• تاریخ انشار: ۲۱ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11296
  • 1,082 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بعضی از افراد به قضیه صلح امام حسن(ع) ساده‌لوحانه نگاه کردند

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سعادت دومین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، سبط اکبر رسول خدا(ص)، حضرت امام حسن مجتبی(ع)، مراسمی با حضور علما، دانشجویان و فرهنگیان، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مراسم با شکوه با تلاوت قرآن عظیم‌الشأن، […]

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سعادت دومین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، سبط اکبر رسول خدا(ص)، حضرت امام حسن مجتبی(ع)، مراسمی با حضور علما، دانشجویان و فرهنگیان، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مراسم با شکوه با تلاوت قرآن عظیم‌الشأن، شعر، مقاله و سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی” رییس مرکز تبیان در هرات ادامه یافت.

 

وی در این مراسم برای قربانیان حوادث اخیر در کابل، هرات و تهران اتحاف دعا نمود و گفت که تروریستان با این حملات نشان دادند که در هر منطقه دنیا مخالف مسلمانان هستند.

 

این عالم دینی در ادامه به موضوع صلح امام حسن(ع) با معاویه پرداخت و افزود که پس از شهادت امام علی(ع)، جمعی از مسلمانان در مسجد کوفه تجمع کردند و امام حسن(ع) را به عنوان خلیفه و جانشین برگزیدند.

 

او ادامه داد: در آن زمان معاویه حاکم شام بود و مخالفت خود را با بیعت امام حسن(ع) نشان داد. بعضی از افراد به این قضیه به صورت ساده‌لوحانه نگاه کردند و امام حسین(ع) را جنگجوتر نسبت به امام حسن(ع) می‌دانستند، اما این اندیشه و طرز فکرشان غلط و منحرفانه بود.

 

وی افزود که اگر امام حسین(ع) به جای امام حسن(ع) به خلافت می‌رسیدند، همان کاری را انجام می‌دادند که امام حسن(ع) انجام می‌داد و بر عکس.

 

او خاطرنشان ساخت؛ زمانی‌که مسلمانان با امام حسن(ع) بیعت کردند، تبادله نامه‌ها به منظور صلح انجام شد، اما معاویه نپذیرفت و مخالفت‌ها و جنگ‌های معاویه با امام حسن(ع) از همان زمان آغاز شد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین راستی چنین ادامه داد: “لشکر شام با تجهیزات وسیعی که داشتند به سوی مرز کوفه حرکت کردند. امام حسن(ع) سپاه خود را در مسجد کوفه جمع کردند و از آنان سوال کردند که آیا حاضراند در کنار ایشان باشند؟ اما مردم سکوت اختیار کرده و تا سه مرتبه امام(ع) سوال خود را تکرار کردند. بعد پرسش سوم امام حسن(ع)، یک تن از یاران امام از جا برخواست و با سخنان تند خطاب به مردم گفت که امام شما آماده جنگ است، چرا ایشان را یاری نمی‌کنید؟ با سخنان این مرد، همه اعلان آمادگی کردند و با امام حسن(ع) همراه شدند. گروه مسلمانان چندین اردوگاه را ساخته و افراد نظامی به این اردوگاه‌ها اعزام شد”.

 

ایشان تصریح کرد: افرادی که با امام(ع) بیعت کرده بودند، تنها دنبال منافع شخصی خود بودند، عده‌ای به دنبال شهرت و مقام، عده‌ای هم به دنبال غنایم جنگی. گروهی مقدس ماب بودن و تا زمانی‌که شایعه می‌شد امام حسن(ع) اهل نماز و عبادت نیست، اما معاویه عابد است، آنان نیز به درگاه خداوند شروع به توبه می‌کردند که اگر ما راه را اشتباه آمده‌ایم، مارا عفو کند.

 

وی افزود: از سویی هم لشکریان شام به مرز کوفه نزدیک شدند و این خبر به امام حسن(ع) رسید و ایشان عده‌ای را سازماندهی کرده و به مقابل لشکریان شام فرستاد. فرمانده شامیان با نیرنگ و فریب نامه‌ای با کیسه زر به سپاه امام حسن‌(ع) فرستاد و به آنان پیشنهاد پیوستن به گروه معاویه را دادند.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه گفت که گروه مسلمانان که دنبال سیم و زر دنیا بودند، پیشنهاد لشکر شامیان را پذیرفتند و به معاویه پیوستند. گروه دیگری از مسلمانان که به جنگ با لشکر شام فرستاده شده بودند نیز با عین قضیه اول روبرو شدند و این‌ها نیز به گروه معاویه پیوستند. در همین حال شایعه شد که معاویه طرف‌دار صلح است و عده‌ای هم علیه امام حسن(ع) برخواستند. ایشان را تکذیب کردند و کافر شماردند و عده‌ای هم حمله کردند و ایشان را زخمی کردند.

 

هاشمی راستی افزود که اگر در چنین شرایطی امام حسن(ع) صلح را نمی‌پذیرفتند، همه اعضا و یاران برحق نیز از بین می‌رفتند.

 

او ادامه داد: امام حسن(ع) برای انجام صلح شرایطی را برای معاویه عرضه داشت. از جمله این که معاویه خود را امیرالمومنین خطاب نکند، خلیفه بعد از خودش را انتخاب نکند و خلیفه بعد از او امام حسن(ع) و اگر امام حسن(ع) در قید حیات نبودند، امام حسین(ع) باشد. معاویه این شرایط را پذیرفت و قرارداد صلح را امضاء نمود. امام حسن(ع) راهی کوفه شد و به سرزمین خود بازگشت، اما معاویه به یکی از شرایط صلح عمل نکرد.