• تاریخ انشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 30164
  • 529 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بدون شناخت سیدحسین انوری، مطالعه و شناخت کامل نهضت اسلامی افغانستان امکان‌پذیر نیست

  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به مناسبت سالگرد ارتحال مرحوم استرجنرال سیدحسین انوری بیانیه‌ای صادر کرد.   خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: حسینی مزاری در این بیانیه با خاطرنشان کردن این مطلب که شکست ارتش سرخ و در نهایت سقوط حکومت دست‌نشانده کاخ کرملین نتیجه عرق ریزی‌های امثال […]

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به مناسبت سالگرد ارتحال مرحوم استرجنرال سیدحسین انوری بیانیه‌ای صادر کرد.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: حسینی مزاری در این بیانیه با خاطرنشان کردن این مطلب که شکست ارتش سرخ و در نهایت سقوط حکومت دست‌نشانده کاخ کرملین نتیجه عرق ریزی‌های امثال مرحوم انوری بود، نوشته است: مرحوم سیدحسین انوری از آوان جوانی در سنگر نبرد ضدروسی حضور یافت و به زودی پله‌های ترقی را سپری کرد و به عنوان فرمانده نام‌آشنای سال‌های جهاد مطرح گردید و کمترین حرکت او بزرگترین تاثیر در روند جهاد افغانستان داشت.

 

بیانیه می‌افزاید: نقش‌آفرینی آقای انوری تنها اختصاص به دوران جهاد ندارد. او از استوانه‌های پس از پیروزی جهاد و دولت مجاهدین و از عناصر اصلی مقاومت علیه تهاجم جنوب بود و سقوط طالبان و برقراری دولت انتقالی به ریاست رئیس‌جمهور کرزی بی‌تاثیر از مجاهدات مرحوم انوری نبود و پس از آن نیز با احراز مسولیت‌های مهم وزارت، ولایت و… چهره‌ی شاخص دولت و ملت‌سازی پس از سقوط طالبان بود.

 

رئیس مرکز تبیان با تاکید بر این نکته که بایستی ساعت‌ها و روزها و هفته‌ها و ماه‌ها درباره شخصیت مرحوم انوری نوشت و سخن گفت و بیانات طولانی مطرح کرد، نوشته است: اما به طور خلاصه می‌توان گفت که؛ بدون شناخت الح

اج استرجنرال سیدحسین انوری، شناخت و مطالعه جهاد و نهضت اسلامی افغانستان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

 

حسینی مزاری با ابراز تاسف از اینکه چهره این شخصیت همچنان ناشناخته مانده است، می‌افزاید: امیدوارم فرزندان مرحوم انوری و یاران و شاگردان با وفایش به ویژه برادر بزرگوار جناب ابوالحسن یاسر رئیس حزب حرکت اسلامی متحد افغانستان و مشاور رئیس‌جمهور در امور پشتیبانی از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، در این حوزه ورود نموده، در جهت معرفی این شخصیت و تبیین زوایای مختلف فعالیت‌های جهادی و مبارزاتی مرحوم سیدحسین انوری بپردازند.

 

 

متن کامل بیانیه‌ی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

 

مردم افغانستان در ماه سرطان سال ۱۳۹۵ شمسی یکی از برجسته‌ترین فرزندان خدوم خود را از دست داد.

 

مرحوم سیدحسین انوری از آوان جوانی در سنگر نبرد ضدروسی حضور یافت و به زودی پله‌های ترقی را سپری کرد و به عنوان فرمانده نام‌آشنای سال‌های جهاد مطرح گردید و کمترین حرکت او بزرگترین تاثیر در روند جهاد افغانستان داشت، به گونه‌ای که شکست ارتش سرخ و در نهایت سقوط حکومت دست‌نشانده کاخ کرملین نتیجه عرق ریزی‌های امثال اوست.

 

نقش‌آفرینی آقای انوری تنها اختصاص به دوران جهاد ندارد. او از استوانه‌های پس از پیروزی جهاد و دولت مجاهدین و از عناصر اصلی مقاومت علیه تهاجم جنوب بود و سقوط طالبان و برقراری دولت انتقالی به ریاست رئیس‌جمهور کرزی بی‌تاثیر از مجاهدات مرحوم انوری نبود و پس از آن نیز با احراز مسولیت‌های مهم وزارت، ولایت و… چهره شاخص دولت و ملت‌سازی پس از سقوط طالبان بود.

 

در مورد شخصیت مرحوم انوری و خدمات گسترده او با این سطور محدود امکان پرداختن نیست و بایستی ساعت‌ها و روزها و هفته‌ها و ماه‌ها درباره این شخصیت شخیص نوشت و سخن گفت و بیانات طولانی مطرح کرد اما در نهایت و به طور خلاصه می‌توان گفت که؛ بدون شناخت الحاج استرجنرال سیدحسین انوری شناخت و مطالعه جهاد و نهضت اسلامی افغانستان امکان‌پذیر نمی‌باشد، اما حیف و صد حیف که چهره این شخصیت همچنان ناشناخته مانده، نه در ایام حیات او کار در خوری برای شناساندن ایشان صورت گرفت و نه در زمان پس از ارتحالش نه تنها کار اصولی و گسترده صورت نگرفت، بلکه اندک تمرکزی روی این بزرگمرد تاریخ افغانستان نیز نشد و اما امیدوارم فرزندان مرحوم انوری و یاران و شاگردان با وفایش به ویژه برادر بزرگوار جناب ابوالحسن یاسر رئیس حزب حرکت اسلامی متحد افغانستان و مشاور رئیس‌جمهور در امور پشتیبانی از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، در این حوزه ورود نموده، در جهت معرفی این شخصیت و تبیین زوایای مختلف فعالیت‌های جهادی و مبارزاتی مرحوم سیدحسین انوری بپردازند.

 

به هرحال اینجانب چهارمین سالروز ارتحال الحاج استرجنرال سیدحسین انوری را به اعضای بیت معظمش به ویژه فرزندان ایشان، همسنگران آن مرحوم و تمام ارادت‌مندان این عروج‌کرده تسلیت می‌گویم.

 

امیدوارم خدای متعال این سید خدوم را با اجداد طاهرینش محشور کرده و برای من و سایر علاقمندان این مرحوم توفیق عنایت کند تا پاس مجاهدات ایشان را دانسته، در جهت حفاظت از دستاوردهای جهادی او و اهداف و آرمان‌های مبارزاتی ایشان کار و برنامه اثرگذاری را در پیش بگیریم. والسلام

 

سیدعیسی حسینی مزاری

روز چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹