• تاریخ انشار: ۲۹ عقرب ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8146
  • 1,317 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزیدگان اولین سوگواره عکس محرم در ولایت بلخ معرفی شدند

طی محفلی باشکوه نمایشگاه اولین سوگواره عکس محرم در ولایت بلخ برگزار و برگزیدگان این سوگواره معرفی شدند.   به گزارش خبرگزاری آوا، نفرات برتر اولین نمایشگاه “سوگواره عکس های محرم” که به ابتکار دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به مدت سه روز در ولایت بلخ (شهر مزار شریف) برگزار شده بود […]

طی محفلی باشکوه نمایشگاه اولین سوگواره عکس محرم در ولایت بلخ برگزار و برگزیدگان این سوگواره معرفی شدند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، نفرات برتر اولین نمایشگاه “سوگواره عکس های محرم” که به ابتکار دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به مدت سه روز در ولایت بلخ (شهر مزار شریف) برگزار شده بود معرفی  شدند.

 

حجت الاسلام سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف  با اشاره به هدف برگزاری این نمایشگاه گفت: امروز ۸۰ درصد کارهای فرهنگی در قالب هنر ارائه می شود و اگر بخواهیم در مبارزه با دشمن پیروز شویم باید هدف خود را در قالب هنر بیان کنیم.

 

وی  افزود: هدف دیگر ما از برگزاری این سوگواره ارائه سوژه جدید برای عکاسان بوده تا بتوانند از طریق هنر عکاسی حماسه ی عاشورای حسینی را به نسل های بعدی منتقل و جاودانه سازند.

 

nf00133958-1

 

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: هدف دشمن نه شیعه است و نه سنی؛ بلکه اسلام است و ما می خواهیم توسط همین برنامه های فرهنگی، وحدت و اخوت را در میان مسلمانان بیشتر کنیم.

 

مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف یادآور شد: در این سوگواره ۵۰ عکاس از سراسر کشور شرکت نموده اند که در مجموع ۳۰۰ عکس بدست ما رسیده و  ۲۸ عکس برتر توسط سه داور از میان عکسهای ارسالی انتخاب و در این سوگواره به نمایش گذاشته شدند.

 

مسئول برگزاری این سوگواره خاطر نشان ساخت:  محرم و اخوت، محرم و کودکان، محرم و نوجوانان، محرم و دسته های عزاداری، محرم و نذورات، محرم و مساجد و تکیه های عزاداری، محرم و مکاتب از جمله موضوعات عکس سوگواره محرم بوده است.

 

حجت الاسلام موسوی افزود: نیلوفر نیکپور از ولایت کابل، صدیقه حسینی از ولایت بلخ و علیرضا محسنی از بلخ به ترتیب مقامات اول دوم و سوم را از آن خود نمودند و یک عدد کامره عکاسی  را به عنوان تحفه دریافت کردند.

 

یاسمین قاریزاده یک تن از داوران درباره گزینش عکس های برتر این سوگواره گفت: هرچند که تمام عکس ها خوب بودند اما ما با در نظر گرفتن موضوعات تعیین شده برای عکاسان از جمله طبیعت سوژه، شخصیت بینش یا دیدگاه خودی عکاس، برداشت و طرز تلقی عکاس از سوژه، وضاحت سوژه در عکس، بیان کردن احساس در عکس، کارهای فنی عکس از نظر نور، رنگ،زاویه، نوعیت رنگ، بیننده عکس و پیام عکس، عکس ها را انتخاب نموده و رای داده ایم.

nf00133958-3

 

 

 

صدیقه حسینی برگزیده مقام دوم این سوگواره با انتقاد از عملکرد دولت در بخش فرهنگی عنوان کرد: برگزاری این گونه برنامه ها به هنرمندان این  انگیزه را میدهد تا کار خود را با علاقه خاصی انجام دهند اما متاسفانه دولت در قسمت هنر و خصوصا انجام کارهای فرهنگی ودینی هیچ گونه توجهی ندارد.

 

قدسیه شجاعی یکی دیگر از عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه ابراز داشت: شرکت کردن در این مسابقه بهترین مشوق من برای عکس گرفتن از ایام محرم بود، زیرا مرا وادار می کرد تا کمره را به شانه بیندازم و در تمام ایام محرم دنبال بهترین سوژه برای عکاسی باشم.

 

وی با بیان اینکه تاثیر گذاری این گونه برنامه های فرهنگی در قالب هنر عکاسی بیشتر می باشد گفت: عاشورا همیشه در بین جامعه به صورت کلیشه ای به سخنرانی مداحی و سینه زنی رواج پیدا کرده که نسل جوان ما کمتر به آن توجه دارد، اما با کشیدن چهره محرم به روی تصویر این حماسه ماندگار تر شده و به نسل های بعدی انتقال می یابد.

nf00133958-2

 

 

 

برگزیدگان اولین سوگواره عکس محرم طی محفل باشکوهی روز جمعه در مسجد امیرالمومنین واقع در کارته شفاخانه، معرفی شدند.

 

مسئول برگزاری این سوگواره در پایان گفت: این اولین سوگواره عکس های محرمی است که به مدت سه روز در ولایت بلخ برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در سالهای آینده نیز این سوگواره را برگزار کنیم.