• تاریخ انشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 29813
  • 587 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بی تفاوتی کشورهای اسلامی در برابر ظلم بالای مسلمانان میانمار ؛ عامل قتل صدها مسلمان در چین و هند / مسلمانان باید به اندازه توان شان از همدیگر شان دفاع کنند.

کارشناسان در آخرین گفتمان سال ۱۳۹۸ خورشیدی در بلخ می گویند: بی تفاوتی کشورهای اسلامی در برابر ظلم بالای مسلمانان میانمار؛ عامل قتل صدها مسلمان در چین و هند گردیده است، در حالی که مسلمانان باید به اندازه توان شان از همدیگر شان دفاع کنند. خبرگزاری صدای افغان(آوا)- مزارشریف: آخرین گفتمان سال ۱۳۹۸ خورشیدی روز […]

کارشناسان در آخرین گفتمان سال ۱۳۹۸ خورشیدی در بلخ می گویند: بی تفاوتی کشورهای اسلامی در برابر ظلم بالای مسلمانان میانمار؛ عامل قتل صدها مسلمان در چین و هند گردیده است، در حالی که مسلمانان باید به اندازه توان شان از همدیگر شان دفاع کنند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)- مزارشریف: آخرین گفتمان سال ۱۳۹۸ خورشیدی روز جمعه(۲۳ حوت) با دعوت کارشناسان سال، مجریان، قاریان و اعضای فعال این بخش برگزار گردید.

در این گفتمان ضمن سپاسگذاری از تمام دست اندرکاران، کارشناسان، مجریان، قاریان و اعضای فعال گفتمان دانشجویی صدای افغان(آوا) در سال ۱۳۹۸ خورشیدی؛ روی وضعیت جاری جهان و کشور های اسلامی مخصوصا وضعیت اسفبار مسلمانان هند صحبت به عمل آمد.

مولوی عبدالغفور حقانی، استاد دار العلوم اسدیه در بلخ که در آخرین گفتمان دانشجویی صدای افغان در بلخ صحبت می کرد، در رابطه به مظلومیت مسلمانان هند صحبت گفت: چند روز قبل هندو ها به جان و مال مسلمانان در هند هجوم آوردند و ده ها مسلمان را به شهادت رساندند؛ اما نکته مهم این است که باید بدانیم آیا کفار و مسلمانان با هم دوست می شوند و یا رفتار ما مسلمانان با کفار چگونه باشد؟

حقانی با اشاره به شعر حافظ که می گوید: “آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا” گفت: دشمنان ما یهودی ها، مسیحیان، انگلیس و شوروی هستند که به قول حافظ فقط باید با آنان مدارا داشته باشیم ولی نباید با آنان دوست باشیم.

استاد دارلعلوم اسدیه همچنین افزود که قرآن نیز مسلمانان را از دوستی با کفار منع کرده است و باید مسلمانان در این زمان به گفته های قرآن عمل نمایند.

حقانی می گوید که داشتن روابط دیپلوماسی، تجارتی میان کفار و مسلمانان را قرآن منع نکرده است، اما قرآن گفته است کسانی که قلبا با کفار دوستی می کنند از جمله کفار به حساب می روند.

وی افزود: همانطور که در زمان پیامبر مسلمانان از گوشه گوشه ای دنیا بودند، مانند سلمان، بلال از حبشه بودند امروز نیز مسلمانان سرتاسر دنیا با همدیگر محبت و صمیمیت داشته باشند.

حمیدالله عنایت؛ مسوول مساجد ریاست حج و اوقاف بلخ، نیز با اشاره به مظلومیت مسلمانان در شماری از کشور های دنیا گفت: امروز مسلمانان در گوشه و کنار دنیا مورد ستم قرار دارند و کفار به صورت علنی دشمنی شان را با مسلمانان نشان می دهند و همه ساله شمار زیادی از مسلمانان جهان را به قتل می رسانند.

او با اشاره به ظلم مردمان چین و هند بالای مسلمانان گفت: هر کفری که بالای مسلمانان ظلم می کنند، مورد غصب خداوند قرار می گیرند.

به گفته او دشمنان اسلام در افغانستان نیز شعله جنگ را میان مسلمانان روشن می کنند و تلاش دارند مردم افغانستان را به جان همدیگر شان انداخته به اهداف خودشان برسند.

عنایت می گوید که مردمان افغانستان شجاع وغیرتمند هستند و اگر کنار همدیگر باشند، تمام دشمنان کشور به زانو در می آیند.

از سویی هم حمیدالله صفوت؛ استاد دانشگاه و فعال جامعه مدنی بلخ، نیز می گوید که خیلی خوب است که با سایر ملت های هم کیش مان همدرد باشیم و در برابر ظلم دشمنان اسلام صدا بلند کنیم اما برای نجات کشورهای اسلامی تنها راه حل این است که جوانان این کشورها باید اول با متون دینی و تاریخ خود آشنایی پیدا کنند و تاریخ خودشان را نقادانه مطالعه کنند.

صفوت افزود که همیشه نباید گناه را گردن دیگر کشور ها بیندازیم و بگوییم که فلان کشور، کشور ما را خراب کرد بلکه باید ابتدا خود آگاه باشیم و تاریخ خود را نقادانه بخوانیم و اشتباهات تاریخی را دوباره تکرار نکنیم.

این استاد دانشگاه می گوید: تا زمانی که کشور های اسلامی خردشان را افزایش ندهند همواره به چنین مشکلات مواجه خواهند بود.

به گفته او ما خود باید به حد برسیم که اجازه ندهیم تفنگ کسی بر شانه های ما گذشته شود و توسط آن براداران ما به قتل برسند؛ باید آگاهانه در جامعه حرکت کنیم تا بسیاری از مشکلات جامعه ما برطرف گردد.

در کنار این سید نور احمد مبارز؛ مسوول نمایندگی جامعه المصطفی در بلخ نیز می گوید: ما باید به اندازه ای توان ما در کنار مسلمانان کشور و جهان باشیم و در برابر هر جریان که علیه مسلمانان شمشیر می کشند به اندازه توان ما صدا بلند کنیم.

به گفته او در زمان کنونی شمار زیاد مردم می گویند زمانی که در کشور ما مشکلات فراوانی وجود دارد نباید دنبال حل مشکلات کشورهای دیگر باشیم اما پیامبر اکرم(ص) در یک حدیثی می فرماید: کسی صبح کنند و به فکر مسلمان نباشند، مسلمان نیست.

مبارز می گوید که بی تفاوتی مسلمانان در برابر همدیگر شان سبب خون ریزی های کنونی گردیده است؛ اگر کشور های مسلمان در برابر قتل مسلمانان در میانمار صدای شان بلند می کردند؛ شمار عظیم مسلمانان در چین و هند و سایر کشور ها به قتل نمی رسیدند.

به گفته او مسلمانان در شرایط کنونی از دستورات قرآن پیروی نمی کنند؛ که علت همه گرفتاری های جهان اسلام همین عمل نکردن به قرآن می باشد.

مبارز افزود که ما نباید از انگلیس و غیره کشور ها شکایت کنیم، چون آنها کار خودشان را انجام می دهند اما ما مسلمانان باید کار خودشان را انجام بدهند.

او اظهار کرد که دشمنان تلاش دارند از راه های مختلف ارزش های کشور را بدنام کنند که از این جمله کوشش می کنند جهاد مردم افغانستان را بد جلوه بدهند و آنان را از جهاد و مبارزه دور کنند.

مسئول جامعه المصطفی تاکید کرد که ما مسلمانان باید آگاهی مان را بالا ببریم و اجازه ندهیم دشمن بین مذاهب اسلامی تفرقه انداخته با اندک حرف های خورد ریز جامعه اسلامی را به خاک و خون بکشانند.