• تاریخ انشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7380
  • 1,105 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بیداری جهان اسلام؛ یکی از ثمرات نهضت امام خمینی (ره) بود

یکی از ثمرات انقلاب اسلامی در ایران، بیداری جهان اسلام است که بعد از نهضت امام خمینی (ره) انقلاب های زیادی صورت گرفت و تاکنون نیز این راه ادامه دارد.   به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول  مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزاشریف، در […]

یکی از ثمرات انقلاب اسلامی در ایران، بیداری جهان اسلام است که بعد از نهضت امام خمینی (ره) انقلاب های زیادی صورت گرفت و تاکنون نیز این راه ادامه دارد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول  مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزاشریف، در همایش ” نهضت امام خمینی (ره) و بیداری جهان اسلام” بیان گردید.

این همایش به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ برگزار گردیده بود.

 

این همایش که روز جمعه از ساعت ۳ الی ۵ بعد از ظهر در سالون اجتماعات مرکز تبیان در کارته شفاخانه برگزار گردیده بود، اقشار مختلف جامعه اعم از روحانیون، سران احزاب، نهادهای دولتی، فرهنگیان، متنفذین دانشجویان و بانوان حضور داشتند.

 

حجت الاسلام موسوی به عنوان یکی از سخنرانان این محفل ضمن تسلیت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) به تمامی مسلمان و آزادی خواهان جهان به آیه ” و لقد بعثا فی کل امت رسولا ان اعبدالله و اجتنبو الطاغوت” اشاره کرد و گفت: هدف از بعث پیامبران دو چیز است اطاعت خداوند عبادت و سوق دادن مردم به سوی خدا پرستی دوم این که مردم از طاغوت پیروی نکنند.

 

موسوی گفت چرا ما خداوند را عبادت کنیم؟ بخاطر این که خداوند متعال تمام هستی را خلق کرده، یگانه ای است که ما باید آنرا پرستش نماییم در مقابل ذات پاک او کسی دیگر را نباید پرستش کنیم.

 

مسئول مرکز تبیان در مزارشریف همچنین به برخی از آیات سوره نبا اشاره کرد ” الم نجعل الارض مهادا” و گفت: خدا می فرماید مگر ما زمین را برای شما مهد قرار ندادیم؟ چقدر زیبا است که از کلمه مهد یعنی گهواره استفاده می کند چون دوران مهد یعنی دو سال که در گهواره هستیم یک دوران ابتدایی است و زمین هم برای ما یک دوران ابتدایی است نسبت به ابدیت، مهد یک دوران قدرت گیری است برای عمر تعیین شده خود؛ زمین هم دوران قدرت گیری برای آخرت است.

 

 

وی افزود: در دوران مهد انسان از همه چیز محفوظ است و تمام چیز ها توسط والدین برایش آماده می شود و همینطور در زمین هم نعمت ها برای ما آماده است برای عبادت خداوند.

 

موسوی همچنین به آیه ” و الجبال اوتادا” نیز اشاره کرد و گفت که خداوند می فرماید کوه ها را بر زمین میخ قرار دادیم؛ میخ یک ظاهری دارد یک باطنی، ظاهر میخ کم است اما باطن آن خیلی زیاد است الان ثابت شده که زمین لایه لایه است و این لایه ها را کوهها حفظ می کنند، پس خداوندی که چنین قدرتی دارد واقعا پرستیدنی است.

 

وی افزود که دومین هدف بعث پیامبران ایستادن در مقابل طاغوتمی باشد و تمامی پیامبران از حضرت آدم تا پیامبر آخر الزمان در مقابل طاغوتهای زمان خودشان قد علم کردند و ایستادگی نمودند.

 

این عالم دینی در ادامه صحبت های خودش گفت که این دو ویژگی به صورت واضح در گفتار و رفتار امام خمینی (ره) متجلی بود.

 

موسوی گفت: اول جنبه خدا پرست بودن ایشان و اخلاص داشتن ایشان اهمیت دادن ایشان به نماز اول وقت، وقتی شاه از کشور ایران فرار کرد آن زمان تمام خبرنگاران دنیا جمع شدند و میخواهند از امام مصاحبه بگیرند همان لحظه تمام رسانه ها منتظر هستند تا سخنان امام را برای جهانیان برسانند ولی امام در هنگام مصاحبه به پسرش میگوید احمد جان ظهور شده یا نه، پسرش می گوید بلی وقت نماز است امام مصاحبه را قطع میکند، کسی که ۱۸ یا ۱۷ سال تلاش کرده و اکنون انقلاب نتیجه داده الان باید تمام جهان صدا این قیام را بشنوند ولی امام مصاحبه ر ناتمام می گذارد و به نماز اول وقت خودش می رسد.

 

وی همچنین به جنبه قیام علیه طاغوت توسط امام خمینی (ره) نیز اشاره کرد و گفت که در ۱۳۴۰ بعد از وفات آیت الله بروجردی امام قیام خود را آشکارا آغاز میکند و تا سال ۱۳۵۷ که تحولاتی دارد در این سال ها با تمام مشکلات و زندان رفتن ها را تحمل میکند فقط برای رضای خداوند متعال و به صورت علنی و با تمام قدرت در مقابل طاغوت زمان خودش ایستادگی می کند.

 

رئیس مرکز تبیان در ولایت بلخ در ادامه صحبت هایش به ثمرات انقلاب اسلامی نیز اشاره کرد و گفت که این انقلاب ثمرات زیادی داشت و یکی از آن ویژگی ها بیداری جهان اسلام است که بعد از نهضت امام خمینی (ره) انقلاب های زیادی صورت گرفت و تاکنون نیز این راه ادامه دارد.

 

موسوی گفت طبق آیه ” این الله لایغیر ما بقوم حتی یغیرو ما بانفسهم” کله ( مابقوم) شامل همه می شود و مختص ملت جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه تمامی ملت ها می توانند برای سرنوشت خودشان در مقابل طاغوت قد علم کنند و یک انقلاب اسلامی را به وجود بیاورند.

 

وی تاکید نمود که امروز ما نیز باید از انقلاب اسلامی در هرصحنه ای الگو بگیریم و با طاغوت زمان خود مقابله کنیم، و فعلا طاغوت پشت رسانه های افغانستان پنهان شده و دارد به صورت بسیار زیبا کار خودش را انجام می دهد.

 

موسوی گفت که ما باید رسانه ها را بشناسیم و سواد رسانه ای داشته باشیم، ما کسانی هستیم که دو ابر قدرت جهان را شکست داده ایم، ما شوروی و انگلیس را شکست دادیم و انشاء الله بعد از این هم پیروز خواهیم شد.

 

قابل ذکر است که این همایش معنوی با تلاوت کلام وحی توسط قاری حسین فروغی آغاز شد در ادامه خانم ربابه عادلی، معاونت بخش دانشجویی بانوان در مرکز تبیان در بلخ مقاله ای را با عنوان ” وحدت خواهی امام و همدلی مجاهدین” به خوانش گرفت.

 

همچنین آقای سید مرتضی حسینی؛ از اعضای موسس موسسه قرآنی پنج تن آل عبا و از اعضای برجسته حسینیه آقامیرآقا نیز پیرامون الگو گیری قیام امام خمینی (ره) از حماسه کربلا صحبت نمود و در ادامه خانم خاوری؛ برگزیده اولین همایش ادبی هنری دانشجویی مهدویت در مزارشریف نیز مقاله ای به مناسبت این روز غم انگیز به حضار تقدیم نمود.

 

مولوی حقجو؛ رئیس مدرسه اسدیه در ولایت بلخ نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که در رابطه با رحلت امام خمینی (ره) و خطر وهابیت صحبت نمود.

 

در اخیر مراسم نیز کلیپی از امام خمینی (ره) پخش گردید که حضار را به گریه انداخت.