• تاریخ انشار: ۲۴ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26377
  • 443 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری گفتمان دانشجویی سبک زندگی رضوی در هرات

همزمان با فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) گفتمان دانشجویی “سبک زندگی رضوی” با حضور کارشناسان و دانشجویان در سالن همایش های دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان، لیلا مهدیار دانش آموخته حوزه علمیه در هرات، طی سخنانی امام […]

همزمان با فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) گفتمان دانشجویی “سبک زندگی رضوی” با حضور کارشناسان و دانشجویان در سالن همایش های دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان، لیلا مهدیار دانش آموخته حوزه علمیه در هرات، طی سخنانی امام رضا(ع) را از لحاظ فضائل اخلاقی، روابط فردی و اجتماعی، رابطه با خدا، ارتباط با خلق و خانواده در زمان حیات شان بهترین و با فضیلت ترین شخص توصیف نموده تاکید کرد که رفتار و منش امام رضا(ع) در برخورد با خلفای هم عصرش برای ارتباط و راهنمایی مردم زیرکانه بود تا جایی که حکومت داران حضور ایشان را در مدینه تحمل نتوانسته امام رضا(ع) را به مشهد امروزی تبعید کردند.

 

امام رضا(ع) هشتمین جانشین برحق پیامبر اسلام(ص) هستند که در سال ۱۴۸ قمری در مدینه منوره متولد و حدود ۲۰ سال ولایت، امامت و رهبری جوامع اسلامی و به خصوص اهل تشیع را به عهده داشتند.

 

بانو مهدیار در پاسخ به این سوال که بهترین ملاک برای برتر شناخته شدن فرد در جامعه چه می باشد بیان کرد: با توجه به سبک زندگی رضوی ملاک برتر شناخته شدن در جامعه همانا عمل صالح، تقوا، پرهیزگاری و رابطه او با خدا است به هر اندازه ای که رابطه انسان با خدا نزدیک و با خلق نیک باشد و به وظایف خود به درستی عمل بکند به همان اندازه نسبت به دیگران برتری داشته و از نظر نسب شناسی تفاوتی ندارد که نسب او به چه کسی بر می گردد.

 

او صبر و شکیبایی در برابر مشکلات و مصائب روزگار را از توصیه های مهم و تاکید شده امام رضا(ع) طبق فرمایش پیامبر بزرگوار اسلام بیان نموده تاکید کرد که باید فراز و نشیب های زندگی را از دید دیگری بنگریم چرا که ممکن است در بروز این مشکلات از خود ما کوتاهی و سهل انگاری رخ داده باشد و یا اینکه ما مورد امتحان و آزمون الهی قرار گرفته باشیم تا صبر و تحمل مان در زندگی مورد سنجش قرار بگیرد که این همه به برخورد و برداشت خود ما بستگی دارد.

 

از سوی دیگر، معصومه فولادی دانشجوی دانشگاه هرات در پاسخ به این سوال که آیا می توان سیره امام رضا(ع) را سرمشق زندگی خود قرار بدهیم با اشاره ای گذرا به سیره عبادی، اخلاقی، تربیتی و علمی امام رضا(ع) خاطر نشان ساخت: هر انسان عاقلی که این چنین سیره و ویژگی هایی را در امام و رهبری دینی ببیند بدون شک او را سرمشق زندگی خود قرار می دهد.

 

بانو فولادی در پاسخ به این سوال که خردورزی از نظر امام رضا(ع) دارای چه جایگاهی است اظهارداشت که خردورزی و عقل از نظر امام رضا(ع) حجت باطنی در مقابل حجت ظاهری است که حجت ظاهری همان انبیا و امامان الهی می باشند.

 

او عقل و خردورزی را مهم دانسته تاکید کرد ما با به کارگیری از عقل و خرد می توانیم عملی را به درستی انجام بدهیم، نه تنها با اعتقادات و باورهایی که به ما از پدران و گذشتگان مان به ارث رسیده است، طوریکه بزرگان دین همواره یک ساعت تفکر و اندیشیدن  تاثیرگذار را بهتر از هزار سال عبادت بدون تاثیر دانسته اند.

 

بنابر اظهارات بانو فولادی؛ نیکی در اخلاق و داشتن قصد خیر، نیکی شخص مقابل را بزرگ شمردن و نیکی خود را کوچک شمردن، از جستجوی علم سیر نشدن، دیگران را از خود بالاتر دانستن و همیشه در جستجوی علم از نزد دیگران بودن، گمنامی و دوری از شهرت طلبی و از ناداری شکوه نکردن و خوب بودن در نزد خداوند را مهم تر از محبوبیت در نزد خلق دانستن و بردباری و شکیبایی در برابر مشکلات داشتن را از ویژگی های مهم یک فرد خردمند عنوان نمود.

 

در ادامه این گفتمان، سید هادی حسینی طلبه حوزه علمیه طی سخنانی بیان کرد: جوانان امروزی ما می توانند از شخصیت علمی، تربیتی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی امام رضا(ع) الگوهای خوبی را به دست آورده و در زندگی خود عملا پیاده نمایند.

 

او با مهم خواندن بعد علمی شخصیت امام رضا(ع) تاکید کرد که مناظرات امام رضا(ع) با پیروان دیگر ادیان و کشورهای مختلف در جهان نشان دهنده علم وافر آن حضرت می باشد.

 

مامون عباسی که خود را دوستدار علم می دانست و خود نیز در علم منطق، فلسفه و دیگر علوم دانشمند و سرآمد عباسیان بود با راه اندازی مناظرات قصد داشت تا مقام علمی امام رضا(ع) را زیر سوال ببرد تا امام رضا نتواند پاسخ قانع کننده ای به مناظره کنندگان بدهند در حالیکه همگان پس از مناظره با ایشان اعتراف می کردند که دانشمند تر از امام رضا(ع) را تابحال ندیده اند.

 

به گفته او، امام رضا(ع)  پیروان هر دین را با کتاب و منطق دینی خودشان پاسخ گفته و با زبان همان قوم و نژاد صحبت می کردند که این برای همه جوانان الگو و نمونه ای است که باید در زندگی روزمره خود حداقل با چندین زبان زنده و مروج جهان آشنایی و بلدیت داشته باشند.

 

آقای حسینی آشنایی با دیگر ادیان جهان را مهم دانسته تاکید کرد که در زمان نقد، بررسی و پاسخ به شبهات باید قواعد دینی دیگران را نیز بدانیم.

 

او به جوانان آگاه و تحصیل کرده توصیه نمود تا با ارائه مقالات علمی- پژوهشی و راه اندازی گفتمان های دانشجویی شخصیت و سیره علمی و عملی بزرگان و الگوهای دینی مان را به درستی به معرفی بگیرند.

 

همچنان در حاشیه این گفتمان دانشجویی، سید ذبیح الله حسینی یکی از اشتراک کنندگان این گفتمان طی مصاحبه ای با خبرنگار آوا برگزاری چنین نشست ها و برنامه هایی را در تجلیل از شخصیت های بزرگ دینی مهم و ارزشمند خوانده تاکید کرد که جامعه امروزی ما به سمت و سویی روان است که اگر ما از شخصیت های مهم تجلیل و یادآوری نکنیم باید منتظر آن روزی باشیم که دیگر جوانان ما به ارزش های موجود در جوامع اسلامی تن نداده و دیگر هیچ احترام و پایبندی به آن نخواهند داشت.

 

او داشتن حالت تهاجمی در برابر دسیسه های دنیای غرب را برداشتن حالت تدافعی ترجیح داده تاکید کرد که با تجلیل و معرفی این شخصیت ها به جوانان، در حقیقت مشت کوبنده ای را به دهان دشمن زده و جوانان خود را نسبت به ارزشهای دینی آگاه ساخته ایم.

 

از سوی دیگر، سید عبدالله کاظمی محصل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات نیز با موثر خواندن برگزاری چنین نشست های علمی تاکید نمود که مسلمانان بخصوص اهل تشیع باید کوشش کنند تا کارکردهای اهل بیت(ع) و انبیای الهی بخصوص امام رضا(ع) را در تمامی ابعاد اخلاقی، روابط اجتماعی و فرهنگی الگو و سرمشق زندگی خود قرار بدهند تا همیشه زندگی موفق داشته باشند.

 

گفتنی است که گردانندگی این گفتمان دانشجویی را بانو رحیمی دانشجوی دانشگاه هرات به عهده داشت که همچنان در اخیر این نشست به سوالات حاضرین از سوی کارشناسان گفتمان، پاسخ ارائه گردید.