• تاریخ انشار: 14 آگوست 2020
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30242
  • 401 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری سمینار “از ولایت علوی تا نائبان مهدوی” در هرات

سمینار علمی تحلیلی تحت عنوان “از ولایت علوی، تا نائبان مهدوی” از سوی بخش بانوان دفتر نمایندگی مزکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار گردید. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: حجت الاسلام والمسلمین اشتری، استاد حوزه علمیه در هرات و ارائه‌کننده این سمینار علمی تحلیلی در این رابطه به خبرنگار آوا گفت: ولایت به […]

سمینار علمی تحلیلی تحت عنوان “از ولایت علوی، تا نائبان مهدوی” از سوی بخش بانوان دفتر نمایندگی مزکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار گردید.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: حجت الاسلام والمسلمین اشتری، استاد حوزه علمیه در هرات و ارائه‌کننده این سمینار علمی تحلیلی در این رابطه به خبرنگار آوا گفت: ولایت به معنای داشتن اختیارات اداره امور جامعه مسلمین است که خداوند، این اختیار و ولایت را به پیامبر بزرگوار اسلام و بعد از آن به جانشینان معصوم ایشان سپرده شده که در زمان غیبت امام زمان به نائبان عام ایشان یعنی فقیهان که دارای شرایط خاص باشند سپرده شده است.

همچنان این استاد حوزه علمیه در ادامه افزود: در زمانی که ما قرار داریم، چون حکومت اسلامی بر طبق فقه شیعه بنیان‌گذاری شده و فعلا در دنیا روی کار است که این حکومت اسلامی در حقیقت محتوای شیعه می‌باشد و کسی که در راس این حکومت قرار گرفته است نماینده امام زمان (عج) است. این فرد طبق اعتقادات شیعه از طرف امام زمان و معصومین علیهم السلام، ولایت امر به او داده شده و تمام اختیارات امور اجتماع مسلمین به دست با کفایت او است و همه مسلمین باید از ایشان اطاعت بکنند و پیرو ایشان باشند.

در همین حال، بانو لیلا مهدیار مسئول بخش بانوان مرکز تبیان در هرات و برگزارکننده این سمینار بیان کرد: برگزاری چنین سمینارهایی برای کسانی که تازه می‌خواهند شروع بکنند تا امام زمان و نائبان امام زمان را در عصر حاضر بشناسند و در این شرایط از طرفداران و پیروان ولایت فقیه قرار بگیرند، بسیار ضروری و حیاتی است.

به باور این فعال فرهنگی، اگر جوانان ما نائب امام زمان را نشناسند، در حقیقت خود امام زمان را نیز نشناخته اند.

وی اضافه نمود، امام زمان (عج) که در عصر غیبت بسر می‌برد، ولی در فقه شیعه نائبانی وجود دارد که خصوصیات و صلاحیت های آنها را جوانان ما باید بفهمند و چنین برنامه هایی زمینه ساز می شود تا جوانان ما متوجه اهمیت این مسئله شده و معرفت شان را در این مورد بیشتر کنند.