• تاریخ انشار: ۸ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5540
  • 1,341 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تامین امنیت در کشور زیر سایه وحدت است و سایر ضرورت های اجتماعی با بودن امنیت تامین می گردد

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مراسم با شکوهی از سوی دفترمرکز تبیان در مشهدمقدس، به مناسبت تجلیل از سالروز میلاد پربرکت پیامبر بزرگوار اسلام(ص)، فرزند برومندش حضرت امام صادق(ع) و هفته وحدت، پیرامون اهمیت وحدت و ضروت آن سخنان مهمی ایراد کرد   در این مراسم صدهاتن از شخصیتهای مختلف علمی فرهنگی […]

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مراسم با شکوهی از سوی دفترمرکز تبیان در مشهدمقدس، به مناسبت تجلیل از سالروز میلاد پربرکت پیامبر بزرگوار اسلام(ص)، فرزند برومندش حضرت امام صادق(ع) و هفته وحدت، پیرامون اهمیت وحدت و ضروت آن سخنان مهمی ایراد کرد

 

در این مراسم صدهاتن از شخصیتهای مختلف علمی فرهنگی و سیاسی، علما، روحانیون، دانشجویان و دانش آموزان و متنفذین، نمایندگان احزاب و سازمانهای اجتماعی و مراکز فرهنگی و نیز کادرها، مسؤلین و اعضای مرکزتبیان اشتراک داشتند

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، ابتدا پاسخ به پرسشی داد که در این شب و روز ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جهت خدشه وارد کردن به چهره نورانی اسلام، پیامبر بزرگوار رحمت و مسلمانان، انعکاس وسیع داده می شود. وی سوال را اینگونه از زبان دشمنان طرح کرد که: با آنکه خداوند خود رحمت است(ان الله غفور رحیم و قرآنش نیز رحمت( و ننزل القرآن ما هو شفا و رحمه للمؤمنین) و پیامبر اسلام هم رحمت(وما ارسلناک الا رحمه للعالمین و پذیرش دین هم اجباری نیست(لا اکراه فی الدین) و بلکه پیامبر اسلام وظیفه هدایت را داشته(انا هدیناه السبیل، اما شاکر و اما کفورا)، چرا دستورات خدا در قرآن پر از حرکت های خشونت آمیز است(و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه) و چرا پیامبر اسلام(ص) با کشت و کشتار دین خود را عرضه کرد و امروز نیز داعش مانند همان پیامبر(ص) عمل می کند و نماد و نمود خشونت آمیز دین را به نمایش می گذارد؟

 

حسینی مزاری با ذکر دلایل و شاهد مثالهایی، در پاسخ این سوال افزود: تمام دستورات خدای باری تعالی، آیات قرآن در مورد حد و قصاص و قتل و امثالهم و انجام وظیفه پیامبر اسلام(ص) براساس این دستورات قرآنی، نیز عین رحمت است. چه اینکه از یکسو فرد را از ادامه گناه مانع می شود تا بدینترتیب بیش از آن پرونده آخرت خود را سنگین نکند تا عذاب بیشتر نکشد، پس چاری کردن حد و قصاص برای خود فرد رحمت است و از سوی دیگر برای جامعه نیز رحمت است چرا که با اجرای احکام اسلامی آرامش و آسایش در جامعه حاکم می گردد و قطعا بدون آن هرج و مرج و نا به سامانی جدی جامعه را فراخواهد گرفت و از سوم سو، جنگ و قتال با فتنه گران باز هم برای برقراری صلح و سلامت جامعه مشروع گردیده است البته آن هم جنگی مشروع گردیده است که کفار شروع کننده بوده و اقدام به قتل و غارت مسلمانان نمایند. نه جنگی برای کشورگشایی و حمله بر جغرافیای دیگران. خدا هیچ وقت از طریق قرآن به مسلمانان دستور آغاز جنگ را نداده است همواره جنگ دفاعی و برای رفع و دفع فتنه علیه مسلمانان بوده است.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان سپس به بیان دلایل اهمیت وحدت میان مسلمین پرداخت و ابتدا دستور خداوند در قرآن کریم و ائمه معصومین(علیهم السلام) و علمای بزرگ و شخصیتهای گرانقدری چون حضرت امام خمینی(ره) و تاکیدات فراوان خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای را در رابطه با اهمیت وحدت و اتحاد، یادآورگردید و گفت: حال اگر ما، مسلمانان واقعی باشیم، همین یک دستور و فرمان الهی در قرآنکریم کافی به نظر می رسد تا وحدت را در میان خود حاکم بسازیم.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) دلیل دوم را اجتماعی بیان کرد و گفت: اگر وحدت نباشد در هیچ یکی از عرصه های فرهنگی، اقتصادی، نظامی و امنیتی از ثبات و قوامی برخوردار نخواهیم بود و تحت هیچ شرایطی با نبود وحدت، آرامش و آسایش اجتماعی محقق نخواهد شد. اصولا زیر سایه وحدت است که چهار رکن امنیت ملی مانند فرهنگ، اقتصاد، نظام و امنیت، از ثبات و استحکام برخوردار می گردد و با وجود اقتدار این چهاررکن است که امنیت ملی مطلوب پدید می آید و در سایه آن سایر ضرورت های زندگی اجتماعی قابل تامین است. در غیر آن همه چیز از هم فروخواهد پاشید و آنگاه دشمن از این بستر آماده برای ضربه زدن به ما و سؤ استفاده به نفع خود راحت تر وارد اقدام خواهد گردید.

 

 

وی گفت: برفرض کسانی به فکر خدا(ج) و امامان معصوم(علیهم السلام) نباشند، اما صرفا به خاطر تامین زندگی مادی و رفاه و آسایش دنیایی شان هم که شده بایستی به وحدت و هماهنگی رو بیاورند.

 

حسینی مزاری دلیل سوم اهمیت وحدت و یکپارچگی، حساسیت دشمنان و سرمایه گذاری آنان در راستای از میان برداشتن وحدت امت مسلمه را یادآور گردید و گفت: شما ببینید که اجانب چه هزینه های هنگفت و سنگین را برای در هم کوبی وحدت امت مسلمه به مصرف می رسانند. یکی از پروژه های پر مصرف دشمنان علیه وحدت مسلمانان و شکستاندن آن، ایجاد گروه های تروریستی ی مثل داعش و هدایت و سازماندهی آنان می باشد.

 

وی در این باره به شاهد مثالهای متعددی اشاره کرد و گفت: حال مسلمانان اگر به دو دلیل در پیش یادشده توجهی ندارند حد اقل به حساسیت دشمن علیه وحدت امت اسلامی نگاهی بیاندازند و بدانند که وحدت چه در گرانبها و عزیز است که شیاطین این همه هزینه برای درهم کوبی آن و تکه و پارچه کردن مسلمانان می نمایند.

 

آقای مزاری سپس به ضرورت وحدت میان مسلمانان به خصوص مردم افغانستان اشاره کرده و روند تحقق این مهم را یادآور گردید. وی گفت: آغاز حرکت در این مسیر این است که در میان خود رفت و آمدهای معمولی و نشست و برخواست های اجتماعی را توسعه ببخشیم. باهم مصافحه و رو بوسی کنیم و هر از چندگاهی به دیدن هم برویم. اینگونه، کدورت ها و سؤ تفاهم ها برطرف گردیده و رفاقت و دوستی شروع می شود.

 

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود: گام دوم در این زمینه برگزاری نشست های ادواری، آن هم غیر رسمی است. شخصیتهای بزرگ، رهبران احزاب و جریان های مختلف، هر از چندگاهی دور هم جمع شوند، با هم چای بخورند و به تبادل نظر بپردازند و حول مسایل کشور به گفتگو اقدام کنند.

 

 

سیدعیسی حسینی مزاری سومین گام در این رابطه را ایجاد تشکل های هماهنگی میان شخصیتها و جناحهای مختلف دانست و گفت: در این مرحله، نیاز نیست هر که هرچه دارد بیاید پای این تشکل بریزد و خودش دست خالی شود. خیر، هرکس شخصیت حقیقی و حقوقی اش مال خودش اما در یک چارچوب به گونه ای قرار بگیرند که بتوانند فعالیت ها و برنامه های عمومی را هماهنگ کنند. در میان خود تقسیم کارکنند و حوزه خدمت رسانی به مردم را با رفع موازی کاری ها توسعه ببخشند. این فکر اشتباه است که به محضی بحث وحدت و هماهنگی پیش آمد این ذهنیت پیدا شود که همه در حوزه کاری یکدیگر ذوب شوند و تمام دارو ندار خود را در اختیار تشکیلات جدیدالتاسیس قرار بدهند. به خصوص این روند در جهت هماهنگی و همسویی شیعیان و سنی ها تحقق نیافتنی است. ازین رو شیعیان هیچگاه تلاش نکنند که سنی ها را شیعه درست کنند و سنی ها هم تحت هیچ شرایطی این توقع را نداشته باشند که یک نفر شیعه از کیش و مذهب خود دست برداشته به حوزه پیروی از مذاهب اهل سنت وارد شود. این دید اشتباه است و هر فرد و جریانی در این راستا تلاش کند و بخواهد با این رویه وحدت و یکدستی را میان مسلمانان ایجاد کند، روند خطایی را در پیش گرفته و قطعا به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. در رابطه با احزاب و جریان ها هم همین نگاه صدق می کند. اصلا ضرورتی ندارد ما در این مرحله به انحلال و حذف سایر جریان ها بپردازیم به این امید که همه را تحت یک چتر و داخل یک دایره گرد بیاوریم. یکی از اشتباهات حزب وحدت همین بود و همین روند باعث شد تا شهید بزرگوار مصباح بگوید که “حزب وحدت با اینگونه شکل گیری نه تنها باعث هیچگونه وحدت واقعی نمی شود بلکه زمینه اختلافی را در بین مردم شیعه فراهم خواهد آورد که آنگاه جمع کردن دامنه آن مشکل است و دیگر وحدتی پدید آوردن به یک آرزو تبدیل خواهد شد. متاسفانه ما در طول سالهای قبل دیدیم که چنین شد و یک حزب وحدت تبدیل به چندین شاخه متضاد علیه هم گردید.”

 

 

حسینی مزاری در این مراسم به مسایل جهان اسلام از جمله عراق، سوریه، لبنان، بحرین، یمن، پاکستان، کشمیر هند و… نیز اشاره کرد و شاهد مثالهای متعددی در باره اوضاع افغانستان آورد و یادآور شد که بایستی تلاش صورت بگیرد تا مردم بیدارساخته شود. اگر مردم ما هشیار باشند و در برابر توطئه های جاری کنونی بایستند، مطمئن باشید که نه داعش و نه بد تر از آن حریف و رقیب مردم ما نمی توانند شوند و به زودی ثبات و امنیت در کشور سرتاسری گردیده، صلح برقرار خواهد گردید.

 

 

این مراسم با شکوه شام روز گذشته(دوشنبه) به مناسبت سالروز میلاد حضرت محمدمصطفی(ص)، فرزند برومندش حضرت امام صادق(ع) و هفته وحدت، از سوی دفتر مرکزتبیان در سالن اجتماعات این دفتر در مشهد مقدس دایر گردید. در این مراسم صدهاتن از شخصیتهای مختلف علمی فرهنگی و سیاسی، علما، روحانیون، دانشجویان و دانش آموزان و متنفذین، نمایندگان احزاب و سازمانهای اجتماعی و مراکز فرهنگی و نیز کادرها، مسؤلین و اعضای مرکزتبیان اشتراک داشتند. آقای محمدتقی توکلی، از مسولین تشکیلات مرکزتبیان، با اجرای خود مراسم را شروع کرد و مداح و قاری خوش قریحه کشور آقای کریمی نیز آیاتی چند از کلام الله مجید قرائت نمود. سپس مداح خوش الحان افغانستان، جناب آقای سیدمحمدموسوی با قرائت اشعار و سروده هایی در وصف پیامبر اسلام(ص) و امام علی و امام صادق(علیهما السلام) مراسم را حال و هوای دیگر بخشید. گزارش مبسوط سخنان آقای حسینی مزاری متعاقبا منعکس خواهد گردید.