• تاریخ انشار: 1 مارس 2019
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 24262
  • 1,223 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تاثیر منفی رسانه ها بر خانواده های افغانستانی بیش از اثرات مثبت آن است

دانشجویان و فعالان فرهنگی در هرات طی سمیناری علمی و تحلیلی به بررسی ویژگی های رسانه ها و تاثیرات مثبت و منفی آن بر خانواده های افغانستانی پرداخته عنوان نمودند که تاثیر منفی رسانه بر خانواده ی افغانستانی بیشتر از اثرات مثبت آن است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز پنجشنه (۹ حوت) سمینار […]

دانشجویان و فعالان فرهنگی در هرات طی سمیناری علمی و تحلیلی به بررسی ویژگی های رسانه ها و تاثیرات مثبت و منفی آن بر خانواده های افغانستانی پرداخته عنوان نمودند که تاثیر منفی رسانه بر خانواده ی افغانستانی بیشتر از اثرات مثبت آن است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز پنجشنه (۹ حوت) سمینار علمی تحلیلی تحت عنوان ” بررسی تاثیر رسانه ها بر خانواده ” از سوی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با حضور جمعی از دانشجویان و فعالین فرهنگی برگزار شد.

 

شهربانو غلامی دانشجوی دانشگاه هرات در این سمینار طی سخنانی درباره رسانه و ویژگی های مهم آن گفت: ویژگی مهم یک رسانه، همه جا بودن آن است که به عنوان نمونه می تواند، یک صنف بدون درب و دیوار تشکیل دهد که میلیاردها دریافت کننده و مستمع داشته باشد.

 

همچنان، مصطفی نظری دانشجوی سال چهارم رشته خبرنگاری دانشگاه هرات با اشاره به تاثیر گذاری بیشتر رسانه های تصویری نسبت به انواع چاپی و شنیداری اظهار داشت: بهترین تاثیر بر روی خانواده، خصوصا قشر اطفال که از قدرت تفکیک و تمیز کمتری برخوردار است را رسانه های تصویری دارد.

 

آقای نظری نخست به بیان تاثیرات مثبت رسانه پرداخت و اظهار داشت: رسانه ها تغییرات زیادی در جهان پدید آورده که کسب اطلاعات سودمند و افزایش دانش از آثار مثبت و مفید آن می باشد.

 

او افزود: همچنان رسانه می‌تواند، در ایجاد سرگرمی سالم، بروز نمودن اطلاعات و مطلع نمودن انسان از اوضاع جهان، پند و عبرت گیری از مطالب داستانی در رسانه ها، تولید برنامه های مذهبی و گسترش فرهنگ اسلامی نیز بسیار موثر واقع گردد.

 

این فعال فرهنگی در ادامه به تاثیرات منفی رسانه بالای خانواده پرداخت و گفت: آثار منفی رسانه نسبت به آثار مثبت وی در خانواده های کشور ما بیشتر می باشد.

 

آقای نظری علاوه کرد: تنوع طلبی عاطفی ناشی از تماشای فلم ها و سریال ها، از بین رفتن حریم خصوصی، کاهش اعتماد و افزایش سوء تفاهمات بر اثر دیدن فیلم ها و سریال ها، افزایش طلاق، افت اخلاق و پرخاشگری، بی اعتمادی والدین نسبت به فرزندان شان، کاهش فعالیت های روزانه، کاهش ارتباطات چهره به چهره و کناره گیری از اجتماع می‌تواند از جمله آثار منفی رسانه باشد که نمونه های آن در جامعه بسیار زیاد وجود دارد.

 

از سویی دیگر، طاهره رحیمی دانشجوی دانشگاه هرات طی سخنانی خاطر نشان ساخت: باید این را خوب بدانیم که غربی ها همواره در صدد صدمه رساندن و نهادینه ساختن فرهنگ شان در جوامع اسلامی می باشد.

 

این فعال فرهنگی افزود: امروز اسلام در برابر کفر در دو جبهه در حال مقاومت است، اولین جبهه  آن جنگ سخت می باشد که در یمن، سوریه و فلسطین جریان دارد.

 

وی جنگ نرم را جبهه دیگر دشمن بر علیه جوامع اسلامی عنوان نموده تصریح کرد: رسانه های دشمن با پخش و نشر فیلم های مبتذل، ترویج فحشا و منکرات و تضعیف اعتقادات و ارزش های اسلامی می‌ پردازد.

 

بانو رحیمی علاوه کرد: نمونه بارز آن در کشور ما برنامه ستاره افغان می باشد که بسیاری از جوانان را به انحراف کشانیده و صدها دام و طرح دیگر که در حال ترتیب آن می باشد.