• تاریخ انشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27552
  • 332 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برای کودکان تان الگوی خوب باشید/ به کودکان تان به جبر و اکراه تعلیم ندهید

n00192928-b

به مناسبت روز جهانی کودک گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا، تحت عنوان “کودکان و عصر حاضر ” دیروز جمعه (۱۹میزان) در شهر مزار شریف برگزار گردید.   به گزارش آوا، سید حسن کرامتی؛ کارشناس این گفتمان در مورد سرفصل های برخورد والدین و بزرگان با کودکان در اسلام، دیدگاه پیامبر اکرم (ص) و ائمه […]

به مناسبت روز جهانی کودک گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا، تحت عنوان “کودکان و عصر حاضر ” دیروز جمعه (۱۹میزان) در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

به گزارش آوا، سید حسن کرامتی؛ کارشناس این گفتمان در مورد سرفصل های برخورد والدین و بزرگان با کودکان در اسلام، دیدگاه پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ص) درباره کودکان و روان شناسی کودک در اسلام صحبت نمود.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی و استاد معارف شهر مزارشریف، گفت: خانواده؛ جهان کودک است و کسانی که هر نوع برخورد را با وی در این جهان انجام می دهند، قطعا کودک همان برخورد را در بیرون از این جهان انجام خواهد داد.

 

آقای کرامتی افزود: اگر کسی خواهان خانواده زیبا و با اخلاق است، باید اول از بهتر بودن تربیت کودکان شروع کند.

 

وی تصریح کرد: اسلام زندگی کودک را تقسیم بندی کرده است، چنانچه پیامبر اکرم(ص) فرموده است “با کودکان تا سن هفت سالگی مثل ریس تان برخورد کنید”.

 

این استاد مکتب تاکید کرد: برخورد با کودک باید جدی نباشد و باید برای کودکان اجازه داده شود تا سن هفت سالگی آزاد باشند و به شوخی های کودکانه شان بپردازند.

 

به گفته او از هفت سالگی الی چهارده سالگی زمانی پرورش ذهن و روح کودک است چنانچه امام جعفر (ع) می فرماید که این زمان، زمان پرورش روح و نفس کودک می باشد.

 

وی بحث عاطفه با کودکان را خیلی مهم دانسته، افزود: برخورد با مهر و عاطفه با کودکان امروزی بیشتر ضرورت است، اما جامعه با کمبود این نوع برخورد با کودکان روبرو شده است.

 

آقای کرامتی یکی از منابع فساد اخلاقی در جامعه  را کمبود مهر و محبت در خانواده ها عنوان کرد و گفت: زمانیکه یک شخص در خانواده مهر و محبت ندیده باشد به شدت گرفتار محبت و مهر که هوس دنبال آن است در جامعه می گردد.

 

وی پیرامون دیدگاه ائمه (ص) در باره کودکان اشاره کرد که حضرت امام علی (ع) می فرماید” به کودکان تان به جبر و اکراه تعلیم ندهید”.

 

کرامتی ادامه داد که پیامبر اکرم سفارش کرده است که حتا با صدای بلند با کودکان برخورد نکنید چنانچه در اسلام هیچ برخورد زشتی با کودک دیده نمی شود.

 

کارشناس این گفتمان عنوان کرد که در نزد دیگران به کودکان تان شخصیت قائل شوید و اگر چنین رفتار نداشتید برای کودک تان حس حقارت دست می دهد.

 

به گفته او یکی از سفارشات پیامبر اینست که اولتر از کودکان برایشان سلام بدهید و پیامبر در مکانی دیگر سفارش کرده است که در بین کودکان تان عدالت را رعایت کنید.

 

وی الگوی خوب بودن برای کودک را نیز مهم دانسته و گفت: برای کودکان تان الگوی خوب باشید تا در آینده بهترین رفتار را از او بینید.

 

سید حسن کرامتی در باره سر فصل سوم گفتمان اظهار داشت: فضا سازی روانی برای کودک مهم است از خانه گرفته تا مکان های درسی و تعلیمی که باید برای کودک زیبا فضا سازی شود.

 

وی از بزرگان و محاسن سفیدان خواست تا با کودکان شان بهترین رفتار را داشته باشند چنانچه زمانی که یک کودک وارد مسجد می شود، بسیار با محبت باید با او برخورد شود و او را از مسجد دلسرد نسازند.

 

کرامتی بیان داشت: تمام فضاهای آموزشی برای کودک مناسب و  درست نیست و خانواده باید روی آن زیاد تاکید کنند و از مکان های تعلیمی کودک آگاه باشند.

 

او تاثیر رسانه ها را برای روان کودک مهم دانسته و تصریح کرد: کودک باید مدیریت رسانه یی شود؛ امروزه جهان، جهان رسانه است و هیچ گاه کودک از رسانه ها دور نمی شود.

 

این استاد مکتب کارتون هایی را که برای کودکان در رسانه ها پخش  میشود، بیهوده و منبع فساد اخلاقی خواند و گفت که این کارتون ها ترویج دهنده خشونت و بد اخلاقی در جامعه است.

 

وی در اخیر ذکر کرد: رسانه های غربی ذهنیت کودکان را تغییر می دهد و از این کار برای نفع شان استفاده می کنند و بت های ذهنی را برای جامعه ایجاد می کنند و این بت ها خطرناک تر از بت های عینی است.

 

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا هر جمعه راس ساعت ۸:۳۰ صبح با موضوعات مختلف روز در سالن اجتماعات، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>