• تاریخ انشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27497
  • 579 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای ظهور امام زمان(عج) باید زمینه سازی کرد/ برگزاری دعای پرفیض ندبه در هرات

به گزارش خبرگزاری آوا، “سید عبدالله نایاب” مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در رابطه با ارتباط معنایی و خصوصیات و ویژگی های قیام حسینی و مهدوی صحبت نمود.   وی بیان داشت که اولین ویژگی قیام حضرت مهدی(عج) از لحاظ اهداف، مسیر و آرمان شبیه به قیام امام حسین(ع) […]

به گزارش خبرگزاری آوا، “سید عبدالله نایاب” مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در رابطه با ارتباط معنایی و خصوصیات و ویژگی های قیام حسینی و مهدوی صحبت نمود.

 

وی بیان داشت که اولین ویژگی قیام حضرت مهدی(عج) از لحاظ اهداف، مسیر و آرمان شبیه به قیام امام حسین(ع) است.

 

آقای نایاب همچنان افزود: همه انبیای الهی، پیامبران اولوالعظم و ائمه معصومین(ع) برای رهنمایی بشریت فرستاده شدند اما این هدایت بشریت امکان پذیر نبود مگر اینکه تعدادی همسو و همفکر دراین مسیر ایشان را یاری می کردند که از قبل، این زمینه و بستر باید برای این هدایت و روشنگری، فراهم و زمینه سازی می شد.

 

اگر در زمان بعثت پیامبر سرمایه و ثروت حضرت خدیجه(س)، یاری و همراهی اصحاب کرام و جانفشانی و جان نثاری مهاجرین و انصار نمی بود این آرمان بزرگ به سختی پا به عرصه وجود می گذاشت.

 

این فعال فرهنگی در هرات همچنان افزود که در زمان قیام امام حسین(ع) نیز تعداد کثیری از کوفیان به امام نامه فرستادند و از ایشان برای قیام و نهضتی بزرگ اعلام همکاری و همیاری کردند اما در هنگام عمل ایشان را تنها گذاشتند.

 

به گفته وی، در زمان ظهور و حضور حضرت قائم(عج) نیز عین حالت می باشد، وقتی که ما ندبه می کنیم و دعای فرج می خوانیم و زمزمه و ارادت داریم بدین معنا نیست که امام زمان ظهور بکند و همه جا را پر از عدل و داد بسازد، بلکه از نظر مهدویت شناسان این تفکر و اندیشه ای غلط و نادرست است.

 

این آگاه امور دینی تاکید نمود که باید زمینه و بستر و شرائط برای ظهور حضرت مهدی موعود(عج) تحقق پیدا کند تا ایشان ظهور نموده و همفکران و همرزمانی داشته باشد و سربازان و سرلشکران در کنار امام شمشیر بزنند و عدالت الهی را تحقق ببخشند.

 

وی در ادامه افزود: در سرزمین کربلا حجت خدا به سرزمین کربلا آمد تا قیام کند اما کسانی که دم از یاری ایشان می زدند امام حسین را با ۷۲ یارشان تنها گذاشتند. این قضیه همچنان با ظهور امام عصر و زمان(عج) تکرار خواهد شد.

 

مسوول مرکز تبیان در هرات، تاکید کرد که ما باید تلنگری به خودمان زده و بابررسی خود ببینیم که ما در وقت ظهور امام زمان مان ایشان را یاری خواهیم کرد و یا همانند کوفیان ایشان را تنها خواهیم گذاشت؟!

 

وی همچنان علاوه نمود: یاران امام زمان به آهن های گداخته معروف هستند این افراد از هر گوشه زمین سخت ترین امتحانات را پشت سر گذاشته اند تا از جمله یاران آنحضرت قرار بگیرند و این تفاوت میان یاران امام زمان و امام حسین را نشان می دهد.

 

آقای نایاب، “نوع حرکت” را دومین وجه تشابه دو قیام حسینی و مهدوی عنوان نمود.

 

وی در ادامه افزود: امام حسین از مدینه به مکه و از مکه به کوفه حرکت نمود تا حکومت عدل علوی را تشکیل بدهد که در سرزمین کربلا به شهادت رسیدند.

 

امام زمان نیز از مدینه جدش به سمت مکه حرکت خواهد نمودو از آنجا فریاد “انا بقیه الله” و ” هل من ناصر ینصرنی” را برآورده و حکومت علوی را در کوفه ایجاد خواهد کرد و بعد با حضور دیگر ائمه معصومین(ع) قضیه رجعت به میان خواهد آمد.

 

این فعال فرهنگی، از “محتوا” به عنوان سومین وجه تشابه این دو قیام یاد نمود.

 

وی در ادامه خاطر نشان ساخت که امام حسین بر علیه حکومتی فاسد که به جز ظاهر اسلام در آن چیزی باقی نمانده بود قیام کرد و به شهادت رسید.امام زمان نیز بر علیه حکومتی قیام خواهد کرد که مردم در عالمی از ظلم و فساد و تباهی نفس می کشند.

 

او با اشاره به انواع انتظار بیان داشت که در انتظار خودکار منتظرین فقط انتظار ظهور امام شان را می کشند وبرای آمدن ایشان دعا می کنند و در انتظار ویرانگر مردم بر افزایش فساد در جامعه باورمند اند که حتی جریان حجتیه بر این باور است که زمانی حضرت حجت(عج) ظهور خواهد نمود که عالم را فساد فرا بگیرد.

 

وی با اشاره به بهترین نوع انتظار بیان نمود که انتظار پویا بهترین نوع انتظار است، در این انتظار منتظرین تمامی شرایط زمانی و مکانی را برای ظهور و حضور حضرت قائم فراهم و بستر سازی می کنند.

 

گفتنی است در کنار قرائت دعای پرفیض ندبه، سخنرانی و مداحی نیز برگزار گردید.