• تاریخ انشار: ۱۶ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2667
  • 1,398 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری مراسم عروسی کم مصرف و سالم، علاوه بر رشد و ترقی خانواده، حتی به رشد و پیشرفت کل کشور تاثیر به سزایی دارد

برگزاری مراسم عروسی ساده، راحت، کم مصرف و سالم، علاوه بر رشد و ترقی خانواده، حتی به رشد و پیشرفت کل کشور تاثیر به سزایی دارد و اقدام آقایان امامی و رحیمی برای برگزاری مراسم یک چنین عروسی عزیزانشان که با یاد و نام خدا و با کمترین مصرف صورت گرفته است، به صلاح و […]

برگزاری مراسم عروسی ساده، راحت، کم مصرف و سالم، علاوه بر رشد و ترقی خانواده، حتی به رشد و پیشرفت کل کشور تاثیر به سزایی دارد و اقدام آقایان امامی و رحیمی برای برگزاری مراسم یک چنین عروسی عزیزانشان که با یاد و نام خدا و با کمترین مصرف صورت گرفته است، به صلاح و عامل رشد زندگی این دو جوان تازه ازدواج کرده و کمک به افغانستان با امن و با صلح و ثبات خواهد بود. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در مراسم جشن سالروز میلاد حضرت حجت ابن الحسن العسری(عج) و برگشت زوج جوان ازدواج کرده رحیمی و امامی از مکه مکرمه، ایراد گردید.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از کابل، وی ضمن تبریک پیوند خنم امامی و آقای رحیمی به خودشان و پدران و مادران وسایر بستگان شان افزود: به راستی که امروز ازدواج و عروسی در افغانستان با دومشکل اساسی مواجه است:

۱-         مصرف بسیار بالا و سنگین چه قبل از عروسی و چه در شب و روز عروسی و رفت و آمدهای بعد ازآن.

این مشکل چند پیامد عمده را در پی دارد:

 

 

الف: آمار ازدواج به شدت پایین می آید. چون جوانان نمی توانند بار سنگین یک چنین مصرفی را تحمل کنند، در نتیجه سن ازدواج بالا می رود و چه بسا شاید دختران و پسران ما نتوانند ازدواج کنند، بدینگونه است که جوانان به فساد و فحشا کشانده شده و ازین طریق کل کشور با معضلات بزرگ اخلاقی مواجه می شود.

ب: برفرض هم اگر جوانان و خانواده هایی پیدا شوند تا با تحمل یک چنین بارسنگینی، ازدواج کنند، قطعا زیر بار سنگین قرض رفته و این وضعیت به اقتصاد آینده خانواده تازه تاسیس یافته ضربه وارد می کند. شاید سالها داماد خانواده نتواند از زیر باراین قرض بیرون شود و در نتیجه رشد و پیشرفت قابل ملاحظه ای در یک چنین خانواده های نو تاسیسی رو نما نخواهد گردید.

 

 

ج: سخت گیری در ازدواج به ویژه در امر مصارف گزاف و بالا، دلخوری هایی را در خانوداه داماد و به خصوص برای خود داماد پیش خواهد آورد و این دلخوری آثار خود را بعد از عروسی نمایان می سازد و معمولا به بگو ومگو بین زن و شوهر انجامیده، رابطه میان این دو به خرابی می گراید و بسیار مواقع شده است که رابطه خانواده داماد با خانواده عروس نیز مکدر گردیده و حتی گاهی ادامه این روند منجر به طلاق و جدایی زن از شوهر می شود و امروزه برخی از طلاق ها و جدایی ها ناشی از همین روند در بین خانواده ها می باشد.

 

 

د: برفرض اگر با وجود اختلافات و ناراحتی ها باز هم زندگی ادامه پیدا کند، نطفه ای که در شکم مادر منعقد گردیده و زن ایام ولیالی بارداری را می گذراند، متاثر از اختلافات بین زن و شوهر گردیده و از نظر روحی و روانی با مشکلات عدیده ای رو برو می گردد و حتی ممکن است طفل در رحم مادر با نواقص جسمی نیز مواجه گردد. چه اینکه زن باردار در ایام حاملگی نیاز به مراقبت های روحی، روانی و جسمی دارد که نه تنها وجود اختلافات و ناراحتی های زن، آثار منفی خود را بر روی جنین می گذارد بلکه عدم مراقبت بهداشتی و تغذیه ای، طفل در رحم مادر را با مشکلات متعدد جسمی برابر می گرداند. پس از تولد اولا این طفل با توجه به عدم مراقبت های ویژه در ایام بارداری مادر و پس از تولد، نمی تواند از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار گردد و حتی در تربیت و تحصیل نیز فرد عقب مانده ای خواهد گردید که اولا علاقه ای به ادامه درس و بحث ندارد و برفرض اگر تحصیل را ادامه دهد فرد تنبل بار آمده، با نمرات بسیار پایین ادامه تحصیل خواهد داد و یک چنین اطفالی حتی اگر بتوانند درس خوب بخوانند و نمرات بالایی نیز بگیرند ولی با توجه به شرایط روحی و روانی ایام بارداری در رحم مادر، عنصر مفیدی برای خانواده و اجتماع به بار نیامده وچه بسا مشکلات و معضلات مختلفی را برای خود، خانواده و اجتماع به بار بیاورد.

 

 

شک نکنید که امروزه انسانهایی که روند سالم زندگی را نمی پیمایند و به بزهکاری روی می آورند و حقوق والدین را رعایت نکرده به حق و سهم همسایه و اهالی محله وشهر و یک مملکت تجاوز می کنند و به سرقت و راهزنی و قتل و غارت و حتی اعمال تروریستی رو می آورند، اکثرا فرزندان یک چنین شرایطی هستند و نه در ایام بارداری مادر از مراقبت درست برخوردار بودند و نه هم پس از تولد و ایام تربیت و تحصیل. چون پس از تولد نیز به دلیل درگیری های پدر ومادر و اختلافات موجود میان آنها، فرصت مناسب برای پدر و مادر نمی ماند تا به تربیت و آموزش صحیح خانوادگی اینگونه فرزندان برسند.

امروزه اگر برخی رشوه خورند و مردم آزار و نه تنها به فکر آسایش دیگران و ساختن وطن نیستند بلکه هرچه می توانند خون ملت را می مکند و در بسا مواردی به عنوان عناصر اجنبی علیه منافع اسلامی و ملی کشور و مردم ما عمل می کنند، فرزندان یک چنین خانواده هایی هستند که ازدواج شان با مشکلات برشمرده شده مواجه می باشند.

۲-         مشکل دوم، برگزاری محافل و مراسم های عروسی بسیار ناسالم است.

 

 

ازدواج یک امر مقدس و آسمانی است. در شب و روز عروسی اولین خشت های زندگی گذاشته می شوند و این روند بایستی بسیار پاک، مقدس و با یاد و نام خدا صورت بگیرد. به خصوص شب زفاف اعمال دینی و عبادی مخصوصی دارد اما برخی مردم ما هرچه می توانند در فراهم کردن شرایط و اسباب ابتذال و فحشا و منکرات در شب و روز عروسی زوج های جوان نهایت تلاش را می کنند. رقص و پایکوبی زنان و مردان به صورت مختلط برقرار می شود که هیچ، بساط قمار بازی و شراب خواری و سایر منکرات نیز پهن می گردد. خوب وقتی زندگی دو جوان با یک چنین شرایطی آغاز شود و شکل بگیرد از آن زندگی چه چیزی می تواند ساخته باشد؟!

 

 

باور کنید که زندگی هایی که با یک چنین روندی آغازشود و شکل پیدا نماید به فرجام مناسبی نخواهد رسید و امروزه اگر در کشور مشکلات متعددی وجود دارد ناشی از وجود خانواده های ناسالم این چنینی است. چون این خانواده ها هستند که اجتماع را می سازند و یک جامعه بنابر این گونه خانواده ها است و وقتی خانواده ها سعی نکنند که سالم باشند و با یک روند نا صحیحی مواجه باشند قطعا جامعه نیز از آثار سؤ و پیامدهای ناگوار آن رنج می برد.

 

ازاین رو است که برگزاری مراسم عروسی ها به صورت سالم و آسان و کم خرچ و با بدون سخت گیری و یا کمترین سخت گیری از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد و اینجاست که اینجانب به اقدام نیک آقایان امامی و رحیمی ارج می گذارم که اولا ازدواج عزیزان شان با کمترین مصرف و ساده ترین عنعنه صورت گرفته و ازسویی دیگر مراسم عروسی نیز با ختم قرآنکریم و شبی با قرآن مناقب خوانی و مداحی و همزمان با برگزاری مراسم جشن سالروز میلاد حضرت امام زمان(عج) صورت گرفته است.

من این پیوند را تبریک می گویم و به دیگران هم توصیه می کنم که ازین حرکت درس بگیرند و سعی کنند مشکلات پیش پای جوانان را در امر ازواج رفع کنند و اگر پدران و مادران به ویژه دختر داران در این زمینه اهتمام جدی نکنند و سخت گیری ها را کنار نگذارند و از صرف هزینه های سنگین دست برندارند و از برگزاری مراسمات مبتذل چشم نپوشند قطعا هم در دنیا پاسخگو خواهند بود و هم در آخرت یخن شان دست خدا بوده وباید حساب پس بدهند و نیز یک چنین پدران و مادران به هیچ وجه ادعا نکنند که امام زمانی هستند و هی شب و روز نماز بخوانند و دعا کنند و محرم وصفر را گرامی بدارند و به سفر حج و کربلا بروند و سایر خیرات و مصارفات ظاهرا دینی را انجام دهند و برای ظهور امام زمان(عج) و برای سلامتی آقا نیز دعا کنند. چون همه این موارد با مشکل جدی رو برو هستند وچه بسا به هیچ وجه به مرز قبولی نرسد.

 

گفتنی است که دوشیزه امامی و آقای مهدی رحیمی آغاز زندگی مشترک شان را با سفر مکه مکرمه شروع نموده و مراسم جمعه شب نیز هم به مناسبت سالروز میلاد حضرت امام زمان و هم ولیمه بازگشت از سفر مکه مکرمه و هم مراسم جشن عروسی این دو جوان البته با مهمانان بسیارمحدود، برگزار گردید.

 

 

مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشاء به امات حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری آغاز یافت.اجرای مراسم به عهده طلبه جوان و فعال و رئیس مجمع مکاتب خصوصی هم اندیشان، جناب سید ذاکر احدی بود. در این مراسم، آقایان احمدسمیع محبی، نجیب الله سلطانی و فضل احمد امید به قرائت قرآن کریم و مداحی پرداختند و پس از صحبت مختصر نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این مراسم، پذیرایی شام صورت گرفت.

آقای نورعلی امامی، قاری برجسته کشور و از کادرهای تشکیلاتی حزب اسلامی تبیان و از مسؤلین فعال آموزشی در امورقرآنی مرکزتبیان در کابل می باشد.