• تاریخ انشار: ۷ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 18690
  • 699 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بی‌توجهی به تربیت فرزندان صدمات خطرناک را متوجه آینده جامعه می‌کند

همزمان با اعیاد شعبانیه، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش حضرت ام‌البنین(س) در تربیت حضرت عباس(‌ع) و رسالت زنان امروز برای تربیت حامیان ولایت و سربازان امام زمان عج” از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) علیرضا تقوی استاد لیسه خصوصی ارشاد، کارشناس این گفتمان […]

همزمان با اعیاد شعبانیه، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش حضرت ام‌البنین(س) در تربیت حضرت عباس(‌ع) و رسالت زنان امروز برای تربیت حامیان ولایت و سربازان امام زمان عج” از سوی بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) علیرضا تقوی استاد لیسه خصوصی ارشاد، کارشناس این گفتمان دانشجویی نقش مادر را در تربیت و شخصیت ‌سازی اولاد بیشتر از پدر عنوان کرد و افزود: هرچند شباهت‌های طفل بیشتر به ‌پدرش است؛ اما او از نگاه شخصیت و تربیت بیشتر از مادر متاثر می‌شود.

 

آقای تقوی اضافه کرد که زمانی یک مادر نیکو، نیک‌رفتار، خوش‌اخلاق و با تربیت باشد، طبعاً اولاد نیکو و خوش ‌برخورد را تربیت و تقدیم جامعه می‌کند.

 

او با تاکید بر دقت لازم در انتخاب همسر یادآور شد که جوانان باید بانوانی را به‌ همسری برگزینند که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد به مانند ام‌البنین(س) در قسمت تربیت فرزندان آینده شان باشند. جوانان نباید تنها برای خود همسر بگیرند؛ بلکه برای فرزند آینده خود مادر خوب را انتخاب کنند.

 

به گفته‌ی تقوی؛ رشادت، جوانمردی و ایثارگری توسط ام‌البنین(س) در وجود حضرت عباس(‌ع) نهادینه شده بود؛ از همین رو حضرت عباس هر لحظه آماده به نمایش‌گذاشتن رشادت‌های خود بود.

 

او اشاره کرد که محمد حنفیه نیز از فرزندان علی بود، اما چون ژن مادر خود را گرفته‌بود، در یکی از جنگ‌ها که حضرت علی‌(ع) سپهسالاری لشکر را به او واگذار کرده‌ بود؛ نشان‌داد که توان مقاومت را ندارد و از دشمن می‌ترسد؛ درحالیکه تمام فرزندان ام‌البنین(س) نقش اساسی را در صحنه کربلا بازی کردند.

 

تقوی با اشاره به فرموده‌ی حضرت علی‌(ع) به ‌برادرش عقیل مبنی براینکه بعد از حضرت زهرا(س) زنی را به‌همسری بر می گزیند که اولادش با تربیت، شجاع و دلاور باشد گفت که حضرت علی‌ع الگو گذاری کرده‌است که وقتی ما می‌خواهیم اولاد ما خوب باشد، باید مادرش خوب باشد تا او را خوب تربیت کند.

 

وی در ادامه با بیان‌اینکه روانشناسان سه‌بُعد “جنتیکی”، “محیط” و “پرورش” را در تربیت فرزندان موثر می‌دانند، تاکید کرد که جنتیک بخش اعظم شخصیت‌سازی یک طفل را دارد.

 

او با اشاره به بُعد محیطی افزود که اگر ما می‌خواهیم فرزندان ما مانند عباس(‌ع) بار بیاید، باید در قسمت رفتار آنها با انسان‌های دیگر، جامعه و محیط دقت لازم را داشته باشیم. باید همیشه متوجه بود که فرزندان ما با کی‌ها رفتار دارد و کی‌ها را به‌عنوان همنشنین خود انتخاب کرده‌است.

 

او در ادامه به برخی نکات کلیدی در تربیت اطفال اشاره و تاکید کرد که با طفل به دید شخصیتی نگریسته شود؛ چون در وجود اطفال نیز شعور بالا نهفته‌است که برای ما آشکار نیست.

 

تقوی یادآور شد که امروز اگر ما در خانواده و جامعه با جوانان و نوجوانان مشکل داریم و آنان با بزرگان برخورد ناشایست می‌کنند، به ‌دلیل این است که در کودکی با آنان همین برخورد صورت گرفته‌ و آنان همین برخورد را از والدین خود برداشت کرده‌است.

 

او خاطر نشان کرد که اگر ما در کودکی با فرزندان خود برخورد محترمانه داشته‌باشیم؛ او در بزرگی و جوانی هیچ ‌گاهی با نزدیکان خود و سایر افراد جامعه برخورد بد نمی‌کند.

 

تقوی همچنین تاکید بر مشورت با کودکان در زمینه‌های مختلف کرد و افزود که عدم مشورت و سخن گفتن با کودکان، آنان را در آینده پرخاشگر و خشن به بار می‌آورد.

 

او اضافه کرد که والدین نباید هیچ‌گاهی از صحبت با اطفال ابراز خستگی کنند. همچنین والدین نباید هیچ‌گاهی از شنیدن سخنان اطفال خود خسته شوند.

 

تقوی بر زورگویی نکردن با طفل نیز تاکید کرد و علاوه نمود که زور گویی با طفل نتیجه نا مطلوب و خطرناک دارد که اولین ضربه اش را خود والدین مشاهده می‌کند.

 

او افزود که رفتار والدین در زمان کودکی باید توام با محبت باشد؛ چون محبت نیاز وجود یک طفل است.

 

او با بیان‌اینکه اطفالیکه در کودکی محبت دیده‌اند هیچ‌ گاه منحرف نمی‌شوند؛ افزود: کسانی که معتاد به مواد مخدر شده‌اند و یا دخترانی که دچار انحرافات اخلاقی شده‌ند، ناشی از عدم محبت والدین آنان در کودکی شان بوده‌است.

 

تقوی همچنین تاکید کرد که نباید هیچ‌گاهی طفل را از شکست ترسانید و ناکامی‌های او را ذلیل دانست. ترسانیدن از ناکامی او را از واقعیت‌ها دور می‌کند. همچنین کودک را باید به‌روز تربیت کرد تا آنان از تکنالوژی روز بهره‌مند شوند.

 

این کارشناس تربیتی صبر و حوصله در برابر کودکان را یکی از نکات کلیدی دیگر در تربیت آنان عنوان  کرد و افزود که والدین هیچگاهی نباید در برابر کودکان خود بی‌حوصلگی کنند، تا آنان بی‌حوصله و اندک رنج به بار نیایند.

 

او در اخیر تربیت خوب فرزندان را یکی از راه‌های برون رفت جامعه از وضعیت کنونی در آینده خواند و افزود که اگر به تربیت فرزنان خود توجه جدی نداشته باشیم ضربات بسیار خطرناک را می بینیم و مشکلاتی را دچار میشویم که راه حل نداشته باشد.