• تاریخ انشار: ۱۲ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5709
  • 1,448 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری گفتمان ” ضرورت وحدت مسلمانان و راهکارها” در بلخ

پیوندهای معنوی مسلمانان اخوت و برادری می باشد، چرا که ما داری یک خدا؛ یک دین؛ یک پیامبر و یک قرآن می باشیم که هیچ اختلافی در آنها وجود ندارد و همه در آن شریک هستند.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان آزاد دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ، ساعت ده […]

پیوندهای معنوی مسلمانان اخوت و برادری می باشد، چرا که ما داری یک خدا؛ یک دین؛ یک پیامبر و یک قرآن می باشیم که هیچ اختلافی در آنها وجود ندارد و همه در آن شریک هستند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان آزاد دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ، ساعت ده صبح روز جمعه با حضور علمای شیعه و سنی و همچنان دانشجویان برگزار گردید.

 

گفتمان آزاد دانشجویی این هفته به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص)، امام صادق (ع) و هفته وحدت با موضوع ” ضرورت وحدت و راهکارها” برگزار گردید.

 

مولوی عبدالحنان حامد؛ مدیر عمومی مساجد و تکایای ولایت بلخ، محمد اسحق بهروز نژاد؛ مدیر داخلی مدرسه عالی ثفلین و منشی شورای علمای شیعه در بلخ، مولوی غلام جیلانی؛ عضوی شورای اخوت اسلامی و سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در بلخ، کارشناسان این هفته بودند.

 

پس از تلاوت قرآن کریم هر کدام از کارشناسان به مدت پنج دقیقه نظریات خودشان را پیرامون موضوع با اشتراک کنندگان شریک ساختند.

 

در نخست مولوی عبدالحنان ضمن تشکری از برگزار کنندگان این برنامه، گفت که موضوع انتخاب شده بسیار مهم و اساسی است و جامعه اسلامی ضرورت شدید به آن دارد.

 

وی گفت که خداوند متعال راه وحدت و اخوت را برای مسلمانان در قران بیان کرده و این مهم نیز در بیانات نبی مکر اسلام نیز تاکید شده است.

 

عبدالحنان گفت: آن چیزی که بسیار مهم و اساسی است این می باشد که علاوه بر خداوند متعال، پیامبر نیز روی موضوع وحدت تاکید دارد و این نشان دهنده این است که پیوند های معنوی جایگاهش از پیوند های نسبی بالاتر است.

 

مولوی عبدالحنان گفت: پیوندهای معنوی مسلمانان اخوت و برادری می باشد، چرا که ما داری یک خدا؛ یک دین؛ یک پیامبر و یک قرآن می باشیم که هیچ اختلافی در آنها وجود ندارد و همه در آن شریک هستند.

 

وی تاکید نمود که مسلمانان باید اختلافات فروعی را کنار بگذارند و همه با تمسک به حبل الله دور هم دیگر جمع شوند و مشکلات در این صورت قطعا حل خواهد شد.

 

مولوی عبدالحنان ابراز امیدواری نمود که مسلمان به خود بیایند و شعارشان که خدای واحد،پیامبر واحد، قبله واحد هست را در عمل پیاده کنند و فقط در حد شعار نباشد.

nf00120921-2

 

در ادامه آقای بهروز نژاد؛ منشی شورای اخوت اسلامی به ایراد سخن پرداخت و گفت که وحدت و اخوت اسلامی یک بحث عقلی و عقیدتی است، پیش از آنکه ما به آیات قرآن کریم مراجعه کنیم؛ عقل انسان حکم می کند که باید امت اسلامی باهم اتحاد داشته باشند.

 

وی افزود: دفع ضرر یک حکم عقلی است و عقل حکم می کند که اگر ضرر متوجه جامعه، مال و یا آبروی مسلمانان باشد، باید آن را دفع نمود.

 

منشی شورای علمای شیعه ولایت بلخ، گفت: قرآن کریم می فرماید اگر مومن هستید؛ برادر یک دیگر هستید و حضرت علی (ع) به مالک می گوید که مردم دو گروه هستند، مومن که برادر تو است و غیر مومن که انسان هست و بالای تو حقوق دارند.

 

بهروز نژاد تاکید نمود که مسلمان در سه اصل ” توحید، نبوت و معاد” باهم اتحاد دارند و یک عالم دینی پیدا نمی شود که این سه اصل را منکر و یا آن را رد نماید، پس لازم و ضروری است که ما با هم اتحاد و وحدت داشته باشیم.

 

در ادامه مولوی غلام جیلانی؛ عضو شورای اخوت اسلامی نیز گفت که از شما جوانان و برگزار کنندگان این برنامه تشکری میکنم، چرا که چنین برنامه هایی باعث می شود که بین هم دیگر تبادل افکار کنیم و از درد ها و مصیبت های هم دیگر آگاه شویم و مشکلاتی که جامعه اسلام را در بر گرفته دلایل آن را جستجو کنیم.

 

وی به مشکلات جاری در جامعه اسلامی پرداخت و گفت که مشکل در کجا است، چرا مسلمانان گرد یک میز نمی نشینند، آیا دین ما یک دین نیست، آیا دین ما آنقدر دین خشک و جامد است که به مشکلات بین مسلمانان توجه نکرده است؟.

 

مولوی جیلانی گفت که بزرگان دین ما روی مسایل تمرکز کردند که بعد عملی و استراتیژیک داشته و باعث تفاهم در بین امت اسلامی شده است و ماهم امروز باید بر سر این گونه مسایل که بیشتر ما را به هم وصل می کند، تمرکز نماییم.

 

وی افزود: بهترین واژه ای که اسلام برای ما به دور از مسئله قومیت، نژاد و گرایش عقیدتی مطرح می کند و شامل همه مسلمانان می شود، بحث امت سازی است.

 

جیلانی می گوید که در بحث امت سازی همه ما ” تشیع و تسنن” باهمه ی اختلافات فروعی که داریم، داخل میزان امت شده و باهم یکی می شویم.

 

وی افزود که اختلافات فروعی یک اصل است، چرا که تمامی انبیاء تا پیامبر خاتم باهم در فروعات اختلاف داشتند، نماز و روزه شان باهم فرق داشت ولی یک نقطه مشتر داشتند و آن دعوت به سوی الله تبارک و تعالی بود و این همان نقطه وحدت و اشتراک ما مسلمانان است.

 

این عضو شورای اخوت اسلامی گفت: ما باید با کنار گذاشتن اختلافات فروعی برای نسل های آینده خودمان الگوی مثبت باشیم؛ نه منفی، چرا که اختلاف آینده فرزندان ما را از بین می برد.

 

وی تاکید نمود که اگر ما امت اسلامی را به سوی وحدت سوق دهیم، آیندگان به نام نیک از ما یاد می کنند؛ در غیر این صورت مورد نفرین نسل آینده قرار خواهیم گرفت.

 

همچین حجت الاسلام سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ، نیز به ضرورت وحدت و راهکارهای وحدت میان مسلمان پرداخت.

 

وی همچنین به نمایشگاه اخوت که اخیر توسط این مرکز در زون شمال برگزار گردید نیز اشاره کرد و گفت که چنین نمایشگاهی در افغانستان کم نظیر بود که الحمدلله تیم کاری مرکز تبیان با تلاش های شبانه روزی توانست این نمایشگاه را دایر نماید.

 

موسوی گفت که الحمدلله این نمایشگاه بازتاب جهانی داشت و جمعیت کثیری نیز از این نمایشگاه دیدن نمودند.

 

به گفته موسوی بیشتر شرکت کنندگان از برادران و خواهران اهل سنت بودند که ۲۱۰ اثر از ۸۸ هنرمند به مدت چهار روز و در چهار بخش ” عکاسی، خطاطی، نقاشی و کاردستی” به نمایش در آمد.

 

در ادامه دانشجویان نیز سوالات خودشان را پیرامون ” ضرورت وحدت و راهکارها” از کارشناسان پرسیدند که هرکدام به نوبه خودشان به سوالات پاسخ دادند و این پرسش و پاسخ حدود یک ساعت ادامه داشت.

 

گفتمان آزاد دانشجویی هر هفته روزهای جمعه از ساعت ده الی یازده و نیم صبح در نمایندگی مرکز تبیان و با حضور اساتید برجسته برگزار می گردد.