• تاریخ انشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13436
  • 569 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بخش اعظمی از جامعه اسلامی از نعمت مودت خاندان پیامبر(ص) محروم هستند/ بر مسلمانان لازم است درک کنند “حسین زمان” و “یزید زمان” کیست؟

از نخستین روز محرم الحرام، ماه شهادت امام عاشقان و سرور آزادگان جهان، حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و با حضور علما، روحانیون و متنفذین قومی، گرامی داشت به عمل آمد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسملین یارمحمد رحمتی، مشاور ارشد […]

از نخستین روز محرم الحرام، ماه شهادت امام عاشقان و سرور آزادگان جهان، حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و با حضور علما، روحانیون و متنفذین قومی، گرامی داشت به عمل آمد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسملین یارمحمد رحمتی، مشاور ارشد فرهنگی ریاست کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم گفت: “بر اساس آیه مودت در قرآن کریم، دوستی خاندان پیامبر(ص) بر همه مسلمانان لازم است.”

 

به گفته رحمتی، میان کلمه مودت و محبت فرق وجود دارد؛ چنان که محبت یک امر قلبی بوده و ربطی به عمل انسان ندارد، اما مودت علاوه بر این که انسان قلبا کسی را دوست می دارد، عملاَ نیز باید در مسیر او حرکت کند.

 

بر این اساس، وی افزود، مودت و محبت خاندان پیامبر یکی از واجبات است که همه مسلمانان و بدون استثنا ملزم به انجام آن می باشند.

 

به گفته رحمتی، متأسفانه امروز بخش اعظمی از جامعه اسلامی از نعمت مودت خاندان پیامبر(ص) محروم هستند؛ هرچند ممکن است محبت داشته باشند، اما در میدان عمل و پیروی، برخلاف سیره ائمه معصومین حرکت می کنند.

 

رحمتی همچنان اظهار داشت که امام حسین(ع) جزء خاندان رسول خدا(ص) و مودت او بر همه واجب است. علاوه بر این که حضرت پیامبر(ص) نسبت به آن حضرت تاکید ویژه کرده و گفته است: “در قلب های مؤمنین نسبت به حسین(ع) حرارتی است که هرگز سرد نمی شود”.

 

به گفته مسؤل بخش فرهنگی دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، صدق سخنان پیامبر(ص) نسبت به امام حسین(ع) با فرا رسیدن ایام محرم به خوبی آشکار می شود، زیرا در این روزها مردم به صورت خودجوش سر از پا نشناخته و در مراسم های عزاداری شرکت می کنند و فریاد لبیک یا حسین را سر می دهند.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنان ابراز داشت: “پیامبر(ص) در مقاطع مختلف نسبت به اهل بیت خود، به اصحاب و مسلمانان توصیه کرده، مقام و مراتب شخصیتی آنان را معرفی نموده و گاهی آنان را به کشتی نوح تشبیه کرده است، اما در مورد امام حسین(ع) به صورت مشخص تأکید کرده که وی چراغ هدایت و کشتی نجات امت است”.

 

وی افزود، در جای دیگر نیز پیامبر(ص) گفته است که “امام حسن(ع) و امام حسین(ع) دو سید جوانان اهل بهشت هستند” و در مورد دیگر، به صورت ویژه تأکید می کند که “حسین از من است و من از حسین”؛ یعنی منی که اسلام را به وجود آوردم و فرزندم حسین، آن را حفظ می کند.

 

بنابر این، به گفته رحمتی، ما نباید به این باور باشیم که حادثه کربلا یک جنایتی بود که از سوی یزید سرزد و بهترین فرزندان آدم و نخبه ترین انسان های روی زمین را شهید کردند، بلکه خون شهدای کربلا موجی ایجاد کرد که به گفته امام صادق(ع) تا روز قیامت جریان دارد؛ به گونه ای که هر روز عاشورا و هر سرزمین کربلا است”.

 

به گفته این عالم دینی، معنی کلام امام صادق(ع) این است که امام حسین(ع) و یزید(لعنت الله) و جبهه حق و باطل، در هر زمان و مکان در برابر هم قرار دارند، پس بر مسلمانان لازم است که درک کنند “حسین زمان” و “یزید زمان” کیست؟ حق کدام طرف است و باطل چیست؟!

 

رحمتی تصریح کرد: “امروز در جامعه افغانستان یزیدیانی وجود دارند که عمل شان بدتر و خشن تر از یزید ابن معاویه می باشد. جنایاتی که امروز یزیدیان زمان نسبت به پیروان امام حسین(ع) و با حمله به مساجد و حسینیه ها انجام می دهند، وحشتناک تر از جنایت یزید است”.

 

وی افزود: “جنایاتی که از سوی گروه های تکفیری و تروریستی و یزیدیان از خدا بی خبر انجام می شود، به این هدف است که مکتب سرخ تشیع را تضعیف و ارزش ها را از آن سلب کند”.

 

بنابراین، به گفته این عالم دینی، وظیفه همه مسلمانان در قبال آرمان و هدف امام حسین(ع)، زنده نگهداشتن این مکتب و مبارزه با یزیدیان زمان است.

 

او تأکید کرد که اگر مردم رعب و حشت را در خود تلقین کنند و از مکتب عاشورا فاصله بگیرند، قطعا در برابر یزیدیان شکست خواهند خورد، زیرا یگانه هدف دشمن این است که حسینه ها تخلیه شود و کسی به مسجد نرود.

 

به باور مسؤل بخش فرهنگی دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل، خوفی که امروز از ناحیه دشمن در جامعه افغانستان مستولی شده، در حقیقت یک امتحان بزرگ الهی است و مردم باید از این امتحان سرفراز بیرون شوند؛ ترس و حشت را از خود دور کنند و در برابر مشکلات مانند مولایشان امام حسین(ع) مسوولانه حرکت کنند.

 

از سوی دیگر، حجت الاسلام و المسلمین محمد امین زاهدی، معاون بخش فرهنگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماع تیبان در کابل در این مراسم گفت: عزاداری برای امام حسین(ع) آثار و برکاتی را در پی دارد که از آن جمله می توان وحدت و صمیمت و گردهمایی ها و دسته های منظم عاشورایی را در هرجایی نام برد.

 

این عالم دینی اضافه کرد: “آثار دیگری که از اهمیت خاص برخوردار است، استجابت دعا در ایام محرم، تحکیم بنیاد اعتقادی، اعاده شجاعت و حمیت مردانگی و همچنین انسان دوستی و دین دوستی می باشد”.

 

به گفته زاهدی، کسانی که در ایام عاشورا بسیاری از گره ها از کارشان باز شده و به مطلوب خود رسیده اند، باید برای اصلاحات در زندگی فردی و اجتماعی از مکتب امام حسین(ع) استفاده ببرند”.

 

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری امام حسین(ع) همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ختم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار می شود.