• تاریخ انشار: ۲۱ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25470
  • 440 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تاثیرات صحی روزه ؛ جلوگیری از امراض قلبی تا افزایش هوش انسانی

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بلخ گفت روزه گرفتن ضمن اینکه پادشاه الهی دارد فواید صحی و دنیوی نیز دارد، ماه رمضان از نگاه طب یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در یک مدت معین که برای نورمال ساختن سییتم هاضمه، فرایند سالم تغذیه، وقفه برای استراحت و آسایش معده، […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بلخ گفت روزه گرفتن ضمن اینکه پادشاه الهی دارد فواید صحی و دنیوی نیز دارد، ماه رمضان از نگاه طب یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در یک مدت معین که برای نورمال ساختن سییتم هاضمه، فرایند سالم تغذیه، وقفه برای استراحت و آسایش معده، جلوگیری از وزن اضافی، جلوگیری از مرض شکر، جلوگیری از امراض قلبی با دفع چربی های قلب، تقویت دماغ با افزایش هوشیاری فرد و هرمون رشد در بدن افزایش پیدا می کند.

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان ” رمضان و فرصت ها ” با حضور کارشناسان حوزوی و پزشکی در شهر مزارشریف برگزار گردید.

 

در نخست حجت الاسلام محمد امین محمودی؛ کارشناس مسائل دینی پیرامون سرفصل ” رمضان ماه عبادت، بندگی و زندگی با قرآن” گفت همانطوری که همه میدانید رمضان ماه بهار قرآن و ماه صیام و قیام می باشد خداوند متعال در قرآن می فرماید ای کسانیکه از من هستید و نماز و روزه را ادا می کنید بدانید که در مسیر من پروردگار حرکت می کنید؛ عظمت تا این حد که هم مسیری خالق را به مخلوق عطا فرموده است.

 

وی افزود هیچ کسی منکر این نیست که روزه گرفتن سختی و تشنگی دارد اما باید غرامت عشق حقیقی را پرداخت کنیم، سختی روزه گرفتن در حقیقت گوش به فرمان دوست(پروردگار) دادن است.

 

این عالم دین ابراز داشت که روزه در تمام ادیان الهی وجود داشته بنابر همین همگانی بودن، روزه گرفتن آسان تر می شود و طبق آیات قرآن انسان با گرفتن روزه به بلندترین قله های تقوا و کمال انسانی می‌رسد.

 

به گفته ی وی، پیامبر فرمود: خداوند متعال می فرماید روزه و روزه داری از من است و طبق دستور و فرمان من است که من به عهده بندگانم به عنوان تکلیف الهی گذاشته‌ام، منی پروردگار پاداشان روزه داران می دهم؛ خلاصه ماه رمضان به جریان قهرمان شدن می ماند که انسان بعد از سن تکلیف و در طول دوازده ماه ۳۰ روز را در رقابت بندگی و عبادت می گذارند.

 

 

وی در اخیر سخنانش گفت عبادت عادی من و تو در ماه رمضان چندین برابر حساب می شود خواندن یک آیه از قرآن در این ماه برابر است با ختم کل قرآن در بقیه ماه و حتی خوابیدن روزه دار عبادت محسوب می شود.

 

احمد ظفر دقیق استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بلخ پیرامون سرفصل “فواید صحی ماه مبارک رمضان” گفت: احکام اسلام و دستورات قرآن ضمن اینکه سعادت اخروی دارد مفاد دنیایی را نیز به همراه دارد، مطالب و دستورات اسلام موشگافی نمی شود وگرنه بسیاری از مشکلات طبی، اجتماعی، اقتصادی و تمام چالش های بشر بر طرف می شود.

 

آقای دقیق با بیا اینکه روزه گرفتن پادشاه الهی دارد گفت فواید صحی و دنیوی ماه رمضان از نگاه طب یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در یک مدت معین که برای نورمال ساختن سییتم هاضمه، فرایند سالم تغذیه، وقفه برای استراحت و آسایش معده، جلوگیری از وزن اضافی، جلوگیری از مرض شکر، جلوگیری از امراض قلبی با دفع چربی های قلب، تقویت دماغ با افزایش هوشیاری فرد و هرمون رشد در بدن افزایش پیدا می کند.

استاد دانشکده پزشکی می افزاید رمضان یک فرصت خوب برای بهبود وضعیت روحی و جسمی انسان می باشد یک فرد با روزه گرفتن می تواند مانع امراض بدون مداوا در بدن خود شود.

 

وی گفت من اگر بخواهم سخنرانی کارشناس مسائل دینی را با طبابت ربط بدهم یک رابطه بسیار جالب، قشنگ و خاصی بدست می آید.

وی افزود: طبق دستورات دینی انسان روزه دار آرام و آسوده است از نگاه پزشکی انسان با روزه گرفتن سبب بلند رفتن اندوفین در خون می شود و این عملیه بدن را آرام می کند.

 

آقای دقیق اظهار داشت که ماه رمضان یک فرصت خوب برای اشخاص مبتلا به سیگار و دخانیات است تا آنها با استفاده از روزه داری این اعمال را ترک نمایند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا هر هفته روز جمعه، ساعت ۸:۳۰ صبح در سالن جلسات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهرمزارشریف برگزار می شود.