• تاریخ انشار: 21 آگوست 2020
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30253
  • 304 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری نشست علمی-تحلیلی “نقش آیت الله تسخیری در گسترش تقریب مذاهب در جهان اسلام” در هرات

نشست علمی-تحلیلی “نقش حضرت آیت الله تسخیری در گسترش تقریب مذاهب در جهان اسلام” به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله محمدعلی تسخیری از سوی خبرگزاری صدای افغان در هرات برگزار شد.   خبرگزاری صدای افغان (آوا)-هرات: در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین محمد مطهری مسئول حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در هرات گفت که آیت […]

نشست علمی-تحلیلی “نقش حضرت آیت الله تسخیری در گسترش تقریب مذاهب در جهان اسلام” به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله محمدعلی تسخیری از سوی خبرگزاری صدای افغان در هرات برگزار شد.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-هرات: در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین محمد مطهری مسئول حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در هرات گفت که آیت الله تسخیری در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی در نجف اشرف متولد شد و ایشان از نبوغ خاصی برخوردار بودند که سیر علمی شان را بسیار با سرعت طی نموده و به مدارج بالای علمی رسیدند.

 

وی افزود که آیت الله تسخیری علاوه بر فقه و اصول و فلسفه، ذوق ‌و مهارت خاصی در شعر نیز داشتند و در این زمینه آثاری نیز دارند.

 

مطهری همچنان تصریح کرد که حضرت آیت الله تسخیری در موقعیت های مختلف از جمله تدریس در دانشگاه های معتبر، ریاست مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مشاور عالی مقام رهبری جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ جهان اسلام، معاون بین المللی مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگ اسلامی و همچنان ریاست مجمع جهانی اهلبیت ایفای وظیفه نمود و خدمات شایانی را در عرصه تقریب مذاهب و ترویج و گسترش فرهنگ اسلامی انجام دادند.

 

مسئول دفتر شورای ولایتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در هرات علاوه نمود که آیت الله تسخیری به عنوان‌ یکی از شخصیت های فعال و تاثیرگذار جهان اسلام، زمانی که ریاست مجمع جهانی تقریب مذاهب را بر عهده داشتند چندین مجله را در راستای تقریب مذاهب راه اندازی و بر آنها اشراف کامل داشتند که از آن جمله مجله رساله التقریب و مجله الهادی می باشد.

 

از سویی دیگر، حجت الاسلام والمسلمین مهدی علیزاده بامیانی، مسئول علما و مبلغین و امور اجتماعی مرکز تبیان در هرات افزود: آیت‌الله تسخیری از چهره‌های شناخته شده علمی و فرهنگیِ جهان اسلام بود که همواره در پی معرفی درست تشیع و ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان بود.

 

مهدی علیزاده بامیانی اظهار داشت، که وی خدمات ارزنده‌ای را در این قلمرو به اسلام و تشیع کرده است و در ده‌ها کنفرانس علمی در کشورهای مختلف حضور فعال داشته و این خدمات باعث شده تا شخصیت های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور در بزرگداشتی که برای آیت الله تسخیری گرفته شد، همواره از او به نیکی یاد کنند و نقش او را بی بدیل بدانند.

 

مسئول بخش علما و مبلغین مرکز تبیان در هرات خاطرنشان ساخت که علما و بزرگان افغانستان از قدیم الایام مخصوصا از زمانی که آیت الله تسخیری مسئولیت مجمع جهانی تقریب مذاهب را به عهده گرفت مورد عنایت ویژه وی قرار گرفته و در کنفرانس ها و سمینارهایی که از طریق مجمع جهانی تقریب مذاهب برگزار می شد، خیلی از علما و بزرگان افغانستان رسما دعوت شده و نقش فعالی داشتند که نمونه بارز آن دعوت ایشان از شخص رئیس جمهور وقت حامد کرزی و شهید برهان الدین ربانی و همچنین حضرت آیت الله محسنی که عضو رهبری مجمع بودند.

 

علیزاده بامیانی یاد آور شد که “آیت الله تسخیری همیشه توصیه اکیدشان برای علمای اهل تشیع و اهل تسنن این بود که وحدت و انسجام شان را در کشور حفظ کنند، زمانی که از سوی علما و بزرگان افغانستان به نشست شورای سراسری علمای افغانستان دعوت شده بود، نظر شان این بود که اگر بنا باشد که تقریب مذاهب اسلامی و وحدت اسلامی در افغانستان شکل نگیرد تنها کسی که ضرر می کند خود مردم افغانستان خواهد بود و قطعا مفاد آن به جریان ها و کشورهایی که مخالف وحدت و انسجام امت اسلامی بود می رسید.”

 

آیت الله تسخیری(رح) رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و از علمای جید و برجسته جهان اسلام چند روز قبل در سن ۷۶ سالگی به دلیل بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت.