• تاریخ انشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25524
  • 490 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای رسیدن به ترقی و انکشاف، حرکت منسجم و متحد همه اقشار جامعه اسلامی لازم است

اشتراک کنندگان گفتمان “رمضان احساس خود و درک دیگران” بر حرکت منسجم و متحد مسلمانان جهت طرقی، انکشاف و رسیدن به یک زندگی مرفه تاکید کرند.   به گزارش خبر گزاری آوا، گفتمان «رمضان احساس خود و درک دیگران» در محل خبرگزاری صدای افغان در کابل برگزار شد.   در این گفتمان یک عده نسبت […]

اشتراک کنندگان گفتمان “رمضان احساس خود و درک دیگران” بر حرکت منسجم و متحد مسلمانان جهت طرقی، انکشاف و رسیدن به یک زندگی مرفه تاکید کرند.

 

به گزارش خبر گزاری آوا، گفتمان «رمضان احساس خود و درک دیگران» در محل خبرگزاری صدای افغان در کابل برگزار شد.

 

در این گفتمان یک عده نسبت به کم کاری علما و ضعف مدیریت مراجع دینی برای نهادینه کردن فرهنگ رمضانی انتقاد کرده و گفتند که برای نهادینه کردن فرهنگ رمضانی یا هرگونه ارزش دینی و مذهبی دیگر باید مراجع دینی تقویت شوند، زیرا اکثر ناهنجاری های اجتماعی ناشی از بی اعتنایی مردم به ارزشهای دینی است.

 

سید عارف موسوی اما با این دیدگاه موافق نبوده وگفت که علما و مراجع دینی در هر شرایط و زمان وظیفه خود را به خوبی انجام داده اند و اینکه چقدر مردم پذیرفتند و دستورات را در زندگی خود عملی ساختند به خودشان مربوط است.

۰۴

از سوی هم به گفته موسوی روشن فکران که گاهی از کارکرد علما و مراجع دینی انتقاد می کنند این سوال به خودشان نیز بر می گردد که اساساً شما برای پیشرفت جامعه در حیطه کاری خود چه کاری کردید؟ با علوم ساینس و تجربی که عامل ترقی و پیشرفت است شما سروکار داشتید چرا از این ظرفیت برای انکشاف و توسعه اقتصاد و رشد تکنالوژی بهره نگرفتید؟.

 

عارف موسوی تصریح کرد کشورهای غربی توسط پاپها، اسقفها، و اربابان کلیسا توسعه پیدا نکرد بلکه روشن فکران و دانشمندان علوم جدید تحول ایجاد کردند، بنا بر این آن عده از کسانیکه ادعای روشن فکری دارند پیش از اینکه برعلمای دین انتقاد کنند باید به بی کفایتی خود در عرصه های مختلف نیز اعتراف کنند.

 

از طرفی هم موسوی یک عده از علما را متهم به کم کاری کرده و می گوید که اینها تنها درکنج مدرسه هستند و از شهریه استفاده می کنند اما از مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اخلاقی بی خبرند، در حالیکه که علما طبق دستور اسلام  باید برای انجام وظیفه مطابق با شرایط و زمان تحرک داشته باشند و به میزان تجربه و تخصص خود برای اصلاح گری شب و روز کار کنند.

 

درهمین حال غلام رضا سادات یک تن دیگر از اشتراک کنندگان اما می گوید با وجود تمام نا رسایی ها در جامعه اسلامی و کم کاری های که از سوی نخبگان دینی و غیر دینی صورت می گیرد، حد اقل راه اصلاحگری همیشه باز است و رمضان زمان مناسب برای تجدید نظر برای کارکردها در امور مادی و معنوی می باشد، پس بیایید بعد از این تمام تنبلی ها را از خود دور کرده و هرکس به وظیفه خود به طور شایسته عمل کرده و در جهت ترقی و پیشرفت جامعه در عرصه های مختلف تلاش کنند.

۰۳(۲)

او همچنان گفت: مشکل اساسی مسلمانان روزه دار این است که بعد از رمضان فراموش می کنند که چه تصامیمی برای اصلاحات در امور زندگی مادی و معنوی اتخاذ کرده بودند، به همین دلیل است که دوباره به عقب بر می گردند و نه تنها از پیشرفت و سازندگی خبری نیست که به اندازه زنبور عسل حتی زندگی یکنواخت و بدون دغدغه و جنجال را حفظ نمی توانند و انحراف و شکستگی هر لحظه در گوشه گوشه از زندگی شان رونما می شود.

 

او با تاکید بر اینکه در اسلام دین از سیاست جدا نیست، پس وظیفه علما نیز تنها اختصاص به حوزه های فقه، احکام و اخلاق ندارد و باید در صحنه های سیاسی جداً حضور داشته باشند، گفت: حضرت آیت الله سیستانی در عراق از این ظرفیت استفاده کرد و با یک فتوی، گستره ی گروه داعش را از صحنه سیاسی و اجتماعی برچید.

 

آقای رحمت علی ناصری استاد حوزه و دانشگاه نیز در حاشیه این گفتمان تاکید کرد که همه ی دانشمندان و نخبگان جامعه اسلامی مقصر هستند تنها علما و مراجع کم کاری نکردند، به طور مثال یک دانشمند به نام شبلی شمیل مسیحی می آید چندین بار نهج البلاغه علی را مطالعه می کند و بعد می گوید این کتاب گنج است، اما متاسفانه محصلین و دانشمندان اسلامی توجهی به این کتاب انسان ساز آنگونه که باید نداشته و ندارند، پس با این وجود چگونه می توان اصلاحگری را بوجود آورده و یا به خودسازی، جامعه سازی یا ترقی و پیشرفت دست پیدا کرد.

۰۲(۳)

درعین زمان آقای ناصری تاکید می کند که یک عده به نام عالم درحالیکه سواد کافی هم ندارند بالای منبر صدها مزخرفات را کنار هم می چیند بعد همه را پای دین ختم می کند. اصولاً نمی شود که همه اینها را به پای علما و مراجع دینی نوشت و این ظلم صریح است بنا بر این باید یک ارزیابی دقیق و تفکیک میان عالم و غیرعالم صورت بگیرد.

 

در نهایت به باور ناصری بجای متهم کردن همدیگر باید هرکس به وظیفه خود و حوزه تخصصی خود عمل کند تا در تمام عرصه ها پیشرفت حاصل شود.

 

سید باقر واعظی نیز می گوید که یک عده بالای علما انتقاد می کنند البته تا اندازه ای این انتقادها در بعضی موارد بجاست، اما یک اشتباهی که همواره تکرار می شود این است که منتقدین اغلب عالم را از غیرعالم تشخیص داده نمی توانند و برای همین است که گاهی انتقادشان درست از آب در نمی آید.

 

وی تصریح کرد که مردم، امروز یک تعویذ نویس که اصلاً حلال و حرام خود را نمیداند از عالم دین تمیز داده نمی توانند، یا کسی که دو روز مدرسه رفته و سواد خواندن نوشتن را حتی بلد نیست او را هم عالم دین خطاب می کنند، بنا بر این اینها اشتباهاتی است که روز مره در جامعه تکرار می شود و کسی هم به آن توجه ندارد.

۰۱(۳)

از طرفی هم به باور واعظی درست است که وظیفه علمای دین سنگین تر است، اما در اسلام تمام علما در هر حوزه ای که تخصص دارند مورد خطاب است و باید همه به علم خود عمل کنند و هدف اصلاحگری را داشته باشند.

 

به گفته واعظی درست است که علما ورثه انبیا هستند و وظیفه هدایت گری در جامعه را دارند، اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد همانگونه که در طول تاریخ جلو فعالیت انبیا را گرفتند موانع زیاد سر راه علما نیز ایجاد کردند، پس ضمن انتقاد باید این چالشها را نیز  در نظر گرفت.

 

در پایان آقای رضای نیز از رمضان و فضیلت آن صحبت کرده و گفت: در رمضان زمینه خود سازی و خدمت به دیگران فراهم می گردد و انسان باید در حوزه های عبادی، اخلاقی، اقتصادی و سیاسی اول خود را ساخته و آنگاه در ساختن اجتماع و مردم تلاش کند.