• تاریخ انشار: ۱۲ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6468
  • 1,035 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای رهایی از مشکلات باید از آدرس دین استفاده کرد/ غرب به دنبال گستردن سیطره ی فرهنگی خود بر جوامع اسلامی است

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت:  اگر مردم ما می‌خواهند از سد مشکلاتی که در کشور وجود دارد عبور کنند باید به معنای واقعی کلمه “خدایی” شوند و از آدرس دین به حل معضلات و مشکلات بپردازند. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی […]

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت:  اگر مردم ما می‌خواهند از سد مشکلاتی که در کشور وجود دارد عبور کنند باید به معنای واقعی کلمه “خدایی” شوند و از آدرس دین به حل معضلات و مشکلات بپردازند.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و فرزند برومندشان حضرت امام خمینی(ره) گفت: برای گرامیداشت مقام زن باید ببینیم هشتم مارچ یک پدیده ی غربی با ریشه های کمونیستی است یا روز ولادت حضرت زهرا(س) و اگر بخواهیم به مقام مادر، جایگاه و منزلت زن احترام بگذاریم، باید بدانیم در چه روزی باید این تجلیل صورت بگیرد.

وی افزود: خداوند در آیه نخست سوره “کوثر” به پیامبر(ص) می فرماید: “ای پیامبر(ص) ما به تو کوثر عطا نمودیم”و این در حالی است که مفسرین و علما به اتفاق می گویند که مقصود از کوثر “خیر کثیر و بی پایان” است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی ادامه داد: خداوند همچنین در آیه دوم این سوره می‌فرماید: ای پیامبر(ص) ، به جهت این خیر کثیر در پیشگاه خداوند شکر گذار باش و به شکرانه ی این خیر کثیر که به تو عطا کرده‌ایم، نماز بگذار و شتر قربانی نما.

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد:مهترین ه درس عملی این آیه این است که هرگاه به نعمتی رسیدیم در پیشگاه خداوند شکرگذار باشیم.

وی در ادامه با اشاره به رابطه “کوثر” و “خیر کثیر” یاد آور شد: مفسرین مصادیق متعددی را در باب این موضوع مطرح کرده‌اند که هر یک از مصادیق ، یقینا خیرکثیر می باشد.

این فعال فرهنگی در هرات اظهار داشت: برخی از مفسرین خیرکثیر را علم نبوت دانسته وبرخی دیگر مقصود ازخیرکثیر را مقام و مرتبه‌ی خاتمیت آنحضرت که مخصوص ایشان است عنوان کرده و عده ای از آن به عنوان حوض کوثر نام برده‌اند.

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات خاطر نشان ساخت: اگر هر کدام از این مصادیق را منهای حضرت زهرا(س) مصداق خیرکثیر بدانیم، آیه‌ی سوم این سوره کاملا بی معنا خواهد بود وچطور ممکن است خداوند گفته باشد، ای پیامبر(ص) ما به تو نهر آب دادیم، شکرگذار باش و قربانی کن و در آخر عنوان کرده باشند که همانا دشمن تو “مقطوع‌النسل” است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی عنوان کرد: اگرعلاوه برتمام مصادیق ۱۶ گانه، محور و معنای حقیقی “کوثر و خیر کثیر” را وجود حضرت زهرا(س) بدانیم، هم نظم بین آیات به دست آمده و هم معنا و مفهوم آیه سوم مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه درک شخصیت و جایگاه حضرت زهرا(س) در آیات قرآن از درک بشر بالاتر است گفت: آن‌حضرت درپیشگاه پیامبر (ص) نیز جایگاه بالایی داشتند تا آنجایی که پیامبر(ص) درمورد ایشان فرمودند که “فاطمه قلب من است”چنانکه هیچ‌یک از سخنان پیامبراکرم(ص) از روی هوا و هوس، احساسات و عواطف نیست.

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ابراز داشت: با توجه به اینکه قلب هسته‌ی مرکزی وجود انسان و تمامی حرکاتی که توسط اعضا و جوارح بدن صورت میگیرد تابع قلب است، پیامبر(ص) فرموده اند فاطمه قلب من است.

این عالم دینی در هرات ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) همیشه در زمان ورود حضرت زهرا(س) تمام قد بلند می‌شدند و دست حضرت زهرا(س) را می‌گرفتند و در جای خود می نشاندند که باید بدانیم این نوع رفتار، از نوع رفتارهای پدری و فرزندی نیست، بلکه نوعی رفتار با یک تن از حجت‌های بالغه‌ی الهی است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی با اشاره به اینکه زن محور خانواده است، گفت: حضرت زهرا (س) به خوبی توانستند این محوریت را در زندگی پربار خود به اثبات برسانند وبه گونه‌ای با پدرشان رفتار می‌کردند که پیامبر(ص) لقب امّ‌ابیها(مادرِ پدر) به ایشان دادند.

وی افزود: در زمینه‌ی همسری، آن‌حضرت به گونه‌ای با شوهرشان رفتار می‌کردند که در آخرین لحظات عمرشان زمانی‌ که چشمان خود را باز می‌کنند و حضرت علی(ع) را بر بالین خود می‌بینند، اولین سوالی که از حضرت علی(ع) می‌پرسند این است که آیا از من راضی هستی؟ واین عمل حضرت زهرا(س) درس بزرگی را به تمام زنان آزاد اندیش و آگاه عالم می‌دهد که شوهریک زن باید همواره از وی راضی باشد.

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عنوان کرد: حضرت زهرا(س) در زمینه تربیت فرزندان هم الگویی برای تمام زنان عالم بوده وهستند و ما اگر بخواهیم از روز زن و مادر تجلیل کنیم روز ولادت این بانوی بزرگ مناسب است یا روز هشتم مارچ؟

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی با اشاره به ثبت هشتم مارچ به عنوان روز زن گفت: در هشتم مارچ یک عده از زنان کمونیست که کارگر بودند بخاطر افزایش حقوق به خیابانها ریختند و تظاهرات کردند و پس از حدود ۵۰ سال دو نفر از کمونیست های مدافع حقوق زن تلاش کردند که این روز را به عنوان یک روز رسمی به نام زن به ثبت برسانند.

وی افزود: در سال ۱۹۴۵ میلادی در سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر شد که در آن کارگران خواهان برابری میان زن و مرد شدند و در چند سال اخیرنیزکشورهای غربی به شدت پیگیر این روز بوده و اجتماعاتی را به راه می‌اندازند و خواسته‌های عجیبی از سوی زنان در این اجتماعات مطرح می‌شود.

این عالم دینی اظهار داشت: حدود دو سال پیش برخی از این زنان در اعتراض به حجاب در کشورهای اسلامی، در خیابانها برهنه شده واعتراض کردند وبه صراحت اعلام شد که راضی نیستند تا همیشه درد و رنج زایمان به عهده‌ی زنان باشد.

رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان درهرات گفت: کشورهای غربی در حال حاضر تلاش دارند این روز (هشت مارچ) را در کشورهای اسلامی رسمیت ببخشند و زنان مسلمان کشور ما را در این روز با خود همصدا کنند.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی عنوان کرد: متاسفانه کشورهای غربی به دنبال گستردن  سیطره‌ی فرهنگی خود در جوامع اسلامی هستند و در نظردارند مسلمانان را از عقایدشان دور و آنان را دلباخته ی فرهنگ مبتذل خود سازند تا بتوانند زمینه‌ را برای نیت‌های استعماری خویش فراهم کنند.

وی با بیان اینکه وظیفه‌ی تک‌تک ماست تا از فرهنگ اسلامی و ملی خود حراست کنیم اظهار داشت: اگرمردم ما می‌خواهند از سد مشکلاتی که در کشور وجود دارد عبور کنند تنها راهش این است که به معنای واقعی کلمه “خدایی” شوند و از آدرس دین به حل معضلات و مشکلات بپردازند.

گقتنی است: مراسم گرامیداشت مقام زن وسالروز ولادت حضرت امام خمینی(ره) با حضور علما، مجاهدین، متنفذین، خواهران و برادران از سوی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتمای تبیان هرات و در سالن همایش های این مرکزبرگزار شده است.