• تاریخ انشار: ۲۲ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18540
  • 860 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برخی از زنان ناآگاهانه از فرهنگ غربی الگوگیری و پیروی می‌کنند

همزمان با فرا رسیدن نیمه ماه ‌رجب، سالروز وفات پیامبر انقلاب کربلا(حضرت زینب کبری‌ س) گفتمان علمی، پژوهشی تحت عنوان “زینب کبری و تأثیر گذاری مواضع زن در طول تاریخ” از سوی بخش دانشجویی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   سید حسین‌ حسینی، طلبه حوزه‌ زینبیه ‌کابل در این […]

همزمان با فرا رسیدن نیمه ماه ‌رجب، سالروز وفات پیامبر انقلاب کربلا(حضرت زینب کبری‌ س) گفتمان علمی، پژوهشی تحت عنوان “زینب کبری و تأثیر گذاری مواضع زن در طول تاریخ” از سوی بخش دانشجویی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

سید حسین‌ حسینی، طلبه حوزه‌ زینبیه ‌کابل در این گفتمان پژوهشی با بیان ‌این‌که امروز متأسفانه زنان جامعه‌ی ما بیشتر از روی نادانی متاثر از زنان غربی شده‌اند یادآور شد که ناآگاهی و عدم مطالعه زنان سبب پیروی آنان از زنان غربی شده‌است.

__۲

او علاوه کرد که برخی از زنان هرچند در ظاهر دانشجو و دانش‌آموز اند؛ اما بیخبری آنان از فرهنگ اسلامی باعث شده تا ناآگاهانه از فرهنگ غربی  پیروی کنند.

 

آقای حسینی افزود که اگر زنان جامعه‌ی ما زندگی حضرت فاطمه الزهرا و حضرت زینب کبری(سلام الله علیهما) را مطالعه می‌کردند به هیچ وجه تمایل به پیروی و الگوگیری از زنان غربی و فرهنگ‌های بیگانه نشان نمی‌دادند.

 

به گفته‌ی او؛ زنان در مجموع نسبت به مردان زودتر تاثیر پذیر اند و در این قسمت نیز از روی ناآگاهی تاثیر پذیرفته‌اند.

 

او اضافه کرد که خداوند برای تمام انسان‌ها پیامبر درونی (عقل) و پیامبر بیرونی فرستاده است و برخی انسان‌ها بدون استفاده از پیامبر درونی به صورت نا آگاهانه عمل می‌کنند.

 

حسینی به پوچ بودن فرهنگ غربی اشاره کرد و گفت: زنانیکه از فرهنگ‌های غربی پیروی می‌کنند آنان بی‌مسوولیت اند و مسوولیت اصلی خود را نفهمیده که برای چه زندگی میکنند، در حالیکه فرهنگ اسلامی زنان را مسوولیت پذیر بار می‌آورد.

 

او همچنین اضافه کرد که حضرت زینب کبری(س) آگاه و مسوولیت پذیر بود که هم ادر بحث  تربیتی و هم  آموزشی در مقام والایی قرار داشت.

 

سید محمد تالوت فاضل پور، یکی از اعضای بخش دانشجویی مرکز تبیان نیز در این گفتمان پژوهشی یادآور شد که در طول تاریخ نقش زن در سه قسمت (زنان سنتی، زن اسلامی و زن غربی) خلاصه می‌شود.

_(۳)

آقای فاضل پور اضافه کرد که متاسفانه امروز در افغانستان الگوی سومی بیشتر مشاهده می‌شود و زنان بیشتر تحت تاثیر بازی‌های غربی‌ها قرار گرفته‌اند.

 

فاضل پور اضافه کرد که همچنین بخش دیگر از زنان کشور تحت تاثیر عرف و عنعنات ناپسند قرار گرفته و حق فعالیت در بیرون از خانه را ندارند؛ در حالیکه حضرت زینب(س) نشان داد که زن بهترین مبارز در طول تاریخ می‌تواند باشد.

 

به گفته‌ی او؛ نقش حضرت زینب(س) در رویداد خونین کربلا بالاتر از قیام بود و او مسوولیت داشت تا کربلا و هدف قیام را معرفی کند.

 

او تاکید کرد که زنان جامعه‌ی ما در شرایط کنونی که جامعه را فساد و تهاجمات فرهنگی تحت تاثیر خود قرار داده باید با الگوگیری از حضرت زینب کبری(س) جامعه را نجات بدهند.

 

فاضل پور با بیان‌اینکه امروز در تمام کشورهای اسلامی مبارزه یک نیاز مبرم است خاطر نشان کرد که ما بهترین نمونه‌های مبارزه زینب(س) و امام حسین(ع) را داریم و با الگوگیری از آنان باید راه‌های نجات جامعه را جستجو کنیم.

 

در همین حال عظیم فکوری، مسؤل بخش دانشجویی مرکز تبیان در این گفتمان پژوهشی تاکید کرد که کربلا زنی را در تاریخ معرفی کرد که توانست مسیر تاریخ را تغییر دهد.

_(۴)

آقای فکوری افزود که قبل از زینب کبری( س) نیز زنان بزرگی در تاریخ ظهور کردند که آنان به نوبه خود توانستند بخشی از تاریخ را بسازند؛ اما حضرت زینب کبری(س) توانست در کُل مسیر تاریخ را متحول کند.

 

او اشاره کرد که زینب کبری(س) در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و فکری چنان نقش بازی کرد که کاخ مجلل زمانش را به لرزه در آورد.

 

گفتنی است که حضرت زینب کبری( س) پس از شهادت امام حسین(ع) بیش از یک سال و نیم زندگی نکرد و در ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری، در ۵۶ سالگی از دنیا رفت و مرقد مطهر ایشان در سوریه می باشد.