• تاریخ انشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27476
  • 334 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بزرگترین پیام عاشورا، مبارزه با بدعت‌ها و دفاع از دین خدا در هر شرایطی است

بزرگترین پیام عاشورا برای نسل امروز این است که هرگاه دین خدا بی‌دفاع بماند و فردِ ظالم و ستمگری بر مقدرات مردم مسلط شود، سکوت و دست روی دست گذاشتن جایز نیست، بلکه باید حرکت کرد و انقلاب بیداری را به راه انداخت و با بدعت‌ها مبارزه کرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ […]

بزرگترین پیام عاشورا برای نسل امروز این است که هرگاه دین خدا بی‌دفاع بماند و فردِ ظالم و ستمگری بر مقدرات مردم مسلط شود، سکوت و دست روی دست گذاشتن جایز نیست، بلکه باید حرکت کرد و انقلاب بیداری را به راه انداخت و با بدعت‌ها مبارزه کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ همزمان با ورود اسرای اهل بیت امام حسین (ع) به شهر شام، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “پیام عاشورا برای ما” از سوی این خبرگزاری، با حضور علما و دانشجویان حوزه و دانشگاه در کابل برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین “علی اسود بلال” استاد حوزه علمیه و کارشناس این برنامه گفت: امام حسین (ع) به حکم تکلیف، چهرۀ اسلام واقعی را که یزید تحت عنوان خلیفه مسلمین و امیرالمومنین اما در سایه بدعت‌ها و منکرات مغشوش کرده بود نمایان ساخت.

 

به گفتۀ او، امام حسین (ع) بر اساس اصل امر به معروف و نهی از منکر و با استناد به حدیث جدش رسول خدا (ص) که فرمود: “من رأی سلطاناً جائراً مستحل لحرام الله، ناکساً عهده مخالفاً لسنت رسول الله، فالیعمل فی عبادالله بالاثم والعدوان، فلم یغیر بفعل ولا قول کان حق علی الله ان یدخله مدخله” عمل کرد و بساط ظلم و ستم را با صفحه خونین عاشورا برچید و ادامه مبارزات اصلاحاتی را نیز بدوش خواهرش حضرت زینب و فرزند برومندش امام زین العابدین (ع) سپرد.

 

این عالم دینی در ادامه ابراز داشت: چهره‌ی پیام عاشورا بعد از روز یازدهم محرم با شاهکاری‌های حضرت زینب (س) آغاز شد و تا روز قیامت ادامه دارد.

 

بلال افزود: اینکه حضرت زینب (س) لقب قهرمان کربلا را به خود گرفت به این دلیل بود که پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانش دیگر دختر علی یک زن نوحه‌گر و مصیبت‌زده نیست، زیرا اکنون رسالت بزرگی به وی تعلق گرفته است و آن رساندن پیام خون شهدای کربلا در سراسر جهان و برای همیشۀ تاریخ است.

 

بر اساس همین وظیفه، حضرت زینب (س) تا به کوفه می‌رسد غوغا ایجاد می‌کند، شهری که در عیش و عشرت غرق است با یک خطبه‌ی بی‌بی به ماتم فرو میرود و مردم خفته و غفلت‌زده بیدار می‌شوند.

 

زینبی که برای پیام‌رسانی خون شهدا تا درون دستگاه ظلم پیش رفت و همه جا را هم فتح نمود و پرچم اسلام را در برابر تمام توطئه‌های دشمن استوار نگاه داشت.

 

بلال تصریح کرد: حضرت زینب (س) همچنان که از اهل بیت پرستاری کرد در عین حال از ولی خدا امام زین العابدین (ع) نیز در تمام مراحل حمایت می‌کند، زیرا از دیدگاه ایشان رمز بقای اسلام وجود حجت خدا در روی زمین است، به همین دلیل وقتی که ابن زیاد تصمیم گرفت تا امام سجاد (ع) را به قتل برساند حضرت زینب می‌گوید ای پسر زیاد اول مرا بکش بعد پسر برادرم را، اینجاست که مدیریت و کاردانی حضرت زینب آشکار می‌شود و اوست که با فریاد “ما رایت الا جمیلا” پاسخ دندان‌شکنی به ابن زیاد داد و در انقلاب فرهنگی، دستگاه حاکم اموی را شکست می‌دهد.

 

بلال همچنان اظهار داشت: بزرگترین پیام عاشورا برای نسل امروز این است که هرگاه دین خدا بی‌دفاع بماند و فردِ ظالم و ستمگری بر مقدرات مردم مسلط شود سکوت و دست روی دست گذاشتن جایز نیست؛ بلکه باید حرکت کرد و انقلاب بیداری را به راه انداخت و همچنان اصلاحات را بر اساس استراتژی معقول که همان اصل امر به معروف و نهی از منکر است روی دست گرفت.

 

نام‌برده خاطرنشان کرد: پیام دیگر عاشورا برای مسلمانانِ امروز این است که هرگاه منکر در جامعه رایج شد و معروف از بین رفت، باید موضع مناسب اتخاذ شود و انقلابی را برای بهبود وضعیت به راه انداخت و ضروری است که اقدامات اصلاحاتی مطابق شرایط راه‌اندازی شود.

 

به گفته او هر جامعه‌ای که در برابر ناملایمات و فسادها انقلاب کرد و دست به اصلاحات زد آن جامعه زنده است، اما اگر سکوت کرد و دست روی دست گذاشت و در برابر منکرات اقدام نکرد و در وضعیت موجود تغییر ایجاد نکرد آن جامعه یقیناً مرده است.