• تاریخ انشار: ۱۵ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17493
  • 996 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

با روحیه شهادت طلبی تحول جدی، وحدت، امنیت، اقتدار سیاسی، نظامی و رفاه اقتصادی در جامعه به وجود می آید

حسینی مزاری گفت: دام های متعددی از طرف دشمنان ما برای به انحراف کشاندن و به اسارت در آوردن جوانان، این سرمایه های دینی و ملی کشور پهن است و در چنین شرایطیً حضور جوانان در عرصه های دینی و سیاسی و فعالیت سالم و اثر گذار آنان یک شاهکار است.   به گزارش خبرگزاری […]

حسینی مزاری گفت: دام های متعددی از طرف دشمنان ما برای به انحراف کشاندن و به اسارت در آوردن جوانان، این سرمایه های دینی و ملی کشور پهن است و در چنین شرایطیً حضور جوانان در عرصه های دینی و سیاسی و فعالیت سالم و اثر گذار آنان یک شاهکار است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) مراسم با شکوهی به مناسبت چهلمین روز شهادت سید حسین حسنی یکی از مسؤلین و کادر های جوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دفتر مرکزی، با حضور اقشار مختلف مردم کابل برگزار شد.

 

سید حسین حسنی روز ۷ جدی در حمله تروریستی علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) همراه با ۵۱ نفر دیگر شهید شد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در خصوص ابعاد شخصیتی شهید سید حسین حسنی صحبت کرد و او را زیبنده شهادت دانست.

 

آقای مزاری گفت که؛ آقای حسنی در عرصه اخلاق فردی یک شخص عالی بود، در عرصه عقاید قطعاً نسبت به همه‌ی باورهای دینی متیقن بود و در عرصه عبادت هم تا جایی که من دیدم و از شخصیت ایشان برداشت داشتم کمبودی احساس نکردم.

 

حضور جوانان در عرصه های دینی و سیاسی در شرایط موجود یک شاهکار است

 

وی به حضور جوانان در عرصه های دینی و سیاسی اشاره کرد و گفت: در شرایط موجود که از در و دیوار کشور فساد، فسق و فجور می‌بارد و دام های متعددی از طرف دشمنان ما برای به انحراف کشاندن و به اسارت در آوردن جوانان، این سرمایه های دینی و ملی کشور پهن است و در چنین شرایطیً حضور جوانان در عرصه های دینی و سیاسی و فعالیت سالم و اثر گذار آنان یک شاهکار است و

 

یک امتیاز بلند و بالایی است که فقط می تواند شخصیت های مجاهد در صدر اسلام این شاخصه ها را داشته باشند.

 

ایشان تصریح کرد: شخصیت سید حسین حسنی از نگاه داشتن امتیازات یک مرد مجاهد، مبارز فعال در عرصه های حمایت از دین، مکتب، ولایت و مبارزه با دشمنان دین، ایستادگی در برابر مستکبرین و سلطه گران، کاملا قابل تحسین بود.

 

استحقاق غیر از شهادت برای جوانان حادثه تروریستی ۷ جدی ظلم بزرگی بود

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه تبیین شخصیت شهید حسنی با اظهار اینکه استحقاق غیر از شهادت، برای جوانان حادثه تروریستی ۷ جدی به خصوص شهید حسنی ظلم بزرگی بود و یک چنین شخصیتی می تواند لیاقت شهادت را پیدا کند، من در رابطه با تک تک شخصیت هایی که در حادثه هفتم جدی به شهادت رسیدند، مطالعه داشتم و به خصوص بعد از آن حادثه زوایای جدیدی از شخصیت این بزرگان برایم روشن شد که شهادت حد اقل مزد این عزیزان بود.

 

وی ضمن قدردانی از خانواده ی آقای حسنی که چنین فرزندی تربیت کردند گفت: اگر خون های پاک در مسیر دین و مذهب نباشد هر خون دیگری نمیتواند برای احیای اسلام و به روز شدن دین و مذهب و مکتب تاثیر گذار باشد.

 

آقای مزاری اظهار داشت: تجلیل از شهدای به خصوص هفتم جدی بایستی با شکوه تمام صورت گیرد، چرا که چنین مجالس و مراسمهایی برای من و تمام مجاهدان و مبارزان راه دین و آزادی خیلی مهم است، چون برگزاری مراسم تجلیل از شهدا برای بالا رفتن معارت دینی انسان ها تاثیر گذار است، اصولاً بخشی از دین و بخشی از معارف الهی توسط یک چنین مراسم هایی تبلیغ و ترویج می شود.

 

مراسم شهدا باید به عنوان یک کلاس درس باشد/مجالس شهدا باید جهت دهنده و بیدار کننده باشد

 

ایشان در تکمیل مطلب فوق ضمن اینکه گفت این مراسم ها به عنوان شعائر خدا مطرح است تصریح کرد: چرا امروز مذهب و مکتب شیعه نسبت به هر مکتب و مذهب دیگر پویا تر است و در دنیا می‌درخشد و امروز در محور حرکت های دینی و مذهبی و مکتبی قرار دارد؟، به خاطری که این مذهب مراسم های مهم و اثر گذاری دارد که توسط این مراسم ها این مذهب و مکتب به‌روز، تبلیغ و ترویج میشود و پیروان خود را با انگیزه های جدید به صحنه میفرستد.

 

آقای مزاری با بیان اینکه این نوع مراسم ها نباید صرفاً اختصاص به خواندن قرآن پیدا کند بلکه بایستی مراسم شهدا به عنوان یک کلاس درس باشد تا درسهای اسلام و معارف دینی در آن کلاس مطرح شود گفت: مجالس شهدا باید جهت دهنده و بیدار کننده باشد. مردم باید با استفاده از خون شهدا و مجالس شهدا به حقیقت دین و معارف اسلامی پی ببرند، چون تنها با قرآن خواندن بدون توضیح و تفسیر آن و نیز صحبت پیرامون شاخصه های شهدا، نمی‌توان به اهداف والای اسلامی دست پیدا کرد.

 

آقای مزاری با اظهار اینکه خواندن قرآن در روح و روان شهدا تحولی ایجاد می کند اما گفت که برگزاری مراسم شهدا بایستی با برنامه ریزی دقیق صورت گیرد و در رابطه با شخصیت شهید روشنگری شود، ابهامی اگر در رابطه با این شهید و نحوه شهادت این شهید و سایر شهدا وجود دارد، زدوده شود.باید گفته شود که چرا این شهید در این مسیر گام گذاشت، آیا فریب خورده بود؟ آیا به خاطر نان رفته بود؟ آیا به خاطر نام رفته بود؟ به دنبال منصب و مسئولیت و مقام بود یا نه به دنبال یک تفکر و یک ارزش بود؟ بنابراین واقعیت این بود که شهید حسنی به دنبال تفکر دینی، حمایت از دین و دنبال این بود که در راه خدا سربازی و جانبازی کند و در این راه حاضر بود جان شیرینش را هم بگذارد و شهادت نصیبش شود که شد.

 

مرکز تبیان در راستای مبارزه با دشمنان دین برنامه دارد

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار داشت: شهید حسنی میدانست که در تشکیلات مرکز تبیان نه نانی است و نه نامی و نه موقعیت و نه قدرتی، صرفاً تشکیلات مرکز تبیان به دنبال بیدارگری و معرفی اسلام اصیل، زدودن ابهام ها و گرد و غبار از چهره دین و مذهب است و در راستای مبارزه با دشمنان دین برنامه دارد و در راستای مقابله با استکبار جهانی در صحنه است.

 

ایشان افزود: طبعاً وقتی یک فردی وارد یک چنین تشکلی میشود و به عنوان کادر و نیرو و حتی سرباز عمل میکند او جز به دنبال خدا، جز به دنبال ائمه معصومین(ع) به دنبال چیزی دیگری نمیتواند باشد.

 

از مجالس شهدا باید نهایت بهره برداری صورت گیرد

 

وی با انتقاد از کسانی که مخالف اینگونه مراسم ها است گفت: در رابطه با برگزاری مجالس شهدا نهایت اهتمام و بهره برداری فکری باید صورت گیرد، متاسفانه در برخی نقاط کشور تفکرات واهی و موهومی رایج است و مخالف روندی هستند که به بیداری مسلمین، جهت دهی مسلمانان و شیعیان کمک کند.

 

وی در پایان بخش اول صحبت های خویش گفت: مجالس شهدا اگر درست برگزار و برنامه ریزی شود به بالا رفتن معارف دینی مردم کمک می کند و مردم نسبت به اسلام و به دین باورمند می شوند، ایمان می آورند، وقتی ایمان آوردند به سمت انتخاب زندگی برتر رو خواهند آورد.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با اشاره به اهمیت معارف دینی در جامعه بیان داشت: اگر جامعه‌ا‌ی از نگاه معارف دینی بالا رفت، ایمان بالا میرود و وقتی ما نسبت به همه‌ی احکام الهی مومن شدیم، دیگر برای ما مرگ معنا ندارد، ما از مرگ نمی ترسیم، چون ترس از مرگ برخی از مشکلات را در فراراه زندگی ما قرار میدهد.

 

وی تصریح کرد: چرا امروز بزرگان ما در برابر معضلات فعلی حضور ندارند و صحبت نمیکنند؟ چرا شخصیت های ما امروز در صحنه نیستند و فعالانه حضور جدی ندارند و موضع نمی گیرند، در طول تاریخ گذشته آیا بدتر از امروز را ما سپری کرده‌ایم یا خیر؟ ما امروز در بدترین شرایط از نگاه فکری و فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و از نگاه نظامی به سر می بریم و شرایط بسیار بدی را سپری می کنیم، چرا امروز بزرگان ما حرف نمیزنند؟ به دلیل اینکه از جان، مال، خانواده، خانه و امکانات خود میترسند که مبادا از دست بدهند، اینجاست که متاسفانه مشکلات عدیده‌ای در مسیر راه ما قرار دارد، وقتی بحث ترس از مرگ حل شد و مبحث شهادت طلبی در میان آمد معضلات کشور ما حل میشود.

روحیه شهادت طلبی در سطح جوامع اسلامی ضعیف شده و مرده است

 

ایشان گفت: اگر فردی با روحیه شهادت طلبی در کشور حضور داشته باشد و جامعه‌ا‌ی با این روحیه در یک کشور تربیت شود و حضور در صحنه داشته باشد، شما مطمئن باشید که تحول جدی، وحدت، امنیت، اقتدار سیاسی، نظامی و رفاه اقتصادی در جامعه به وجود می آید.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به اینکه امروز روحیه شهادت طلبی در سطح جوامع اسلامی ضعیف شده و مرده است گفت: هر مجموعه و هر کشور و هر جریانی که دارای روحیه شهادت طلبی باشد، یک سر و گردن از باقی ملل بالا است، با قدرت و عظمت در برابر دشمنان حضور دارد و کار میکند.

 

وی افزود: امروز تمام جریان های اسلامی که در حال مبارزه هستند این روحیه را دارند، اما اگر این روحیه وجود نداشته باشد، اگر قرار بر این باشد که ما به خاطر یک سری مسایل این روحیه را از دست بدهیم، خداوند بزرگ صحبت خیلی خطرناکی دارد برای ما، خداوند در سوره توبه آیه ۲۴ به پیامبراسلام(ص) می فرماید که بگو اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طایفه شما و اموالی که بدست آورده اید و تجارتی که از نابود شدنش می ترسید و خانه ‌هایی که به آن علاقه دارید از خداوند و پیامبرش و جهاد در راهش محبوب تر است در انتظار این باشید که خداوند عذابش را بر شما نازل کند و خداوند جمعیت نا فرمانبردار را هدایت نمیکند.

 

آقای مزاری با هشدار به مردم افغانستان گفت که اگر واقعاً ما در شرایطی که داریم زندگی میکنیم، روحیه شهادت طلبی نباشد و اگر روحیه دفاع از دین نباشد و آمادگی برای جان دادن در راه خدا و ائمه معصومین(ع) و تفکر اهلبیت و مکتب و مذهب نباشد ما شامل آیه۲۴ قرآن در سوره توبه هستیم، ازین رو ما باید منتظر عذاب باشیم.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: شهید حسنی هم با این روحیه وارد مبارزه و مجاهده شد. شهید سیدحسین حسنی روحیه شهادت طلبی داشت، شوق به شهادت داشت و همواره دعا می کرد که خدایا مرگ ما را در راه خود شهادت قرار بده.

 

وی گفت: آقای حسنی وقتی وارد مبارزه و جهاد فکری و فرهنگی شد، متوجه بود که خطرات متعددی تهدیدش میکند، مجموع همکاران مرکز تبیان این احساس را دارند و این شناخت از راه و مسیری که در پیش گرفته اند داشتند و حالا هم دارند، ما امروز در برابر جبهه باطل قرار گرفته ایم.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به اینکه همکاران مرکز تبیان در جبهه حق به صراحت در برابر جبهه باطل مبارزه می کنند، عنوان کرد که با آنکه همکاران ما مرتب در خصوص مباحث امنیتی و مشکلات و معضلاتی که در کشور وجود دارد بحث و جلسه می کردند اما با آن هم در روز ۷ جدی در اثر توطئه ی دشمن حمله تروریستی علیه دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) صورت گرفت و ۵۲ نفر از نخبگان علمی و پژوهشی کشورمان شهید و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

 

زمامداران غدار امریکا پشت تمام توطئه های افغانستان و حمله تروریستی ۷ جدی می باشند

 

وی در بخش دوم سخنان خویش با اشاره به دشمنی استکبار جهانی به سرکردگی امریکا با دین اسلام گفت: امریکا و زمامداران غدار این کشور در سرتاسر دنیای اسلام علیه مسلمانان توطئه دارند و در افغانستان هم در پشت تمام توطئه قرار دارند و حمله تروریستی ی که در هفتم جدی علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) صورت گرفت توسط استخبارات این کشور و مزدوران وابسته به این کشور انجام شد.

 

آقای مزاری در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: طرف ما مستقیماً امریکا است، ما کس دیگری را در برابر خود نمی بینیم، ما جریان دیگری را عددی حساب نمیکنیم که بیاییم محکوم کنیم و حرف در رابطه با این جریان ها بزنیم.

 

وی به کنفرانس مطبوعاتی خویش در هوتل اینتر کانتیننتال اشاره کرد و گفت که من در کنفرانس مطبوعاتی هتل انترکانتیننتال نه داعش را محکوم کردم و نه طالبان را و نه هیچ گروه تروریستی دیگری را و گفتم که پشت سر این حمله تروریستی در ۷ جدی خود امریکایی ها قرار دارد.

 

وی در این مراسم در عین اینکه امریکایی ها را مسئول حمله تروریستی علیه مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) عنوان کرد به پیمان امنیتی کابل ـ واشنگتن نیز اشاره نمود و گفت: کجا رفت آن موادی که در متن پیمان امنیتی گنجانیده شده بود و توسط طرف های افغانستان و امریکا امضاء شد؟ چرا امروز امریکایی ها مطابق مفاد پیمانهای استراتیژیک و امنیتی در رابطه با تامین امنیت، بهبود وضعیت اقتصادی و دفاع از افغانستان در برابر یک کشور خارجی کار نمی‌کنند.

 

اگر خارجی ها در راستای تأمین امنیت و منافع افغانستان حضور ندارند غلط می کنند در اینجا حضور دارند

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بیان کرد که اگر امریکایی ها واقعاً میگویند ما پشت حرکت های تروریستی در افغانستان نیستیم و نیز حرکت جدی هم علیه گروه های تروریستی نمی کنند بگویند که برای چه در افغانستان حضور دارند، حضور امریکایی ها به چه هدفی در افغانستان است؟، اگر حضور شما در افغانستان به خاطر تأمین منافع افغانستان و بهبود وضعیت اقتصادی مردم ما نیست غلط میکنید که در افغانستان حضور دارید، بساط تان را جمع کنید و تشریف ببرید.

 

ایشان در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: مردم افغانستان در طول ۱۴ سالِ جهاد در عرصه حضور داشتند و در برابر شوروی ها جنگیدند، مردان مبارزی در این عرصه در راستای تأمین امنیت حضور دارند، بلدند که چگونه تامین امنیت مردم خود را بکنند.

 

آقای مزاری به تأمین امنیت در ایام محرم الحرام توسط مردم اشاره کرد و گفت: چگونه مردم در ایام محرم تامین امنیت کردند؟. در رابطه با تامین امنیت مساجد و حسینیه‌های شان، چگونه مسیرهای رفت و برگشت عزاداران را تامین کردند و امنیت شان را گرفتند؟. همینگونه اگر مردم در همه‌ی عرصه ها حضور پیدا کنند و منسجم باشند و در مسیر خواسته های اسلامی و انسانی خودشان حساس باشند، قطعاً میتوانند در افغانستان امنیت بیاورند، وضعیت اقتصادی و رفاه مردم را تامین کنند و افغانستان را به عنوان یک قدرت، در منطقه و حتی در دنیا مطرح کنند.

 

آقای مزاری در پایان بخش دوم سخنرانی خویش خطاب به مردم افغانستان گفت که به هیچ وجه باور نکنید که کشورهای غربی به نفع شما عمل می کنند، چه کسانی که مسلمان اند، و چه کسانی که ملی گرا هستند.

 

وی خطاب به ملی گراها نیز افزود: باید بدانید که غربی ها به درد مردم افغانستان نمی خورند، غربی ها در راستای تامین امنیت افغانستان عمل نمی کنند بنابراین باید وارد صحنه شویم و در جهت تامین امنیت کشور خود کار کنیم.

 

سران نظام ما بی باور هستند و اعتماد به نفس ندارند

 

ایشان اظهار داشت: باید از این نظامی که پر است از مشکلات و معضلات حمایت صورت بگیرد و آن را تقویت کنیم و قدرتمند بسازیم که سردمداران این نظام هم کمی باورشان شود که ما در افغانستان قدرت و عظمت دارید.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در بخش سوم از سخنان خویش به مسائل داخلی افغانستان پرداخت و گفت که امروز سران نظام ما بی باور هستند، اعتماد به نفس ندارند، نمیدانند که در چه کشوری حضور دارند و چه قدرت و عظمتی داخلی پشت سر اینها می باشند تا با قدرت و عظمت در صحنه حضور پیدا کنند و به دهان امریکایی ها بزنند.

 

آقای حسینی مزاری خطاب به کشورهای غربی و اعضای ناتو در افغانستان گفت: شما اعضای ناتو در طول ۱۷ سال گذشته نه تنها منفعتی به مردم ما نرساندید که کشور ما را خراب کردید، مواد مخدر، تروریسم، بی بند و باری، فحشا، ناهنجاری های اخلاقی، قتل و غارت، اذیت و آزار عمومی را ترویج کردید، شما بی باوری را در بین مردم ما تبلیغ کردید، شما مشکلات عدیده‌ی خانواد‌گی و فامیلی را در بین مردم ما به وجود آوردید، شما در همه عرصه ها ضربات خیلی مهلکی علیه بنیادها و ساختارهای این کشو وارد کردید، دیگر چه میخواهید از جان مردم افغانستان؟!!!.

 

وی در این سخنان به منافقینی هم در افغانستان اشاره کرد و گفت: در عرصه افغانستان علیه خدا، دین، مذهب، جوانان، سرمایه های دینی، اقتصادی و سیاسی ما کار می شود باز هم در خانه نشسته اید و موضع نمی گیرید و کسانی هم که در صحنه آمدند و حضور پیدا کردند و حقایق را برملا کردند موضع میگیرید و حرفهای چرت و پرت در محافل و مجالس علیه آنها عنوان می کنید.

 

ایشان به مواضع عده ای خداناشناس در حادثه تروریستی علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)در کابل اشاره کرد و بیان داشت که؛ همزمان با حادثه تروریستی علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)در کابل برخی از نیروهای به ظاهر خودی جای قاتل و مقتول را عوض کردند و به جای اینکه داعش را محکوم کنند آمدند مرکز تبیان را محکوم کردند.

 

خواص ما یا منفعل اند، یا سکوت کرده اند و یا منحرف شده اند

 

وی به زخم هایی که از سوی عده ای افراد به ظاهر خودی و خداناشناس در روزهای غم انگیز شهادت ۵۲ نخبه افغانستان و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر در حادثه تروریستی علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)در کابل وارد شده بود اشاره کرد و گفت: افرادی می گفتند که چرا این آقایان مجلس گرفتند، چرا این همه سر و صدا و برنامه دارند تا حمله تروریستی علیه شان صورت نمیگرفت، خب اگر ما امروز کار خود را تعطیل کنیم، مساجد و حسینیه ها و مراکز فرهنگی و آموزشی خود را تعطیل کنیم، آیا دشمن باز از سر ما دست خود را بر میدارد؟!!! به هیچ وجه.

 

آقای مزاری در تکمیل سخنان خویش گفت: هر مقدار که ما عقب نشینی کنیم دشمن جلو می آید و تا ما را از این کشور به صورت اساسی ریشه کن نکند آرام نمی نشیند، پس چرا ما در صحنه حضور نداشته باشیم؟، باید مردم، علما، شخصیت ها و بزرگان ما در صحنه حضور داشته باشند و به این ملت خدمت کنند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان در عین اینکه گفت هرچه مشکل وجود دارد در سطح خواص ما است، تصریح کرد که برخی خواص ما سکوت کرده‌اندو یا دسته ای منفعل اند و یا بعضی خواص ما منحرف شده و در کنار دشمن قرار گرفته اند، امروز خواص ما باید به صحنه بیایند، اگر نیایند دین خود را که از دست داده اند هیچ، دنیای خود را هم از دست می دهند.