• تاریخ انشار: ۹ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7731
  • 1,472 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری روز قدس در افغانستان از لحاظ سیاسی الزامی است/فلسطین بخشی از پیکره امت اسلامی

سیدعیسی حسینی‌مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و یکی از پایه‌گذاران برگزاری مراسم روز جهانی قدس در افغانستان در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس ایران، به چرایی، مکان برگزاری، تبلیغات مسموم دشمن و عدم تاثیرگذاری آن، هزینه‌ها و پیامدهای برگزاری روز جهانی قدس در افغانستان پرداخت.   روز قدس برای حمایت از مردم مسلمان […]

سیدعیسی حسینی‌مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و یکی از پایه‌گذاران برگزاری مراسم روز جهانی قدس در افغانستان در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس ایران، به چرایی، مکان برگزاری، تبلیغات مسموم دشمن و عدم تاثیرگذاری آن، هزینه‌ها و پیامدهای برگزاری روز جهانی قدس در افغانستان پرداخت.

 

روز قدس برای حمایت از مردم مسلمان مظلوم و جنگ‌زده فلسطین از سال ۱۳۸۶ با شکوه هر چه بیشتر در کابل و سایر ولایت‌های افغانستان برگزار شده و هزاران افغانستانی شامل زنان، کودکان، جوانان، علما، دانشجویان، استادان دانشگاه و سایر اقشار جامعه در آن شرکت می‌کنند.

 

این روز هم‌اکنون به یک فرهنگ در جامعه جاری افغانستان تبدیل شده و مردم با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، منتظر فرا رسیدن آخرین روز (جمعه) این ماه پر برکت که مطابق به روز جهانی قدس است، می‌باشند.

 

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوادر آستانه فرا رسیدن روز جهانی قدس خبرنگار خبرگزاری فارس ایران با حجت‌السلام و المسلمین «سیدعیسی حسینی مزاری» یکی از برگزار کننده این روز در افغانستان گفتگو کرده است

 

«سیدعیسی حسینی مزاری» رئیس عمومی «مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان»، مدیر مسئول «خبرگزاری صدای افغان»، صاحب امتیاز و مدیرمسئول «روزنامه انصاف» و نماینده پیشین تام‌الاختیار «حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی» در حوزه افغانستان است.

 

وی با جمعی از بزرگان اهل سنت و شیعه در سال ۱۳۸۶ بنابر اطاعت از دستور «حضرت امام خمینی» رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و خلف صالح امام راحل «حضرت امام خامنه‌ای» ولی فقیه جهان اسلام برگزاری روز قدس در افغانستان را پایه‌گذاری کرد.

 

مزاری با متانت و بردباری کامل از آن سال تاکنون، همه ساله در راستای برگزاری باشکوه این روز تلاش‌های فراوانی کرده و این روز را به صورت غیرقابل تصوری با شکوه برگزار کرده است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، برگزاری این روز را بر اساس دستورات حضرت امام‌خمینی، قرآن و پیامبر اسلام دانسته و آن را از لحاظ سیاسی نیز الزامی خواند.

 

این در حالی است که برخی‌ها معتقدند روز جهانی قدس با توجه به برگزاری آن در مناطق شیعه‌نشین مختص به شیعیان افغانستان است.

 

اما حسینی مزاری با اشاره به حضور پررنگ اهل سنت افغانستان در روز جهانی قدس، این اعتقادات را تبلیغات مسموم دشمن خواند و با بیان اینکه هیچ انتظار حمایتی از دشمن نیست، تصریح کرد: بزرگان اهل سنت از موسسان و پایه‌گذاران روز جهانی قدس بودند.

 

وی دلیل عدم واکنش عملی از سوی برگزار کنندگان روز جهانی قدس در برابر تبلیغات دشمن را عدم تاثیر این تبلیغات دانست و گفت: واکنش به این تبلیغات دشمن را شاد و عدم واکنش آنها را ناراحت و ناامید می‌کند.

 

مدیرمسئول خبرگزاری صدای افغان (آوا) با بیان اینکه برگزاری روز جهانی قدس در افغانستان موفق بوده، این پیروزی را مدیون رشد فکری و مطالعه مردم در مورد این روز دانست.

 

وی دلیل عدم شکست روز قدس را انگیزه الهی برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان آن عنوان کرد و افزود: در صورتی که برگزاری این روز با انگیزه الهی صورت نمی‌گرفت با شکست مواجه می‌شد.

 

سیدعیسی حسینی‌مزاری پیامدهای برگزاری روز قدس را، فرهنگ‌سازی این روز، آگاهی مردم از رنج و دردهای فلسطینی‌ها، تنفر افغانستانی‌ها از درنده‌خویی رژیم اسرائیل و شناخت حامیان رژیم صهیونیستی خواند.

 

*** مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است ***

 

فارس: چرا روز قدس در افغانستان برگزار می‌شود؟

 

مزاری: اول، انجام یک وظیفه دینی و حرکت دینی که بر اساس دستور یک مرجع دینی بوده مرز، جغرافیا، زمان و مکان نمی‌شناسد، بلکه بر اساس دستور «حضرت امام خمینی» روز (جمعه) آخر ماه مبارک رمضان تمام مسلمانان باید برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی برپا خیزند.

 

با توجه به اینکه مردم افغانستان اسلامی پیروان حضرت امام خمینی بوده و اکنون حضرت امام خامنه‌ای را به عنوان یک مرجع بزرگ دینی و اسلامی و خلف صالح امام راحل می‌شناسند، به دستورات ایشان عمل کرده و این روز را همانطوری که آن بزرگان فرمودند، برگزار می‌کنند.

 

دوم، برگزاری روز قدس و ابراز احساسات به مشکلات و معضلات مسلمانان سایر کشورهای اسلامی، بر اساس دستورات قرآن، پیامبر بزرگ اسلام و ائمه معصومین است.

 

خواهران و برادران مسلمان ما در یک گوشه دنیا با مشکلات مواجه بوده و ما بر اساس دستورات قرآن باید به آنها اهتمام داشته باشیم، در غیر آن صورت مسلمان نخواهیم بود.

 

بنا بر دستور قرآن و اسلام نیز ما نسبت به مسلمانان باید مسئولیت داشته باشیم، در حالیکه دستورات حضرت امام خمینی و امام خامنه‌ای نیز بر اساس همین دستورات قرآن و اسلام است.

 

سوم، امت بودن و همبستگی اسلامی نیز مجاب بر صحنه بودن مسلمانان افغانستان می‌کند، زیرا ما امت اسلام بوده و مردم فلسطین نیز بخشی از پیکر این امت اسلامی است.

 

با توجه به اینکه درد و رنج مردم مسلمان فلسطین، درد و رنج مردم ما نیز است، برگزاری روز قدس در کشور الزامی پنداشته می‌شود.

 

چهارم، از لحاظ سیاسی نیز، عوامل تحمیل کننده رنج و محنت‌های فلسطینی‌ها به ما مشکلاتی را تحمیل می‌کنند که خود گویای همدرد و هم‌رنج بودن این ۲ ملت و تقریباً کل جهان اسلام را نشان می‌دهد.

 

 

مردم افغانستان اسلامی اگر برای پایان رنج‌ها و اقتدار فلسطینی‌ها جهت ایستادن آنها در برابر رژیم اسرائیل قرار نگیرند، باید آماده تحمل ده‌ها برابر رنج که اکنون فلسطینی‌ها می‌کشند، نیز باشند.

 

اگر مردم فلسطین با عقب‌نشینی مسئله سرزمین‌های اشغالی را حل کنند، رژیم اشغالگر در داخل کشور خود آرام نگرفته و مشکلات بزرگی را برای سایر ملل اسلامی ایجاد خواهند کرد.

 

مسلمانان معتقد به خفه کردن نطفه اسرائیل در همانجا بوده و به همین دلیل در اکثر کشورهای اسلامی همه ساله با حضور در صحنه، تظاهرات روز قدس را برگزار می‌کنند تا با روحیه‌دهی از مردم فلسطین حمایت و با مقابله با رژیم اشغالگر روحیه رژیم صهیونیستی را تضعیف کنند.

 

برگزاری روز قدس به معنای ترویج فرهنگ استکبارستیزی رژیم صهیونیستی در تمام جهان است، ضمن اینکه افشاگر توطئه‌های برخی حکام جهان عرب بر علیه مردم مظلوم فلسطین نیز می‌باشد.

 

فارس: چرا برگزاری روز قدس در مناطق شیعه‌نشین برخی‌ها را معتقد ساخته که این روز مختص شیعیان است؟

 

مزاری: ما از دشمن انتظار حضور در روز قدس را نداشته و توقع حمایت از آنها را نیز نداریم، زیرا وظیفه آنها تخریب، تضعیف و خدشه‌دار کردن این روز بزرگ است.

 

جهت ممانعت برگزاری روز قدس تلاش‌های زیادی از سوی دشمنان اسلام انجام شده، اما با دینداری و قاطعیت مردم مسلمان ما از سال ۱۳۸۶ این روز در کشور برگزار شده و با سرعت غیرقابل تصور اکنون در سایر ولایت‌ها نیز برگزار می‌شود.

 

به استثنای تبلیغات مسموم مبنی بر اختصاص این روز به شیعیان و وابستگی به ایران دشمنان اسلام چاره‌ای دیگری نیافتند، بنابراین این تبلیغات تنها جهت تضعیف روحیه برگزارکنندگان این روز است.

 

دشمنان اسلام به دنبال پایان برگزاری روز قدس در کشور بوده و می‌خواهند به جهان نشان دهد که ایران در این روز چند شیعه را گردهم آورده و چنین حرکت‌هایی را شکل می‌دهد، در حالیکه این روز بیشتر توسط اهل سنت افغانستان برگزار و سازمان داده می‌شود.

 

در سال ۱۳۸۶ یکی از پایه‌گذاران روز قدس از برادران اهل سنت افغانستانی‌ها بود، مسئولیت برگزاری و سازمان‌دهی روز قدس در سالجاری را نیز «شورای اخوت اسلامی» که «حبیب‌الله حسام» و شمار زیادی از برادران اهل سنت در آن حضور دارند، بر عهده گرفته‌اند.

 

با توجه به اینکه روز قدس در افغانستان با شرکت سازمان‌ها و شوراهای سنی و شیعه برگزار می‌شود، تبلیغات دشمن کاملاً مسموم و بر پایه ایده‌های استکباری دشمن بوده که توسط عوامل دشمن اعلام می‌شود.

 

بنابراین، حضور باشکوه‌تر مردم و سازمان‌ها با گذشت هر سال در روز قدس، نشان دهنده پیروزی این روز و شکست نتیجه‌بخشی تبلیغات مسموم دشمن علیه این روز است.

 

فارس: چرا تاکنون هیچ واکنش عملی از سوی برگزارکنندگان روز قدس علیه تبلیغات مسموم دشمن انجام نشده است؟

 

مزاری: ما هیچ واکنش عملی را لازم نمی‌دانیم، زیرا این تبلیغات هیچ تاثیری نداشته و واکنش علیه آن هم وقت و زمان ما را می‌گیرد و ممکن است فرصت سازمان‌دهی برگزاری روز قدس را نیز از دست می‌دهیم.

 

از سویی دیگر، واکنش عملی ما دشمن را شاد می‌کند، در حالیکه عدم واکنش ما آنها را ناراحت کرده است لذا ما هم همین را خواسته و به دنبال خفه‌شدن صدای نارسای آنها هستیم.

 

 

 

 

فارس: با گذشت هر روز دامنه برگزاری روز قدس گسترش می‌یابد، عوامل پیروزی این روز در افغانستان چیست؟

 

مزاری: رشد فکری مردم و اعتقاد به پیامدهای مهم این روز باعث پیروزی در افغانستان شده است.

 

مردم هر چه بیشتر در مورد روز قدس مطالعه کرده به فوائد برگزاری آن پی برده و به همین دلیل آنها با عشق و علاقه بیشتر این روز را برگزار می‌کنند.

 

فارس: اکثر روندها نه‌تنها به فرهنگ تبدیل نشده بلکه برخی از آنها نیز محکوم به شکست می‌شوند، اما روز قدس این چنین نبوده، چه ویژگی‌ باعث موفقیت در برگزاری چنین روی شده است؟

 

مزاری: هر حرکتی که بر اساس انگیزه‌های الهی، اخلاص، و خدا محوری باشد، ضمن ماندگار بودن، رشد و توسعه یافته و هر فردی که در عرصه و صحنه برگزاری چنین روزی با چنین نگاهی حضور داشته باشند شاهد اقتدار و عظمت پیروز آن خواهد بود.

 

حرکت‌های که با پول‌های هنگفت و حضور افراد مشهور شکل گرفته قطعا شکست خواهند خورد که دلیل آن نبود حرکت دینی و صادقانه است که برگزارکنندگان آن هیچگاه الهی فکر نکرده‌اند.

 

حرکت‌هایی مانند روز قدس، رحلت امام و پیروزی انقلاب اسلامی در افغانستان موفق بوده است ضمن اینکه هیچ حامی مالی و سیاسی پشت آن قرار نداشته است.

 

اگر حامیان مالی و کشورهای دیگر پشت این حرکت‌ها قرار داشته باشد، این حرکت‌ها تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد.

 

در حالیکه شب‌های قدر و مراسم عزاداری محرم با هزینه میلیاردها افغانی برگزار می‌شود، اما هیچ کشوری همانند آمریکا که توان مالی بالایی دارد یا ایران که ام‌القرای جهان اسلام است، آنرا نمی‌تواند حمایت کند.

 

بنابراین، حرکت‌های دینی را انگیزه‌های الهی جهت‌دهی کرده و مدیران که با چنین انگیزه‌ای وارد صحنه شود با قدرت کار می‌کنند، در حالیکه اگر فردی با انگیزه‌های مادی وارد چنین عرصه‌هایی شوند قادر به انجام کار نخواهند بود.

 

در جریان سال‌های گذشته، کسانی که با انگیزه‌های مالی وارد برگزاری روز قدس شده و شعار دادند، هیچ کاری در صحنه انجام نداده و هم‌اکنون از صحنه خارج شده‌اند و تنها کسانی باقی مانده‌اند که بر اساس انگیزه‌های الهی وارد صحنه شده بودند.

 

افراد و شخصیت‌های زیادی از برگزاری چنین حرکت‌هایی از ما استقبال کرده و آنرا مورد تقدیر قرار دادند، اما پاسخ ما به آنها این بوده که بر اساس انگیزه‌های دینی چنین حرکت‌هایی را شکل داده‌ایم.

 

 

 

 

فارس: روز قدس از سال ۱۳۸۶ تاکنون برگزار شده، فکر می‌کنید نتیجه برگزاری این روزها چه بوده و با برگزاری این روز چه پیامدهایی دارد؟

 

مزاری: هر امر دینی که بر اساس دستور الهی انجام شود، فوائد و نتایج پربار و پر ثمری داشته و با توجه به دینی و الهی بودن روز قدس پیامدهای زیر را به همراه داشته است.

 

اول، روز قدس در افغانستان فرهنگ‌سازی شده و توسعه یافته است.

 

دوم، مردم نسبت به درد و رنج مردم فلسطین بیشتر آگاهی و شناخت یافته و اظهار همدردی و دوستی می‌کنند.

 

سوم، مردم از درنده‌خویی رژیم اسرائیل آشنایی بیشتری پیدا کرده و نسبت به آن احساس تنفر و ناراحتی می‌کنند.

 

چهارم، چگونه افراد در داخل افغانستان اسلامی در چنین راهپیمایی‌هایی حضور پیدا کرده و صحبت از دموکراسی، حقوق مردم، آزادی و ده‌ها مورد دیگر می‌کنند در حالی که اما در گوشه دیگر جهان اسلام برخی افراد با قصاوت تمام حضور پیدا کرده و به کشتار و بی‌خانمانی مردم فلسطین کمک می‌کنند.

 

مردم در شناخت مدعیان دفاع از حقوق بشر و دموکراسی شک کرده و فهمیدند که این سیاست یک بام و ۲ هوا به سود نظام استکباری بوده و این اظهارات شان بیانگر دست‌یابی به اهداف شخصی است.

 

برگزاری روز قدس تاکنون با نتایج مثبت و مثمر در افغانستان پیش رفته و اگر با آمادگی‌های بیشتر و برنامه‌های بهتر تجلیل و فراگیر شود، سبب رشد و توسعه فکری و وحدت می‌شود.

 

با توجه به تلاش‌هایمان جهت استحکام وحدت و برادری در افغانستان، روز قدس که در آن شیعه و سنی از تمام اقوام حضور دارند، این برادری را به صورت به نمایش می‌گذارد.

 

در برگزاری روزهای قدس در افغانستان شیعیان و اهل سنت در کنار یکدیگر حضور داشته و معتقدم که این حضور هر چه بیشتر باشد به سود وحدت و برادری جهان اسلامی بوده ضمن اینکه بیانگر این است که شیعیان افغانستان در درد و رنج مردم مسلمان و سنی فلسطین شریک هستند.

 

 

 

 

فارس: پیام شما به ملل و دول اسلامی بویژه مردم افغانستان چیست؟

 

مزاری: ما باید هر چه بیشتر به شادی و غم همدیگر شرکت کرده و به این صورت وحدت امت اسلامی را بیشتر از پیش شکل داده و با وحدت صفوف در برابر دشمنان خود ایستاده و زمینه‌های عبادت و خداپرستی را تقویت کنیم.