• تاریخ انشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: مهاجرین
  • کد خبر: 30195
  • 287 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تاکید بر هدفمند نمودن فعالیت‌های رسانه‌ای و فرهنگی در بین مهاجران افغانستانی در ایران

n00216157-b

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: در ابتدای این دیدار حسینی مزاری، فضای فرهنگی موجود در میان مهاجرین را تشریح و اشاره نمود، دشمنان درصدد برهم زدن فضای موجود بین دو کشور هستند. وی نسبت به افزایش دیدگاه‌های منفی در میان مهاجرین نسبت به جمهوری اسلامی ایران، به خصوص پس از دو حادثه هریرود و یزد، […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: در ابتدای این دیدار حسینی مزاری، فضای فرهنگی موجود در میان مهاجرین را تشریح و اشاره نمود، دشمنان درصدد برهم زدن فضای موجود بین دو کشور هستند.

وی نسبت به افزایش دیدگاه‌های منفی در میان مهاجرین نسبت به جمهوری اسلامی ایران، به خصوص پس از دو حادثه هریرود و یزد، ابراز نظر کرده و به عوامل ایجاد کننده این بدبینی پرداخت.

اما حسینی مزاری خاطرنشان کرد که بسیاری از این دیدگاه‌های منفی توسط معدود کسانی که از امکانات جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنند، طلبه و یا دانشجویانی که از امکانات بورسیه این کشور استفاده می‌نمایند، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها ارائه می‌شود.

رئیس مرکز تبیان خاطرنشان کرد که برخی از مهاجران در ایران، حتی قبل از تکنوکرات‌های غربی، در تهران، قم، مشهد و… علیه جمهوری اسلامی ایران، مرکز تبیان و خبرگزاری آوا حرف زدند، زیرا این دو نهاد، اولین نهادهایی بودند که در برابر هجمه‌هایی که پس از دو حادثه هریرود و یزد به راه افتاد، بیانیه دادند و موضع‌گیری کردند.

IMG_9838

وی خاطرنشان کرد که بازتاب دیدگاه منفی به ظاهر نخبگان در سطح جامعه مهاجرین در ایران و فراتر از آن، در داخل افغانستان و حتی در کشورهای اروپایی و امریکا، نشان‌گر اهمیت روابط ایران و افغانستان و عزم جزم دشمن برای تخریب این روابط است.

حسینی مزاری تصریح کرد که برای اصلاح فضای فرهنگی و رسانه‌ای در بین مهاجرین باید کارهای جدی صورت بگیرد.

این در حالی است که به گفته وی، مهاجرین در ایران اگرچه برخی مشکلات دست و پاگیر اداری دارند، اما از نظر معنوی نسبت به سایر کشورها چون پاکستان، کشورهای اروپایی و آمریکا، سالم‌ترین و باشرافت‌ترین زندگی را دارند، اما با این وجود مطالعه لازم را ندارند. رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) تأکید کرد که مهاجرین با سطحی‌نگری، دچار این معضل شده و دشمن از این وضعیت سوءاستفاده می‌کند.

محمودی: تلاش دشمنان برای برهم زدن مودت بین ایران افغانستان/ هدف قانون‌مند کردن حضور میلیونی مهاجران است
در ادامه این دیدار، دکتر مهدی محمودی، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، با تأکید بر این‌که دشمنان دو کشور به دنبال برهم زدن فضای مودت و برادری بین ایران و افغانستان هستند، تصریح کرد که دشمنان روابط دو کشور در راستای جنگ نرم خود، به صورت برنامه‌ریزی شده و هدفمند به دنبال تخریب این روابط و ایجاد بدبینی بین دو ملت هستند.

وی بزرگ‌نمایی و فضاسازی‌ها پیرامون دو حادثه اخیر(هریرود و یزد) را زنگ خطری جدی خواند و گفت که دو ملت و دو دولت دقت کنند، تصمیم‌ها و رفتارهای‌شان باعث نشود آتش دشمن شعله‌ور شود.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران با بیان این‌که این دو حادثه توسط شبکه‌های قاچاق انسان برنامه‌ریزی و اجرا شده، افزود؛ در این دو حادثه و جان باختن شهروندان افغانستان، آن‌ها نیز به عنوان یک انسان متأثر شدند، اما جان باختگان افراد غیرمجازی بودند که تلاش کردند از طریق غیرقانونی وارد ایران شوند و طبعا حوادث و اتفاقات ناگوار همواره در مسیر قاچاق و ورود غیرقانونی وجود دارد.

وی نیز بر ضرورت کار فرهنگی در بین مهاجرین در ایران تأکید کرد و گفت، همان‌طور که دشمن در جبهه جنگ نرم برنامه‌ریزی‌شده فعالیت می‌کند، نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای در داخل ایران نیز باید کار منسجم و برنامه‌ریزی شده انجام دهند و از ظرفیت‌های مهاجرین در این راستا استفاده گردد.
IMG_9881
دکتر محمودی در بخش چگونگی حضور اتباع و مهاجرین افغانستانی در ایران و وضعیت دارندگان گذرنامه‌های طرح خانواری و برگه‌های سرشماری، تأکید نمود که تنها هدف آن‌ها، قانونمندسازی حضور میلیونی مهاجران افغانستانی در ایران است که از این میان، تنها بخشی دارای اسناد قانونی و معتبر هستند و مابقی، فاقد اسناد قانونی و هویتی اند.

وی گفت که یکی از برنامه‌ها در این زمینه، آغاز برنامه تثبیت هویت مهاجرین در ایران است و این تثبیت هویت می‌تواند به تعیین تکلیف این مهاجرین و دسترسی آن‌ها به خدمات معیاری بسیار کمک کند.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران از آمادگی این اداره برای همیاری با سفارت افغانستان جهت آغاز به کار برنامه تثبیت هویت در چند شهر، با دادن مکان مناسب در اختیار این سفارت خبر داد.

وی با اشاره به وضعیت دارندگان گذرنامه‌های طرح خانواری و پایان اقامت قانونی دارندگان این گذرنامه‌ها، هدف را تعیین تکلیف این مهاجرین، به خصوص تثبیت هویت و تبدیل گذرنامه‌های آن‌ها از دست‌نویس به الکترونیک و قانونمند شدن آن‌ها خواند.

دکتر محمودی افزود که با تعیین تکلیف دارندگان گذرنامه‌های خانواری و برگه‌های سرشماری(تثبیت هویت و گرفتن گذرنامه الکترونیک)، آن‌ها می‌توانند با برگشت به افغانستان و گرفتن ویزا به صورت قانونی وارد ایران شوند.

وی در عین حال با اشاره به این‌که برخی از تخلف‌ها توسط اتباع غیرمجاز خارجی صورت می‌گیرد، بر توجه مهاجرین به رعایت قوانین و مقررات این کشور تأکید کرد و گفت که تخطی از قوانین طبعا مستوجب برخورد خواهد بود.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران در عین حال از طرح جدیدی برای اعطای اقامت معتبر به نخبگان افغانستانی و مهاجر و همچنین فعالان اقتصادی خبر داد. وی تأکید کرد که حضور و فعالیت فعالان اقتصادی در ایران را تشویق می‌کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>