• تاریخ انشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27837
  • 448 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

به دلیل ضعف معرفت در جوامع اسلامی، کشورهای استکباری سرنوشت مسلمانان را به دست بگیرند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس، این مطلب را حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی آقا وحدت در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، بیان کرد.   در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین وحدت گفت:در روایتی آمده که خداوند متعال […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_مشهدمقدس، این مطلب را حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی آقا وحدت در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، بیان کرد.

 

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین وحدت گفت:در روایتی آمده که خداوند متعال فرمودند: من گنجی پنهان بودم و دوست داشتم تا شناخته شوم. لذا مخلوقات را آفریدم تا مرا بشناسند؛ هدف در خلقت انسان، همانا معرفت ذات مقدس است؛ معرفت مراتبی دارد و برای انسان این مسئله میسر است، اما رسیدن به این مرحله کوشش و توجه ذات مقدس را میخواهد.

 

وی معرفت به خداوند را به سه نوع تقسیم کرد و گفت: اولین معرفت، معرفت عوامانه است،برخی از مردم، این معرفت عوامانه را در خود دارند،به عنوان مثال، شخصی چندین مدت به زیارت امام رضا(ع) برای استجابت دعا می رفت، زمانی که دعای این شخص برآورده نشد، وی گفت من دیگر به زیارت امام رضا نمی روم، چرا که امام رضا به خواسته من توجهی نکرد، خواسته او هم رفتن به سمت کشور های خارجی یعنی آلمان بود؛ این نمونه ای از معرفت های عوامانه یا عامیانه است .

 

وحدت با توجه به معرفت عوامانه اشاره ای به وضعیت روز مسلمانان کرد و گفت: امروزه، آمریکا و دیگر کشور های استکباری در رابطه با وضعیت مسلمان طرح و برنامه ریزی دارند،و در حال رهبری کردن آن ها هستند،با توجه به این که مسلمانان بسیار قوی و قدرتمند هستند، اما متاسفانه با یک ضربه، از دینش می گریزد و وارد گروه های تروریستی داعش و ضد انقلاب می شوند.

 

او همچنین بیان کرد: مشکلات و معضلاتی که امروزه در سطح جوامع اسلامی را مشاهده می کنید به دلیل ضعف در معرفت است، از همین افراد اگر سوال کنید که شما مسلمان هستید ، جواب آن بله است ، اگر سوال کنید خدا را می شناسی می گویند بله! و اگر هم سوال شود که چرا این عمل را انجام میدهید، در خود می مانند،زیرا معرفت، معرفت عوامانه است .

 

این عالم دینی دومین معرفت را معرفت عالمانه عنوان کرد و گفت:معرفت عالمانه، معرفتی است که انسان از روی علم و دانش و تحقیق علم به ذات مقدس الهی پیدا می کند، این علم کم تر مورد ضربه قرار می گیرد، به همین دلیل علما ، فضلا و دانشمندان بیشتر از خداوند متعال می ترسند،اما همین علما بیشتر در معرض خطر شیطان قرار دارند،چرا که اگر عالِم فاسد شود عالَم فاسد می شود؛لذا تلاش شیطان بر آن است که بیشتر علما را فریب بدهد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین وحدت در همین رابطه مثالی را ذکر کرد و بیان داشت: بلعم باعورا از علمای بنی‌اسرائیل بود، و کارش به قدری بالا گرفت که اسم اعظم می‌دانست و دعایش به استجابت می‌رسید. روایت شده: حضرت موسی کلیم با جمعیتی از بنی‌اسرائیل به فرماندهی یوشع بن نون و کالِب بن یوفَنّا از بیابان تیه بیرون آمده و به سوی شهر (بیت‌المقدس و شام) حرکت کردند، تا آن را فتح کنند و از زیر یوغ حاکمان ستمگر عمالقه خارج سازند. وقتی که به نزدیک شهر رسیدند، حاکمان ظالم نزد بلعم باعورا (عالم معروف بنی‌اسرائیل) رفته و گفتند از موقعیت خود استفاده کن و چون اسم اعظم الهی را می‌دانی، در مورد موسی و بنی‌اسرائیل نفرین کن. بَلْعَم باعورا گفت: «من چگونه در مورد مؤمنانی که پیامبر خدا و فرشتگان، همراهشان هستند، نفرین کنم؟ چنین کاری نخواهم کرد.»

 

nf00196029-1

 

او ادامه داد: آن‌ها بار دیگر نزد بَلْعم باعورا آمدند و تقاضا کردند نفرین کند، او نپذیرفت، سرانجام همسر بلعم باعورا را واسطه قرار دادند، همسر او با نیرنگ و ترفند آنقدر شوهرش را وسوسه کرد، که سرانجام بَلْعم حاضر شد بالای کوهی که مشرف بر بنی‌اسرائیل است برود و آن‌ها را نفرین کند.اما بَلْعم باعورا خودش را نفرین می کرد، هر کاری می کند، میبیند خود را نفرین می نماید،خداوند به او  نشان داد اما او متوجه نشد.

 

این عالم دینی با اشاره به این که بَلْعم باعورا جلوی حرف همسر خود سر خم کرد و از نفس خود پیروی کرد، گفت: پیامبر اسلام می فرمایند:زمانی بر امت من می رسد که پول و سرمایه دنیا،دین مردم می شود،زن ها قبله مردم می شود و زمانی می رسد که بزرگی مردم متاع شان است،در این زمان اسلام باقی نمی ماند مگر اسم آن، قرآن باقی نمی ماند مگر درسش!

 

حجت‌الاسلام والمسلمین وحدت در خصوص  سومین نوع معرفت گفت:معرفت عارفانه بهترین معرفت نزد خداوند است و ضربه پذیری در آن وجود ندارد، وقتی انسان معرفت عارفانه پیدا کرد، دیگر گناه و معصیت نمی کند، بهشت را مشاهده می کند، در این میان معرفت تبدیل به عشق شده و هنگامی که معرفت بالا برود، محبت پیدا می شود و محبت تبدیل به عشق می شود، یک مرتبه آدم عاشق و شیفته ذات مقدس می شود، وقتی آدم عاشق شد دیگر رنج ، درد و مشکلات بر او اثر نمی کند، شاید شما بگویید چطور، امام علی(ع) را هنگامی که سر نماز بود، تیر را از پای مبارکش بیرون کردند.

 

مراسم پرفیض دعای توسل به صورت هفته‌وار، هر سه‌شنبه شب در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌ اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار می‌شود. در کنار این مراسم باشکوه معنوی، تلاش می‌شود تا با دعوت از کارشناسان حوزه‌های مختلف، به تحلیل و بررسی مسایل و موضوعات روز افغانستان و جهان اسلام پرداخته شود.