• تاریخ انشار: ۲۴ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 27801
  • 394 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برداشت درست از وحدت، بستری مناسب برای همدلی میان مسلمانان است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ عصر روز پنج‌شنبه ۲۳ عقرب پنجمین نشست ادبی مرکز تبیان به مناسبت فرارسیدن پنجمین سالگرد شهادت شهید الحاج شیخ عزیزالله نجفی شخصیت متنفذ و نماینده مردم در شورای ولایتی هرات تحت عنوان “شهدای روحانیت؛ منادیان وحدت” با حضور جمعی از شعرا، ادبا و نویسندگان و فرهنگیان در سالن اجتماعات […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ عصر روز پنج‌شنبه ۲۳ عقرب پنجمین نشست ادبی مرکز تبیان به مناسبت فرارسیدن پنجمین سالگرد شهادت شهید الحاج شیخ عزیزالله نجفی شخصیت متنفذ و نماینده مردم در شورای ولایتی هرات تحت عنوان “شهدای روحانیت؛ منادیان وحدت” با حضور جمعی از شعرا، ادبا و نویسندگان و فرهنگیان در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات برگزار گردید.

 

این نشست با دکلمه شعری در وصف شخصیت شهید نجفی توسط استاد سید باقر موسوی و اشعاری از شعرای جوان در ستایش سرور کائنات و گل سرسبد عالم مخلوقات حضرت رسول گرامی اسلام (ص) و در رابطه با وحدت، اخوت و صمیمیت بین مذاهب و فرقه‌های اسلامی همراه بود.

 

همچنان، حجت الاسلام والمسلمین حاج سعید رضازاده معاون شورای اخوت اسلامی هرات طی سخنانی اظهار داشت: یکی از بسترهای مناسب که می‌تواند ما را به همدلی و همگرایی نزدیک کند، برداشت درست از وحدت است.

 

او افزود: در بعضی از کشورها نهادهایی که در این راستا کار می‌کنند به نام مجمع تقریب یاد می‌شوند، وحدت بدین معنی نیست که شیعه سنی شود و سنی شیعه؛ بلکه باید این دو فرقه به هم نزدیک شوند.

 

به گفتۀ این عالم دینی، تأکید بر چند اصل مشترک می‌تواند ما را به یکدیگر نزدیک کند که آنان عبارت از “خداوند (ج)، پیامبر (ص)، قبله، محبت اهل‌بیت (ع)، مهدویت و انتظار برای ظهور منجی موعود” می‌باشند.

 

رضازاده با تأکید بر مفهوم وحدت به معنای یک استراتیژی راهبردی الهی و دائمی، خاطرنشان ساخت: مفهوم وحدت در مذهب ما به سبب مصلحت و اینکه در اقلیت هستیم، نیست چون اگر چنین باشد زمانی که از اقلیت به اکثریت برسیم این مفهوم از بین می‌رود، بلکه وحدت در مذهب ما یک استراتیژی دائمی می‌باشد.

 

از سوی دیگر، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات، هدف از راه‌اندازی این نشست را، تقدیر و تجلیل از شهدای روحانیت، تبیین اهداف و آرمان آنها -که همانا تلاش در راستای تحکیم وحدت اسلامی است- و دنبال نمودن راه آنان خواند.

 

نایاب همچنان از دیگر مراکز و نهادهای فرهنگی نیز خواست که در این امر سستی نکنند تا مبادا آرمان و اهداف شهدا به دست فراموشی سپرده شود.

 

گفتنی است از پنجمین سالگرد شهادت شهید اخوت و همدلی شهید نجفی و هفته وحدت و میلاد پیامبر اسلام طی چند روز گذشته در نقاط مختلف هرات طی محافل باشکوهی تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.