• تاریخ انشار: 7 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 15750
  • 997 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای دست‌یابی به وحدت اسلامی، باید از حرکت‌های کلیشه‌یی به سوی حرکت‌های عملی عبور کرد

دبیرکل حزب اسلامی تبیان از افغانستان در گفتگویی با خبرگزاری صدای افغان(آوا) در حاشیه نشست جهانی وحدت اسلامی در تهران، تأکید می کند که برای دست یابی به وحدت اسلامی، باید از حرکت ها، اجلاس ها و نشست های کلیشه ای عبور کرد و وارد حرکت های عملی تر در عرصه ایجاد وحدت اسلامی شد. […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان از افغانستان در گفتگویی با خبرگزاری صدای افغان(آوا) در حاشیه نشست جهانی وحدت اسلامی در تهران، تأکید می کند که برای دست یابی به وحدت اسلامی، باید از حرکت ها، اجلاس ها و نشست های کلیشه ای عبور کرد و وارد حرکت های عملی تر در عرصه ایجاد وحدت اسلامی شد. به گفته حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، تئوری های خیلی خوبی در اجلاس ها و نشست ها برای ایجاد وحدت اسلامی مطرح می شود، اما اجرایی کردن این تئوری ها و نظریه ها، نیاز به عمل دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در گفتگویی با خبرنگار آوا، در حاشیه سی و یکمین نشست بین المللی وحدت اسلامی در تهران، با بیان این که در شرایط موجود وضعیت وحدت در سراسر جهان اسلام نسبت به گذشته بهتر به نظر می رسد و علامت هایی وجود دارد که جبهه واحد امت اسلامی آهسته آهسته در حال شکل گرفتن است، اما بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و هم چنین پیروزی جهاد مردم افغانستان، آن گونه که توقع می رفت، نتواسته ایم به یک تمدن بزرگ و قوی اسلامی برسیم.

 

دو عامل وضعیت کنونی جهان اسلام؛ عمل ضعیف روحانیت و توطئه های دشمن!

 

وی دو عامل عمده را برای وضعیت کنونی جهان اسلام و عدم شکل گیری یک تمدن بزرگ و قوی اسلامی برشمرد. به گفته حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری: “عامل اول خود مسلمان ها، شخصیت ها و بزرگان حرکت های اسلامی هستند که به صورت انقلابی وارد عرصه نشده، زحمت نکشیدند و کار جدی نکردند”.

 

البته دبیرکل حزب اسلامی تبیان خاطرنشان کرد که برخی شخصیت هایی وجود دارند که که واقعا زحمت کشیدند و بازهم می کشند؛ کسانی که واقعا پا جای پای حضرت امام خمینی(ره) گذاشتند، به ویژه حضرت امام خامنه ای(دام ظاله العالی) و شخصیت هایی که با ایشان در این عرصه کار می کنند، اما در سطح عموم، شخصیت های اسلامی به خصوص روحانیت در عرصه وحدت اسلامی بسیار ضعیف وارد شدند و کاری که باید انجام می دادند، انجام ندادند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد عامل دوم نرسیدن به یک تمدن بزرگ و قوی اسلامی گفت: “عامل دوم دشمن است. دشمنان اسلام به خصوص از چهار دهه به این طرف، با قوت تمام وارد عرصه شده و تلاش کرده اند که ریشه های تفرقه و نفاق را در بین کشورهای اسلامی بکارند و زمینه های وحدت اسلامی را از بین ببرند”.

 

به گفته وی، متأسفانه عوامل مختلف در کشورهای عربی به خصوص سران کشورهای عربی نیز به عنوان عوامل کشورهای غربی و شیاطین بزرگ عمل کردند. به عنوان مثال امروز عربستان در هم دستی با امریکا و رژیم منحط اسراییل، به عنوان یک عامل مهم تفرقه و نفاق در منطقه عمل می کند و هم از نظر پولی و هم فکری برای عدم شکل گیری وحدت اسلامی کار می نماید.

 

باید از نشست های کلیشه ای به سوی حرکت های عملی عبور کرد

 

اما رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تأکید می کند که برای دست یابی به وحدت اسلامی، باید از حرکت ها، اجلاس ها و نشست های کلیشه ای عبور کرد و وارد حرکت های عملی تر در عرصه ایجاد وحدت اسلامی شد.

 

وی در مورد این که گام های عملی در راستای وحدت اسلامی از چه ویژگی برخوردار است، خاطرنشان کرد: “در اجلاس ها و نشست ها، تئوری های خیلی خوبی برای ایجاد وحدت اسلامی مطرح می شود، اما اجرایی کردن این تئوری ها و نظریه ها نیاز به عمل دارد، ما بایستی در درون مردم کشورهای مختلف حضور جدی داشته و در راستای بالا بردن فرهنگ عمومی کار کنیم، امروز ضربه ای که ما در عرصه های مختلف می خوریم، ناشی از پایین بودن فرهنگ عمومی است، اگر فرهنگ عمومی امت مسلمه بالا برود و و مسلمانان شناخت کافی از هم داشته باشند، شیعه از سنی و سنی از شیعه، قطعا به نتایج خیلی خوبی می رسیم. بنابراین ما باید در درون اجتماعات وارد عمل شویم و هر شخص، جریان، گروه و حزب، بر اساس ظرفیتی که دارد، فعالیت های عملی در محور وحدت اسلامی را حتی به صورت کوچک انجام دهد و ساختارهای لازم را از نظر فکر، فرهنگ، اجتماع و شعور سیاسی، برای ساختن یک تمدن اسلامی به وجود آورد”.

 

جنگ امروز در افغانستان، جنگ افغان با افغان و جنگ سنی با شیعه نیست بلکه جنگ غرب با مردم مسلمان است

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد نقش شخصیت های بزرگ جهان اسلام در راستای برداشته شدن گام های عملی در محور وحدت اسلامی گفت: “طبیعی است که نقش شخصیت ها و رهبران جهان اسلام، نقش بزرگ و اولیه است، ما اگر امروز مطابق دستورات حضرت امام خامنه ای(دام ظله العالی) عمل کنیم، خیلی از مسیر را می پیماییم. همچنین در عرصه وحدت اسلامی، حضرت آیت العظمی الله سیستانی، آیت الله العظمی مکارم شیرازی و سایر مراجع نیز حضور جدی دارند، اما متأسفانه تمام مراجع ما به صورت انقلابی و جهادی در عرصه نیستند”. وی تصریح کرد: “اگر همه علما و مراجع مثل حضرت امام خامنه ای(دام ظله العالی) و آیات عظام سیستانی و مکارم شیرازی وارد صحنه و عرصه شوند، یقینا مردم به صورت جدی تر به ندای آن ها لبیک خواهند گفت. در سطوح پایین تر نیز اگر علمای اعلام و حجج اسلام وارد صحنه شوند و در محور وحدت عمل کنند، طبیعی است که مردم خیلی راحت تر می توانند به وحدت اسلامی دست پیدا کنند”.

 

پیروزی های جبهه اسلامی در عراق، سوریه و لبنان و افق روشن دست یابی به وحدت اسلامی!

 

وی در پاسخ به این سوال که پس از موفقیت های اخیر در سوریه و عراق، و با وجود بحران هایی در یمن، بحرین و همچنین افغانستان، چه چشم اندازی را برای وحدت اسلامی می بینند، پاسخ داد: “با توجه به جرقه های بیداری که در سطح کشورهای مختلف زده شده و پیروزی هایی که در جبهه اسلامی درعراق، سوریه و لبنان به دست آمده، افق را روشن می بینم. چشم انداز خوبی در رابطه به یمن مشاهده می شود و امیدوار هستیم وضعیت در بحرین هم بهبود پیدا کند، امیدواریم در سطح افغانستان، پاکستان و سایر کشورهای اسلامی جرقه های امیدبخشی در بخش وحدت زده شود و وحدت امت اسلامی آهسته آهسته جان بیشتری بگیرد”.

 

دو عامل وضعیت نابسامان افغانستان؛ اختلاف در میان شخصیت ها و جریان های سیاسی و همچنین حکومت!

 

و اما در مورد افغانستان، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در پاسخ به سوالی گفت: “متأسفانه وضعیت در افغانستان خوب به نظر نمی رسد و بد بودن اوضاع، ابتدا به خود شخصیت ها و جریان های اسلامی و سیاسی افغانستان برمی گردد که درگیر به هم‌خوردگی و اختلاف هستند. طبیعی است این وضعیت تأثیر منفی در سطح جامعه می گذارد”.

 

وی پیرامون عوامل وضعیت افغانستان ادامه داد: “عامل دوم، حکومت وحدت ملی از یک وضعیت مناسبی برخوردار نیست؛ اختلافاتی در سطح حکومت وجود دارد و نیروهای خارجی هم عزم جدی نه تنها در رابطه به بهبودی وضعیت افغانستان ندارند، بلکه متأسفانه حرکت ها و نشانه هایی دیده می شود که دخالت آن ها به سمت بدتر ساختن اوضاع افغانستان است”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “اگر بخواهیم وضعیت افغانستان خوب شود، اول باید شخصیت های اسلامی، سیاسی، جهادی، دانشمندان حوزه ای و دانشگاهی، شخصیت های متنفذ و فرهنگیان برای بیدارسازی مردم، بالا بردن فرهنگ و ایجاد انسجام در درون مردم کار کنند. به کمک این شخصیت ها، دولت و حاکمیت نیز می تواند مسیر درست تری را طی کند”. وی ادامه داد: “آن گاه است که کشورهای خارجی هم به خواسته مردم ما تن خواهند داد، نه این که آن ها به خواسته ما گوش شنوا بسپارند، بلکه باید وادار و مجبور ساخته شوند که دست از دخالت در درون کشور ما بردارند و حداقل ما را به حال خودمان بگذارند”.

 

وی در مورد تحولات یکی دو سال اخیر افغانستان، فعالیت گروه داعش و حملاتی که علیه اهل تشیع و مساجد و تکایا صورت گرفت نیز گفت: “اگرچه ضعف داخلی ما عامل عمده بدتر شدن وضع موجود است، اما این عزم در برخی کشورهای خارجی وجود دارد که در داخل افغانستان تفرقه و نفاق را دامن بزنند. بر این اساس، تروریست هایی که امروز علیه مساجد و اجتماعات شیعیان حملاتی را انجام می دهند، دقیقا برای ایجاد اختلاف و سوءظن شیعیان نسبت به اهل سنت است، در حالی که این گونه نیست، تروریست ها از سال ها به این طرف هم اهل سنت و هم تشیع را کشتند”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در پایان تصریح کرد: “جنگ امروز در افغانستان، جنگ افغان با افغان و جنگ سنی با شیعه نیست، جنگ دست های خارجی با پشتوانه های شبکه های استخباراتی غربی در داخل افغانستان و علیه ملت مسلمان افغانستان است”.

 

گفتنی است که سی و یکمین نشست جهانی وحدت اسلامی با حضور اندیشمندان و چهره های برجسته دینی از سراسر جهان اسلام و کشورهای دیگر به شمول افغانستان، از روز ۱۴ قوس آغاز به کار کرده و تا ۱۶ قوس ادامه خواهد یافت. این نشست در شرایطی که گروه داعش در عراق و سوریه با شکست مواجه شده و کنترل تمام شهرهای زیر تصرف خود را از دست داده، به دنبال پیدا کردن راهکارهایی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است.