• تاریخ انشار: 26 نوامبر 2014
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1508
  • 1,593 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بشر امروز مدیون تلاش های علمی امام باقر(ع) می باشد

امروز بشر مدیون و مرهون تلاش های علمی، دینی، فقهی و آسمانی امام محمد باقر (ع) و امام صادق(ع) می باشد. به گزارش خبرگزاری آوا، طی مراسمی با شکوهی با حضور علما،رییس و نمایندگان مردم بلخ در شورای ولایتی، فعالین فرهنگی و اجتماعی، دانشجویان، متنفذین و متعلمین از سالروز میلاد با سعادت امام محمد باقر […]

امروز بشر مدیون و مرهون تلاش های علمی، دینی، فقهی و آسمانی امام محمد باقر (ع) و امام صادق(ع) می باشد.

به گزارش خبرگزاری آوا، طی مراسمی با شکوهی با حضور علما،رییس و نمایندگان مردم بلخ در شورای ولایتی، فعالین فرهنگی و اجتماعی، دانشجویان، متنفذین و متعلمین از سالروز میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع) در مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم سیدعبدالله موسوی نژاد (نایاب)، مسئول نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف طی سخنانی به فعالیت های این مرکز اشاره نمود.

وی افزود که این مرکز از بدو تاسیس در جهت ترویج و معرفی هرچه بیشتر فرهنگ ناب اسلامی در جامعه تلاش ورزیده و در برگزاری اعیاد و مراسمات دینی، مذهبی و ارزشی کشور کوشا بوده و بابرگزاری برنامه های هدفمند درجهت جذب و تشویق جوانان به سوی مکتب دین باوری اسلامی تلاش نموده است.

 

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید فضل الله قدسی؛ امام جمعه مسجد جامع یلمرب شهر مزارشریف نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: در سوم ماه صفر ۵۷ هجری قمری شخصیتی در خانه امام سجاد (ع) متولد میشود که بعد ها حرکت علمی، فرهنگی و دینی را به سامان می رساند که برکات و دستاورد آن برای همیشه بشریت را در مسیری نورانی و سالم رهبری می کند.

 

وی افزود: دوران زندگی صادقین “امام محمد باقر (ع) و امام صادق (ع)” یک مرتعی است از تاریخ اسلام که نسبت به قبل و بعد از حیات این دو امام تفاوتهایی دارد.

به گفته وی این زمان برهه خاصی بود که حرکت های خاص علمی و فرهنگی در سطح جهان اسلام شکل گرفته و به سامان رسید که برکات آن برای همیشه بشریت را تحت تاثیر قرار داده است.

حجت الاسلام قدسی گفت که نحله های گوناگون کلامی و فقهی در این مقطع شکل گرفته و ائمه مذاهب اسلامی در همین برحه رهبری امت اسلامی را برعهده گرفتند.

وی افزود که در این زمان برای امام باقر (ع) و امام صادق(ع) فرصتی فراهم شد که بزرگترین حرکت علمی در راستای تکمیل رسالت انبیاء و امامت ائمه (ع) سازماندهی شود.

 

قدسی گفت که این دوره مجال و فرصت اندکی بود، اما از آن بهره فراوانی برده شد.

این عالم دینی در ادامه بااشاره به دوران و شرایط محیطی حیات امام سجاد (ع) گفت: امام سجاد (ع) پس از حادثه عاشورا طی ۳۵ سال امامت و رهبری جامعه اسلامی را برعهده داشت که دورانی سخت و پرخفقان بود و دستگاه بنی امیه با سرنیزه بر سرنوشت حکومت اسلامی حکم روایی می کرد.

 

حجت الاسلام قدسی گفت که فضای نسبتا آرام و پیشرفت علمی در دوران امام محمد باقر (ع) و امام صادق(ع) به سادگی به میان نیامد، بلکه امام سجاد (ع) در مدت ۳۵ رنج ها و زحمات زیادی را متحمل شدند.

حجت الاسلام قدسی همچنین افزود: امروز بشر مدیون و مرهون تلاش علمی، دینی، فقهی و آسمانی امام محمد باقر(ع) و امام صادق(ع) می باشند.

 

امام جمعه مسجد جامع یلمرب شهر مزارشریف گفت که دو تن از ائمه اهل سنت مستقیما از شاگردان امام صادق و ۲تن دیگر از شاگردان شاگردان امام (ع) بوده اند و آبشخور فکری تمامی این ائمه مذاهب اسلامی امام صادق (ع )می باشد.

 

در ادامه این مراسم سید حسن حسینی؛ مسئول هیئت جنت الحسین (ع) مداحی نموده و در اخیر لوح سپاسی ازسوی مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف به حبیب الله نجفی زاده؛ مسئول هماهنگی رسانه های زون شمال اهدا گردید.