• تاریخ انشار: ۱۶ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14448
  • 875 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای رفع مشکلات جامعه، زن و مرد باید عاشورایی باشیم

n00151025-r-b-006

تنها راه نجات ما در خصوص عبور از بن بست ها و مشکلات موجود در این است که زن و مرد عاشورایی باشیم و عاشورایی تصمیم بگیریم و زندگی کنیم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمد هاشمی راستی» رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات که در گفتمان […]

تنها راه نجات ما در خصوص عبور از بن بست ها و مشکلات موجود در این است که زن و مرد عاشورایی باشیم و عاشورایی تصمیم بگیریم و زندگی کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام و المسلمین «سیدمحمد هاشمی راستی» رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات که در گفتمان بررسی نقش زنان در واقعه عاشورا صحبت می کرد، گفت که نقش زنان در نهضت عاشورا در ابعاد مختلف برجسته و پر رنگ است، بگونه ای که به هیچ وجه نمی شود این نقش را کم تر از مردان بحساب آورد.

 

وی افزود: اینکه امام حسین (ع) در حرکت تاریخی شان از مدینه تا مکه و از مکه بسوی عراق زنان و دختران را با خودشان همراه نمودند نشانه ی بارز نقش سیاسی زنان در این قیام تاریخ ساز و تحول آفرین است.

 

به گفته ی هاشمی، حضور شجاعانه زنان در جبهه پیکار و همدلى با نهضت امام حسین(ع) و مشارکت قهرمانانه در ابعاد مختلف آن از جلوه ‏هاى این حضور باشکوه است.

 

این فعال فرهنگی در غرب کشور خاطر نشان ساخت که از همکارى خانمی به نام طوعه در کوفه با نهضت مسلم بن عقیل در حالیکه یک شهر جمعیت درها را به روی مسلم بن عقیل بسته بودند، تنها یک خانم این شهامت را داشت که تمام خطرات را به جان بخرد و در کمال شجاعت به سفیر و نماینده امام حسین (ع) پناه دهد، یارانی مانند زهیربن قین که با سخنان مؤمنانه و ولایت مدار همسرش از بیراهه نجات پیدا کرد و در رکاب امام حسین (ع) سعادتمند دنیا و آخرت گردید، فداکاری ها و عملکرد ام وهب بر مبنای اعتقاد راسخ به مبداء هستی و در کوتاه مدت امام شناسی و عملکرد مخلصانه در راستای اهداف والای امام جلوه های باشکوه نقش اساسی و برجسته زنان و همراهى همسران برخى از شهداى کربلا تا اعتراض و انتقاد برخى همسران سپاه کوفه به جنایتهاى شوهرانشان مثل خولى نمونه‏ هایى از این قبیل است.

 

او یاد آور شد که شجاعت، استواری، تعهد، ولایت پذیری و روحیه مقاومت زنان در کربلا از درس هاى بزرگ و تاریخ ساز نهضت عاشورا است که اوج این صبورى در رفتار و عملکرد قهرمانانه ی حضرت زینب (س) جلوه ‏گر شد.

 

به باور این عالم دینی، آموزش صبر و مقاومت‏ حماسه عاشورا برای زنان آگاه و مبارز مسلمان در اکناف عالم برای همیشه ی تاریخ درس های بزرگی دارد.

 

هاشمی اذعان داشت که افشاگرى جنایات یزیدیان چه در تمام دوران اسارت و چه پس از بازگشت ‏به مدینه، به معناى پاسدارى و حراست از خون های پاک و مقدس شهدا بود.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات خاطر نشان ساخت که از مستندات تاریخی بوضوح فهمیده می شود که افشاگرى زنان عاشورایی به دو صورت، خطبه های آتشین و در مواقع لزوم بصورت گفتگوهاى پراکنده انجام شده است و اگر پیام رسانى زینب کبرى(س) و بقیه زنان نبود، امروز حماسه عاشورا به این روشنى براى جهانیان تجلى نمی کرد و چه بسا آن واقعه عظیم عقیم و بی نتیجه می ماند.

 

وی گفت: حتی ناله های جانسوز حضرت رقیه (س) در خرابه ی شام گوشه ای از مبارزات ظلم شکن دختران و زنان عاشورایی بحساب می آید.

 

او با اشاره به وضعیت جامعه و ‌جایگاه زنان گفت که در شرایط کنونی بیشتر از هر وقت دیگر جامعه ما نیاز به آموزه های عاشورا دارد. اوضاع فعلی کشور و مملکت می طلبد که زنان و دختران ما بطور جدی به درس ها و پیام های عاشورا توجه کنند.

 

وی در پایان تاکید کرد که تنها راه نجات ما در خصوص عبور از بن بست ها و مشکلات موجود در این است که زن و مرد عاشورایی باشیم و عاشورایی تصمیم بگیریم و زندگی کنیم.

 

یادآور می شویم که این مراسم در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات با حضور جمع کثیری از زنان این شهر برگزار شده بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>