• تاریخ انشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13496
  • 393 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برخی برای رسیدن به اهداف شخصی دست به تحریف فرهنگ عاشورا می زنند/ راه مبارزه با تحریف، مطالعه منابع معتبر و بلند بردن سطح آگاهی مردم است

کارشناسان در گفتمان آزاد دانشجویی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف، به موضوع انحراف در فرهنگ عاشورا و مراسم های عزاداری اشاره و خاطرنشان کردند که پیرامون برخی تحریف ها در فرهنگ عاشورا، قبل از این که دست های پشت پرده خارجی دخیل باشد، یک تعدادی از داخلی ها به […]

کارشناسان در گفتمان آزاد دانشجویی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف، به موضوع انحراف در فرهنگ عاشورا و مراسم های عزاداری اشاره و خاطرنشان کردند که پیرامون برخی تحریف ها در فرهنگ عاشورا، قبل از این که دست های پشت پرده خارجی دخیل باشد، یک تعدادی از داخلی ها به خاطر هوا و هوس های شان و جلب طرفدار، دست به تحریف می زنند. به باور این آگاهان، وقتی دشمنان می بینند بعضی حرکات های مسلمانان به نفع آن ها است؛ چنین حرکت ها را دامن می زنند و از این طریق سود می برند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفتمان آزاد دانشجویی را تحت عنوان “فرهنگ عاشورا، آسیب ها و تحریف” در شهر مزارشریف برگزار نمود.

 

کارشناسان این گفتمان، علی احمد حلیمی، یکی از استادان حوزه علیمه ثقلین و نیز علی اکبر نورالحق، مسئول بخش طلاب مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف بودند که سر موضوعات عاشورا و تحریف ها، تحریف های عاشورا و دست های پشت پرده ابر قدرت ها و نیز عاشورا و راه های مبارزه با تحریف، صحبت نمودند.

 

تلاش برای تحریف معنوی فرهنگ عاشورا

علی اکبر نورالحق؛ مسئول بخش طلاب دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام، به موضوع گفتمان پرداخت و بیان کرد: “از شهادت امام حسین(ع) ۱۴۰۰ سال می گذرد، اما این حادثه نه تنها فراموش نمی شود، بلکه روز به روز به محبان و شیفتگان آن حضرت اضافه می شود که این، ابعاد عمیق و جایگاه بلند نهضت عاشورا را بیان می کند”.

 

وی در ادامه به موضوع عاشورا و تحریف اشاره نموده و واژه تحریف را چنین تعریف نمود: “واژه تحریف عبارت از تغییر دادن، تبدیل کردن و گردانیدن کلام کسی که دیگر آن معنای اول را ندهد”.

 

نورالحق با بیان این که دو نوع تحریف وجود دارد، در ادامه بیان کرد: “یکی تحریف لفظی است که به جای سخن و لفظ فردی، کلمه دیگر آورده می شود؛ طوری که لفظ اول از معنای اصلی خود خارج می شود. دوم، تحریف معنوی است که این به الفاظ کاری ندارند، بلکه می خواهند معنا و مفهموم یک مطلب را از ریشه و اصل تغییر بدهند”.

 

وی با بیان این که در موضوع عاشورا بیشتر بُعد معنوی تحریف به کار رفته است، در ادامه گفت: “زمانی که امام حسین(ع) از مدینه به سوی مکه و بعد به طرف کربلا حرکت نمود؛ طی یک خطبه اهداف قیام خود را بیان کرده است”.

 

نورالحق در ادامه به اهداف امام حسین(ع) اشاره نمود و گفت: امام حسین(ع) در خطبه خود گفته است: “انی لم أخرج أشراً و لابطراً و لا مفسداً و لا ظالماً و انما خرجت لطلب الاصلاح فی امه جدی محمد صلی الله علیه و آله”. من خروج(قیام) نکردم از برای هوسرانی و نه از برای استکبار و خودخواهی و سرکشی، و نه از برای فساد و خرابی، و نه از برای ظلم و ستم و بیدادگری! بلکه خروج(قیام) من برای اصلاح امت جدم محمد(ص) می باشد.

 

وی در ادامه گفت: “طبق این گفته امام، حتما بعد از وفات پیامبر، امت آن حضرت به بی راهه رفته بوده که حضرت امام حسین(ع) در سدد اصلاح آن برآمده است”.

 

دست داخلی ها در تحریف فرهنگ عاشورا به خاطر هوا و هوس

علی احمد حلیمی، استاد در حوزه علمیه ثقلین با بیان این که پیامبر خدا وظیفه اش از تمام پیامبران الهی خطیرتر و رسالت آن بزرگتر بوده است، در ادامه گفت: “نظر به فرموده خداوند متعال، مودت و دوست داشتن اهل بیت واجب است(قُلْ لا أَسأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاّ الْمَوَدَّهَ فِی الْقُربى)/(شورى/۲۳)”.

 

حلیمی با بیان این که مراسم عاشورا هر سال با شکوه تر از گذشته برگزار می شود، به علت آن اشاره نموده و گفت: “بنابر فرموده رسول خدا(ص) در قلوب مؤمنین حرارتی برای حسین است که هیچ ‌وقت سرد نمی‌شود(إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَینِ حَرَارَهً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً)”.

 

وی در ادامه در رابطه به علت تحریفات عاشورا اشاره نمود و گفت: “در موضوع انحرافات حادثه عاشورا، قبل از این که دست های پشت پرده خارجی را دخیل بدانم؛ در اصل، یک تعدادی از داخلی ها به خاطر هوا و هوس های شان و به خاطر این که طرفدار زیاد جمع کنند؛ دست به تحریفات می زنند”.

 

این عالم دین در ادامه گفت: “از این که مردم نسبت به امام حسین(ع) عشق زیاد دارند، عده ای از این رابطه استفاده کرده و با خواندن چند روضه و داستان های دروغ، به خاطر درآوردن اشک مردم، می خواهند به اهداف خودشان برسند”.

 

حلیمی هم چنان در ادامه با بیان اینکه ممکن است در دامن زدن این تحریفات، دشمن نیز نقش داشته باشد، در ادامه گفت: “وقتی دشمنان می بینند که بعضی حرکات ها به نفع آن هاست؛ همین حرکات ها را دامن می زنند و از این طریق سود می برند”.

 

وی در ادامه گفت: “یکی از داستان هایی که خیلی با سوز از جانب مداحان و روضه خوان ها خوانده می شود، روضه کفن چهارگانه است(زمانی که حضرت زهرا به بستر مرگ بوده، چهار کفن را برای حضرت زینب می دهد و کفن های همه را معین می کند و وقتی برای امام حسین(ع) کفنی باقی نمی ماند، آن زمان حضرت زهرا می گوید که حسین کفن ندارد) و روضه را شروع می کنند”.

 

حلیمی تصریح نمود: “من تا حالا نتوانستم این روضه را با منابع معتبر پیدا کنم”.

 

مطالعه و پژوهش؛ راه های مبارزه با تحریفات

در ادامه این گفتمان، آقای نورالحق به راه های مبارزه با این تحریفات اشاره نموده و گفت: “یکی از راه های مبارزه با تحریفات، مطالعه و پژوهش است و نیز در این رابطه کتاب هایی که مطالعه می شود، باید معتبر باشد”.

 

وی در ادامه گفت: “بلند بردن سطح آگاهی و دانش مردم نیز از جمله مواردی است که می توان با تحریفات مبارزه کرد”.

 

این عالم دینی هم چنان به سوال یکی از اشتراک کنندگان مبنی بر حکم شنیدن روضه و روایات دروغ پاسخ داد و گفت: “اگر شنیدن این مطالب از روی نافهمی باشد، اشکال ندارد و اگر بدانند این روایات دروغ است و سند ندارد؛ نه تنها شنیدن آن حرام است، بلکه در آن جا نهی از منکر نیز لازم است که باید به گوینده اطلاع بدهد”.

 

قابل ذکر است، مدت دو سال می شود که گفتمان آزاد دانشجویی به ابتکار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، هر جمعه ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح در شهر مزارشریف برگزار می گردد.