• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31133
  • 40 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تامین عدالت اجتماعی و احترام به حقوق دیگران مشخصه اصلی یک نظام اسلامی است/ خواست مردم تشکیل یک حکومت اسلامی به معنای واقعی است

رییس مجمع محبان اهل بیت(ع) در سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، بیان داشت: عدالت اجتماعی، احترام به حقوق انسانی، قانون گزاری بر مبنای دین و حفظ ارزشهای مذهبی و باورهای فرق اسلامی از مشخصات عمده یک نظام اسلامی بشمار میرود. عالمی بلخی، تاکید کرد: مردم افغانستان می‌خواهند که طالبان یک حکومت اسلامی به معنای واقعی کلمه را تشکیل دهند تا در سایه آن به آرامش برسند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: همزمان با فرا رسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

سید حسین عالمی بلخی؛ رییس مجمع محبان اهل بیت (ع) و عضو شورای علمای شیعه افغانستان که در این وبینار سخن می‌گفت، با  اشاره به اوضاع سیاسی کشور، بیان داشت: مردم می‌خواهند که طالبان یک حکومت اسلامی به معنای واقعی کلمه را تشکیل دهند تا در سایه آن به آرامش برسند.

او در ادامه تاکید کرد: طالبان که داعیه‌دار حکومت اسلامی در افغانستان هستند و از سال ۱۳۷۳ تاکنون در مقاطع مختلف این مسئله را مطرح کرده اند باید در عمل نیز نشان دهند.

رییس مجمع محبان اهلبیت(ع) اظهار داشت: در میان مشخصه هایی که یک نظام اسلامی دارد در راس همه و نقطه عطف آن قانون‌گذاری بر مبنای دین مقدس اسلام می‌باشد به این معنا که تمام قوانین موضوعه باید ریشه اسلامی و دینی داشته باشد.

این عالم دین خاطرنشان ساخت: یک نظام اسلامی باید در درون خود زمینه وحدت، اخوت و تفاهم همه اقشار جامعه را پرورش دهد و حتی غیر مسلمانان نباید از حقوق شان محروم شوند؛ همانطور که در سایه حکومت پیامبر گرامی اسلام (ص) یهود و نصارا در ذمه اسلام کاملا در امنیت و رفاه زندگی می کردند.

به گفته وی، بر اساس اصول اساسی اسلام و سیره پیامبر(ص)، باید تمام پیروان مذاهب از ارزشها و مناسبت های مذهبی خود آزادانه تجلیل کنند و در محاکم نیز برای پیروان سایر مذاهب و به ویژه مذهب جعفری آزادی وجود داشته باشد تا مطابق احکام فقهی خود عمل نمایند.

وزیر اسبق مهاجرین و عودت کنندگان حکومت پیشین اظهار داشت: در شرایط کنونی هیچ کشوری نمی‌تواند مجزا از جهان زندگی کند و در تمام دنیا پیمان‌ها و میثاق‌های بین المللی حاکم است و افغانستان نیز باید عضویت آن را داشته باشد. لذا در پذیرش میثاق‌‌های بین المللی باید حدود و احکام شریعت در نظر گرفته شود و پیمان‌ها نباید در تضاد با ارزش های دینی قرار داشته باشند.

به باور وی، مشخصه دیگری که باید در یک نظام اسلامی مد نظر قرار داده شود، عدالت اجتماعی است. به این معنا که تمام افراد جامعه از حقوق مساویانه برخوردار باشند؛ سرمایه ها و ثروت های ملی و بیت المال مانند صدر اسلام میان مسلمانان بدون تبعیض تقسیم شود .

این عضو شورای علمای شیعه افغانستان، تاکید کرد: در یک نظام اسلامی حضور پیروان تمام مذاهب در عرصه های سیاسی بر مبنای شایستگی و لیاقت یک ضروت است تا جامعه اسلامی بتواند از توانایی های همه بهره‌مند شود و به‌سوی ترقی و پیشرفت گام بردارد.

عالمی بلخی در پایان تصریح کرد: خبرهایی که از فقر و بیکاری و حتی جان دادن افراد بر اثر گرسنگی در این روزها به گوش می‌رسد ناگوار و تکان دهنده است و برای یک نظام اسلامی چنین وضعیتی غیر قابل قبول است. لذا ایجاب می کند که با همکاری یکدیگر در افغانستان تحول ایجاد کنیم تا به وضعیت موجود پایان داده شود.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.