• تاریخ انشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3210
  • 1,291 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برفرض حرکت داعش جهت عبور از افغانستان باشد اما ، کشور به عنوان پایگاه و عقبه آن باقی خواهد ماند و ضربات سهمگینی بر مردم ما وارد خواهد شد

n00115171-b

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در همایش هم اندیشی “افغانستان و تروریسم؛ چالش های میدانی و راه کارهای رهایی”، از هفدهم اسد به عنوان روزی بسیار مهم در تاریخ افغانستان یاد کرد و گفت:” هفدهم اسد، روزیست که هزاران نفر توسط عمال مزدور و تروریستی […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در همایش هم اندیشی “افغانستان و تروریسم؛ چالش های میدانی و راه کارهای رهایی”، از هفدهم اسد به عنوان روزی بسیار مهم در تاریخ افغانستان یاد کرد و گفت:” هفدهم اسد، روزیست که هزاران نفر توسط عمال مزدور و تروریستی طالبان،به صورت کاملا بی سابقه در ولایات شمال افغانستان به خصوص ولایت بلخ، اخصا شهر مزار شریف، به طور بسیار وحشیانه به شهادت می رسند.

 

 

جنایت بی سابقه و دردمندانه

وی با بیان اینکه در این روز گروه تروریستی طالبان با در پیش گرفتن بدترین شیوه و بدترین برخورد، هزاران نفر از مردم ما را به کام مرگ می فرستند، تصریح کرد: درد مندانه تر از کشتار مردم ما، شهادت شهدای دیپلمات جمهوری اسلامی ایران و خبرنگار ایرناست.

 

 

وی دلیل دردمندانه بودن شهادت دیپلمات های ایرانی را دور بودن از خانه هایشان و مهمان بودن آنها در کشورمان عنوان کرد و خاطر نشان نمود: طالبان افغان نما اما جانی و جنایت کار، بر خلاف تمام معیارهای دینی، عرف سیاسی و دیپلماتیک و عرف اجتماعی و فرهنگی افغان ها، نُه نفر از مهمانان ما را به شهادت رساندند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان، ابراز داشت: طالبان کاری کردند که در تاریخ مردم افغانستان را خجالت زده کردند، عرق خِجلَت در جبین ما نشاندند و ما در برابر ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران خجالت زده شدیم، درست است که طالبان یک مُشت گروه تروریستی وابسته به خارج بودند اما به نام افغانی و در سرزمین افغانستان جمعی از مهمانان ما را گذشته از مسائل سیاسی و دیپلماتیک، در خانه خود ما به شهادت رساندند.

حسینی مزاری ضمن ابراز تاسف از این وقوع این حادثه گفت: مجبوریم از ملت و دولت ایران به خاطر شهادت دیپلمات های شان در سرزمین مان عذر خواهی کنیم و امیدواریم که عذر ما را بابت این جنایت که در تاریخ کمتر سابقه داشته باشد، پذیرا باشند.

 

 

افغانستانِ بحران زده و بستر تحقق اهداف غربی ها

وی افغانستان را در طول تاریخ یک کشور بحران زده توصیف نمود و دلیل آن را توجه کشورهای خارجی به افغانستان عنوان کرد.

حسینی مزاری دلایل توجه کشورهای خارجی به افغانستان را چنین بیان داشت: این توجه مختص به سه دهه گذشته نیست بلکه از سالیان دور افغانستان در محاق توجه کشورهای خارجی به خصوص غربی ها قرار داشت و اولین دلیل آن غنی بودن افغانستان از نظر منابع اقتصادی می باشد.

 

وی دومین دلیل توجه کشورهای غربی را چهارراه بودن افغانستان از نظر اطلاعاتی برشمرد و شرایط کنونی افغانستان را برای این خصیصه مطلوب تر از گذشته دانست و گفت: در حال حاضر هم فعالیت های متعددی حتی در رابطه با سایر کشورهای منطقه و کل جهان اسلام، از سوی خارجی ها در افغانستان به انجام می رسد و مسائلی که امروز در دنیای اسلام مطرح است، یک سر نخ اطلاعاتی به مسائل افغانستان دارد.

 

حسینی مزاری در تکمیل مطلب خود گفت: تروریست هایی که امروز در برخی از کشورهای دیگر از جمله عراق، سوریه، یمن، پاکستان و حتی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند، گاه و بی گاه در داخل افغانستان تربیت و ساماندهی می شوند.

این فعال سیاسی، مشرف بودن افغانستان به کشورهای منطقه از جمله کشورهای همسایه، کشورهای مرتبط با شوروی سابق، جمهوری اسلامی ایران و در نهایت هند را از دلایل عمده ای عنوان کرد که افغانستان را در محور توجه کشورهای خارجی به خصوص غربی ها قرار داده است.

 

حسینی مزاری ارزان بودن و استفاده آسان از نیروها و بستر مناسب افغانستان برای تربیت، آموزش و تجهیز آنها و به کارگیری آنها علیه دیگر کشورها را از دیگر دلایل توجه غربی ها به افغانستان برشمرد و عبدالمالک ریگی را نمونه بارز آن عنوان کرد که پس از آموزش و توجیه در افغانستان، برای فعالیت های تروریستی به ایران فرستاده می شود، همین طور در دیگر کشورها از تروریست هایی که در افغانستان آموزش داده می شوند، استفاده می شود.

 

 

چرا افغانستان؟

وی در ادامه سخنان خود در همایش هم اندیشی “افغانستان و تروریسم؛ چالش های میدانی و راه کارهای رهایی” در خصوص چرایی انتخاب افغانستان از سوی کشورهای غربی گفت: از آنجایی که افغانستان قبل از کودتای کمونیستی نیز در کانون توجه غربی ها قرار داشت، اولین هدف ضربه زدن به شوروی سابق بود.

حسینی مزاری یادآور شد، بنا بر اظهار بسیاری از کارشناسان کودتای کمونیست ها و تجاوز شوروی به افغانستان بر اثر تحریک غربی ها و امریکا صورت گرفته و آنها قبل از وقوع آن از موضوع اطلاع داشته اند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان با بیان اینکه، پس از پیروزی جهاد مردم در برابر ارتش سرخ، ضربه زدن به مجاهدین، دومین علت انتخاب افغانستان بود، اظهار داشت: پیروزی مجاهدین در دنیا اثرگذار بود و باعث سر و صدای زیادی در جهان شد و حتی مردم مسلمان در سایر کشورها از جمله الجزایر به تاسی از مجاهدین ما، جهادشان را شروع کردند.

 

حسینی مزاری شرایط به وجود آمده پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان را برای غرب بسیار گران توصیف کرد و گفت: غربی ها بایستی برای ضربه زدن به وجهه، شخصیت و حیثت جهادی مردم و تخریب زیرساخت های جهاد و زیر بناهای اساسی افغانستان اقدام می کردند تا ما از هرجهت تضعیف شویم و دیگر به عنوان الگو و نمونه در دنیا نه تنها در راستای حرکت های مثبت جهادی مطرح نباشیم بلکه به عنوان الگوی بدی ها، کشتار و تحجر ، استبداد، جنایت و زور مطرح باشیم، چنانچه تاکنون نیز دشمنان ما در این راستا عمل می کنند و افغانستان را به همین سمت و سو سوق می دهند تا به آخرین نقطه از اضمحلال و نابودی برسانند.

 

وی تسلط بر منابع غنی افغانستان را سومین دلیل اعلان کرد و از زدودن قدرت های اقتصادی نو ظهور در شرق به عنوان چهارمین دلیل یاد نمود و گفت: سازمان های اطلاعاتی امریکا سال ها قبل مطلبی را مطرح کرده بودند که به زودی چین، روسیه، هند و ایران به عنوان چهار قدرت اقتصادی در شرق ظهور و بروز پیدا می کنند، غربی ها متوجه این موضوع بودند که اگر اقدامی انجام ندهند به زودی قدرت اقتصادی به شرق منتقل خواهد شد که در صورت تحقق آن، قدرت رهبری غرب نسبت به جهان تضعیف می شد و رهبری جهان به شرق منتقل می شد.

 

حسینی مزاری افزود: غرب قصد داشت در مرحله ی اول این چهار قدرت نوظهور را از بین ببرند و اگر نتوانستند در مرحله بعد تضعیف نمایند و اگر در این راستا هم موفق نبودند، قدرتی را در منطقه سازمان داده و روی کار بیاورند که بتواند این چهار کشور را مهار کند و قدرت و توانمندی آنها را در راستای اهداف کشورهای غربی سازمان دهد.

وی افغانستان را بهترین کشور برای تحقق اهداف غرب عنوان کرد و خاطر نشان کرد: امروز نیز غربی ها از افغانستان برای نقشه و طرح هایی در قبال کشورهای اسلامی، کشورهای منطقه به خصوص ایران، روسیه و هند استفاده می کند و مطرح کردن موضوع ظهور داعش به جای طالبان در افغانستان در همین راستا می باشد.

 

 

 

برنامه ها و طرح های غرب نیازمند هوشیاری وبیداری مردم افغانستان

حسینی مزاری تصریح کرد که غرب این ذهنیت را ایجاد کرده است که داعش نمی خواهد در افغانستان حضور جدی داشته باشد و قصد رفتن به سوی کشورهای آسیای میانه را دارد که بخشی از این اظهارات درست می باشد که آنها درصدد تضعیف روسیه هستند، اما مطمئنا افغانستان به عنوان پایگاه و عقبه ی داعش باقی خواهد ماند و ضربات مهلک و سهمگینی بر مردم افغانستان وارد خواهد شد.

 

 

وی مردم افغانستان را به هوشیاری در قبال برنامه های غرب فرا خواند و اظهار داشت: در چنین شرایط مردم افغانستان، فریب تبلیغات غرب و عوامل آن را نخورند و به مسائل بی تفاوت نباشند، چون حتی اگر داعش قصد رفتن به آسیای میانه را هم دارد باید جلو آنها گرفته شود، چرا که حتی اگر داعش به افغانستان هم کاری نداشته باشد و فقط قصد مقابله با کشورهای آسیای میانه را داشته باشد، قطعا نا امنی در یکی از کشورهای منطقه، افغانستان را نیز ناامن می سازد.

ارتباط ثبات افغانستان با امنیت کشورهای همسایه

حسینی مزاری تصریح کرد: افغانستان زمانی امنیت و ثبات پیدا می کند که علاوه بر اینکه برای تامین امنیت خود تلاش کند، کشورهای همسایه نیز در امنیت باشند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان با اشاره به شدت و حدت تروریسم در افغانستان ریشه آن را خارجی دانست و گفت: نود درصد عوامل گسترش تروریسم در افغانستان خارجی می باشد، و ده درصد داخلی آن نیز مرتبط با برنامه ها و توطئه ها و سنگ اندازی های غربی در افغانستان است و اینجاست که مسئولیت مردم افغانستان بسیار سنگین می شود و اگر مردم به این موضوع توجه نداشته باشند قطعا این سرزمین از دست ما خواهد رفت.

 

 

طرح های خطرناک دشمنان

حسینی مزاری از برنامه و طرح هایی جدی برای تخلیه افغانستان سخن گفت و بیان داشت: روزانه فقط در کابل سه چهار هزار نفر برای دریافت پاسپورت جهت خروج از کشور مراجعه می کنند که نخبگان، شخصیت ها و بزرگان افغانستان در برابر این حرکت توطئه آمیز و خباثت آمیز دشمن ایستادگی کنند، در این میان مسئولیت مهاجرین نیز سنگین می باشد.

 

 

خلاهای خطرناک

وی نخبگان، علما، دانشجویان حاضر در همایش را خطاب قرار داد و گفت: کسانی که در بُعد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توانمندی دارند، نباید در ایران بنشینند، به افغانستان برگردند، چرا که یکی از خلأ های خطراتی که افغانستان را تهدید می کند و مورد سوء استفاده دشمنان نیز قرار می گیرد، نبود نخبگان، علما و روحانیت و دانشگاهیان ما در داخل کشور می باشد.

 

 

نخبگان سالم و همکاری های دو جانبه

این فعال فرهنگی با اشاره به روند تخلیه کشور، گفت: نخبگان ساکن در خارج از کشور که توانمندی دارند به خصوص آنهایی که در ایران هستند با توجه به تربیت و تعلیم صحیح و سالم آنها، بیشتر به درد افغانستان می خورند.

وی ادامه داد: علما و شخصیت های ما منتظر جمهوری اسلامی ننشینند که برای آنها چه کار می کنند، ایران خود هزاران گرفتاری دارد، در سطح بین المللی و در مبارزه با دنیای استکبار صد ها برنامه و مشغولیت دارد، ما نه تنها باید منتظر جمهوری اسلامی ننشینیم که در برخی از مواقع باید دستشان را بگیریم و در راستای طرح و برنامه هایی که درباره مهاجرین دارند به آنها کمک نماییم.

حسینی مزاری با برشمردن توانمندی های اقشار مختلف مهاجرین، خاطر نشان کرد: کسانی که توانمندی برگشت به افغانستان را دارند اگر باز نگردند روز قیامت در مقابل خدا و پیامبر و ائمه معصومین پاسخگو خواهند بود.

 

 

تعهد روحانیون با امام زمان(عج)

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در امور افغانستان، پوشیدن لباس روحانیت توسط طلاب حوزه علمیه را نوعی تعهد با امام زمان(عج) عنوان کرد و گفت: از روز اول ورود در حوزه علمیه و پس از پوشیدن لباس روحانیت، با امام زمان (ع) پیمان بستیم که سرباز ایشان باشیم، سرباز امام زمان بودن که در ایران و در زیر کولر سرد و در فضای سالم که نیست، امروز عرصه ی جهاد و مبارزه در کل جهان گرم است، زمینه فراهم می باشد، علما و شخصیت های ما باید در صحنه های مبارزه حضور جدی پیدا کنند و وظایف خود را انجام دهند.

وی گفت: کسانی که توانمندی حضور صددرصدی در افغانستان را ندارند ، نیمی از توانمندی و ظرفیت خود را به کشور منتقل نمایند، و با حضور خود نگذارند که افغانستان از دست برود.

 

 

حضور جدی مهاجرین در صحنه

حسینی مزاری که در بیش از دو دهه گذشته در بین مهاجرین افغانی در خارج نیز فعالیت موثر و مثمر ثمر داشته است، گفت: مهاجرینی که توان رفتن به کشور را ندارند و نمی توانند حتی بخشی از توانمندی خود را منتقل کنند، در همین ایران، در صحنه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حضور جدی داشته باشند تا به عنوان یک ستاد فعال برای حمایت از حرکت های دینی و فرهنگی در داخل افغانستان عمل فراگیر داشته باشند.

انتقال فعالیت ها به داخل افغانستان

این عالم دینی با بیان اینکه ساختن مدرسه و مسجد در خارج از کشور چندان موثر نیست، از تشکلات، جریانات مختلف به خصوص موسسات خیریه خواست فعالیت خود را در ارتباط به داخل افغانستان بیشتر متمرکز نمایند و به داد مردم بی بضاعت، مساجد، مکاتب، دانشگاه ها و حوزه های علمیه ی داخل کشور برسند تا بتوانیم به وظایف دینی خود عمل نماییم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>