• تاریخ انشار: 14 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15862
  • 1,004 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بیت المقدس درد مشترک مسلمانان جهان است

تعدادی از دانشجویان درحاشیه گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که درکابل برگزار شدبود، بر وحدت کشورهای اسلامی دربرابر تصمیم دونالد ترامپ مبنی به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتحت اسرائیل تاکید کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، گفتمان این هفته در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی […]

تعدادی از دانشجویان درحاشیه گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که درکابل برگزار شدبود، بر وحدت کشورهای اسلامی دربرابر تصمیم دونالد ترامپ مبنی به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتحت اسرائیل تاکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، گفتمان این هفته در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به موضوع” بیت المقدس قبله اول مسلمانان بایدها و نبایدها، در جهت صیانت از آن ” اختصاص داشت.

 

درحاشیه این گفتمان سید ابوالفضل حسینی، دانشجو، درمورد تصمیم دونالد ترامپ گفت بر اساس قطع نامه سازمان ملل در سال ۱۹۴۷ و در قطع نامه ۳۳۲ و ۸۳۸ سازمان ملل متحد، بیت المقدس شرقی جزء خاک فلسطین محسوب می شود.

 

وی علاوه کرد اکثر کشورهایی که با اسرائیل رابطه دارند نیز به این عقیده هستند که قضیه بیت المقدس باید از راه مذاکره حل شود نه اینکه امریکا به تنهایی این منطقه را به عنوان امتیاز به اسرائیل بدهد.

 

موصوف با بیان اینکه نقشه ترامپ با در نظرداشت اینکه خلاف خواست مسلمانان و عرف بین الملل می باشد گفت این نقشه شوم رئیس جمهورامریکا به زودی بر آب خواهد شد.

 

این در حالیست که بسیاری از کشورهای غربی و سازمان‌های بین المللی، از جمله سازمان ملل متحد، به این اقدام رییس جمهوری مریکا واکنش منفی نشان داده و آن را به زیان صلح و امنیت منطقه خوانده‌اند.

 

درهمین حال محمد حسن رضایی، دانشجو دانشگاه کابل نیز در این مورد به آوا، دشمنان چه بخواهند و یا نخواهند بیت المقدس جزء خاک و عبادتگاه و هچنین قبله اول مسلمانان است و این واقعیت را هیچ کسی انکار کرده نمی تواند.

 

وی به رسمیت شناختن بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل را از پی ریزی نفاق در خاورمیانه عنوان کرده گفت:” به رسمیت شناختن بیت القدس از سوی رییس جمهوری امریکا تنش های خاور را افزایش خواهد داد .

 

موصوف خاطرنشان کرد که با وجود کشیدگی های موجود میان برخی از کشورهای اسلامی، اما اعتراضات علیه اسرائیل و امریکا از سوی اکثر کشورهای اسلامی ادامه پیدا خواهد کرد.

 

رضایی از سران جهان اسلام خواست تا با هماهنگی و وحدت بیشتر نگذارند رژیم صهیونیستی و حامیان آن به مقدسات دینی مسلمانان توهین نموده و قبله نخستین آنان را اشغال نمایند.

 

سید احمد راشد کاشفی، یکی ازخبرنگاران آزاد نیز دراین مورد به آوا، گفت که تصمیم ترامپ در مورد به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل براى مسلمانان قابل قبول نیست چون مسجد الاقصی در بیت المقدس، اولین قبله مسلمین و این سرزمین متعلق به مسلمانان می باشد.

 

وی یاد آور شدکه بیت المقدس درد مشترک تمام مسلمانان جهان بوده و تنها مردم فلسطین از اشغال رژیم صهیونیستی رنج نمی‌برند،بلکه تمام مسلمانان رنج می برند.

 

کاشفی با اشاره به حضور دشمنان درمنطقه خاورمیانه اشاره کرده گفت دشمنان با ایجاد تفرقه بین مسلمانان درصدد رسیدن به اهداف خود درمنطقه خاورمیانه هستند.

 

قابل یاد آوریست که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا چندی پیش، بیت المقدس نخستین قبله مسلمانان را به عنوان پایتخت ابدی اسراییل به رسمیت شناخت و به وزارت خارجه آن کشور دستور داد تا سفارت امریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند.

 

امریکا اولین کشور در جهان است که رسما بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت می شناسد؛ تصمیمی که به موج جدیدی از خشم و اعتراض مسلمانان بر امریکا منجر شده و صدها هزار نفر در بسیاری از سرزمین های اسلامی از جمله افغانستان، نفرت و انزجار خود را از امریکا و رژیم اشغالگر قدس، ابراز داشتند.