• تاریخ انشار: ۲۸ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19792
  • 366 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برنامه صلح در افغانستان یک پروژه غربی و امریکایی است

n00167417-b

  اشتراک کنندگان در حاشیه “گفتمان استفاده گزینشی از فتوای حرمت جنگ با مسلمانان” بیان کردند که امریکا با استفاده از کشور های اسلامی به جنگ افغانستان خاتمه میدهند آنها میگوند که برنامه صلح در افغانستان یک پروژه غربی و امریکایی است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان علمی پژوهشی مرکز فعالیت های فرهنگی […]

 

اشتراک کنندگان در حاشیه “گفتمان استفاده گزینشی از فتوای حرمت جنگ با مسلمانان” بیان کردند که امریکا با استفاده از کشور های اسلامی به جنگ افغانستان خاتمه میدهند آنها میگوند که برنامه صلح در افغانستان یک پروژه غربی و امریکایی است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان علمی پژوهشی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان با سرفصل استفاده گزینشی از فتوای حرمت جنگ با مسلمانان امروز پنج شنبه(۲۸ سرطان) با حضور دانشجویان علما و اقشار مختلف مردم در کابل برگزار گردید.

 

سید عارف موسوی یک تن از استادان حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار آوا؛ بیان کرد: برنامه صلح در افغانستان یک پروژه غربی و امریکایی به شمار می رود.

 

افغانستان در طول تاریخ میدان تاخت و تاز کشور های بیرونی بوده است.

 

او افزود: پس از آنکه مجاهدین در مقابل شوروی سابق پیروز شدند، طالبان را خود امریکا ایجاد کرد، بخاطر اینکه یک حکومت اسلامی در این کشور شکل نگیرد.

او اضافه کرد: امریکا بعد از مدت ها خواست افغانستان را به دست خودش بگیرد و حمله ۱۱ سپتامبر را طراحی کرد و طالبان را دشمن امریکا خواند و به افغانستان آمد، پس از آن امریکا در طول یک هفته یا بیشتر کشور را از وجود طالبان پاکسازی کرد.

 

او میگوید: امریکا بخاطر حضورش در افغانستان، طالبان را دوباره به این کشور آورد تا مردم این کشور امریکا را بیرون نکنند.

 

او اشاره کرد: حزب اسلامی هم از سوی امریکا حمایت می شد، زمانیکه تاریخ مصرفش گذشت این حزب را کنار کشید و طالبان را در صحنه آورد. حالا هم تاریخ مصرف طالبان گذشته غربی ها و امریکا این بار داعش را بوجود آوردند تا این گروه هم هدف امریکا را پیش ببرد و هم بهانه ای باشد برای حضور امریکا در افغانستان.

 

آقای موسوی بیان نمود: طالبان امروز در مقابل امریکا قرار گرفتند، این کشور میخواهد توسط غلامان دربار که از سوی خود آن کشور حمایت میشود، جنگ افغانستان را نا مشروع اعلام کنند عربستان سعودی خود با کشور های اسلامی در جنگ است هیچ گاه نمی تواند به این مشکل افغانستان نقطه پایان بدهد.

 

با این حال محمد عظیم فکوری از اشتراک کنندگان در گفتمان امروزی مرکز تبیان در گفتگو با خبرنگار آوا، بیان کرد: امروز استکبار جهانی و کشور های غربی میخواهند از کشور های مختلف با روش های گوناگون برای برآورده شدن منافع خودشان استفاده کنند.

 

او افزود: عربستان امروز خودش صلاحیت ندارد که جنگ افغانستان را نقطه پایان بدهد، بلکه این همه تصامیم امریکا است که به عربستان داده تا جنگ در افغانستان به پایان برسد.

 

آقای فکوری اضافه کرد: عربستان با این کارش نشان داد که ابزار دست امریکا است.

 

به باور وی، امریکا بیش از دو دهه میشود که در افغانستان حضور دارد، نه تنها واشنگتن نتوانسته صلح را در این کشور تامین کند بلکه موج نگرانی مردم افغانستان را افزایش داده است.

 

او ادامه داد: امروز امریکا راه دیگر جز صلح ندارد، باید بخاطر خارج کردن نیروهای خودش از افغانستان صلح را در این کشور تامین کرده بروند. چون امروز طالبان که گروه دست ساخته خود امریکا بود، در مقابل این کشور قرارگرفته است.

 

از سوی هم سید صمیم سادات یک تن از اشتراک کنندگان گفتمان امروزی مرکز تبیان در گفتگو با خبرنگار آوا؛ بیان کرد: ایالات متحده امریکا به این نتیجه رسیده است که جنگ در افغانستان راه حل نیست.

 

او افزود: امریکا تلاش دارد تا یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان پیدا کنند تا بتوانند آبرومندانه افغانستان را ترک کنند و در عین حال یک حکومتی که تهدید برای منافع امریکا و کشورهای منطقه نباشد را روی کار بیاورد، بناًبراین امریکا در سطح ملی افغانستان و هم بین المللی رایزنی دارد.

 

آقای سادات اضافه کرد: در مجموع کشورهای جهان سوم به ویژه کشورهای اسلامی به نحوی دنباله رو اهداف کشورهایی استکباری هستند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>