• تاریخ انشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26883
  • 323 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری مراسم عزاداری باید در راستای تحقق اهداف امام حسین (ع) باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ شب گذشته عزاداری چهارمین شب محرم‌الحرام، با حضور اقشار مختلف مردمی در حسینیه شهید مصباح از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار گردید.   حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد قاسمی یکی از سخنرانان این مراسم، در رابطه با هدف قیام عاشورا صحبت نمود.   حجت‌الاسلام […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ شب گذشته عزاداری چهارمین شب محرم‌الحرام، با حضور اقشار مختلف مردمی در حسینیه شهید مصباح از سوی دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار گردید.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد قاسمی یکی از سخنرانان این مراسم، در رابطه با هدف قیام عاشورا صحبت نمود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی، هدف از قیام امام حسین (ع) را مبارزه با ظلم و استبداد عنوان کرد و گفت: امام حسین (ع) برای هدایت جامعه بشری، در مقابل سیل عظیمی از انسان‌ها دست به قیام زد تا ظلم و ستم را نابود کند، چرا که جامعه زمانی هدایت می‌شود که ظلم از آن زدوده شود.

 

وی با اشاره به آیه‌ی ۸۲ سوره انعام گفت: خداوند می‌فرماید: “کسانی که ایمان آوردند و ایمان‌شان را با ظلم آلوده نکرده‌اند، اینان‌اند که در امنیت قرار می‌گیرند و این‌ها هستند که هدایت‌یافتگان‌ اند.

 

قاسمی در تشریح مطلب فوق اظهار داشت: توضیح این آیه این است که ایمان تنها کفایت نمی‌کند، چرا که ایمان زمانی ثمره‌ی هدایت و امنیت را خواهد داشت که به ظلم آلوده نگردد.

 

به اعتقاد وی، انسان حتی اگر کوچکترین ظلمی در زندگی خود داشته باشد اثر ایمانش کم خواهد شد.

 

این عالم دینی به اشاره به رسالت پیامبران الهی گفت: تمام پیامبرانی که مبعوث شده‌اند، هدایت بشریت بوده؛ اما این امر با وجودِ ظلم امکان‌پذیر نبود، پیامبر اسلام (ص) نیز مبارزه‌ی شدیدی را با ظلم روی دست گرفته بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد جواد قاسمی با تشریح این سوال که وظایف عزادار حسینی چیست؟ گفت: ما عزاداران اباعبدالله (ع) در راستای هدف امام حسین (ع) که ظلم‌ستیزی بود باید تفکر و تعقل کنیم.

 

وی ادامه داد: اگر من لباس سیاه بر تن می‌کنم و برای شوقِ ارادت به امام حسین (ع) شربت پخش می‌کنم و برای مظلومیت ایشان گریه می‌کنم، اما بعد از پایان عزاداری، با خانواده خود به طور انسانی و اسلامی رفتار نکنم، اثر این عزاداری کم‌رنگ خواهد شد.

 

قاسمی گفت: مثل آن شخصی که می‌گوید ما ۲۰ سال است که عزاداری می‌کنیم ولی اثرش را نمی‌بینیم، علت این است که عزاداریِ آن شخص آلوده به ظلم شده است.

 

وی در پایان سخنران خود با بیان این مطلب که کسانی که ایمان‌شان را با ظلم آلوده نکرده باشند دو مولفه امنیت و هدایت را با خود دارند، افزود: باید هدف همه‌ی ما انسان‌های دوست‌دار اهل‌بیت (علیهم‌السلام) از برگزاری این عزاداری‌ها، حرکت در راستای تحقق اهداف امام حسین (ع) یا همان مبارزه با ظلم باشد.