطف الهی است.

 

آقای عالمی همچنین یادآور شد که اگر انسان از خدا فاصله بگیرد و دور شود، دست به جنایت‌های ضد بشری و انسانی می‌زند.

 

او اشاره به حادثه‌ی روز گذشته در نماز جماعت قلعه فتح‌الله کابل کرد و گفت که انسان نماهایی این کار را انجام می‌دهند با خدا فاصله گرفته اند و راه رسیدن به خدا را نمیدانند.

 

این عالم دینی خاطر نشان کرد که اگر انسان تلاش کند که با خدایش نزدیک شود رغبت به گناه نمی‌کند چه برسد به‌اینکه مرتکب گناه شود و گناه انجام بدهد.

 

به‌باور آقای عالمی؛ خداوند نیز سعی می‌کند که بندگانش به قرب او نزدیک شوند و دوست ندارد که بندگانش کوچکترین گناهی را در دنیا مرتکب شوند.

 

عالمی همچنین در اخیر یادآور شد که راه های رسیدن به اهل بیت ع در کنار اینکه انسان باید خود را محاسبه کند؛ این است که تعهد کند که خدایا به رضای تو حرکت میکنم و گناه نمی‌کنم. همچنین در برابر گناهان خود کفاره بدهد.

 

حجت الاسلام و المسلمین خلیل رضایی، یکی از عالمان دین نیز در این مراسم پیرامون علت‌های وقوع حادثه کربلا به ایراد سخن پرداخت و گفت که وجود منافقان در جامعه اسلامی، سطح فرهنگی پایین مردم، ضعف ایمان، وجود نظام قبیلوی علت‌های اصلی وقوع حادثه عاشورا بود.

 

آقای رضایی افزود که معاویه در زمان خود زیرک ترین سیاستمداری بود که بسیاری از سران قبیله‌ها را با پول تطمیع می‌کرد و در کنار خود نگه میداشت. همچنین قاریان و مفسرین قرآن، محدثین و شعرا را با پول می‌خرید و توسط آنان قشر خاکستری جامعه را به طرف خود می‌کشاند.

 

او اضافه کرد که در مورد اقشار خاص نیز از تهدید کار میگرفت و آنان را از سر راه خود بر میداشت.

 

آقای رضایی در اخیر تاکید کرد که در جامعه کنونی نیز منافقانی وجود دارد که باید شناسایی شوند و از سوی مبارزین برنامه ریزی شود.