• تاریخ انشار: ۲۷ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8267
  • 1,135 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تا هدف دشمنان از ایجاد اختلاف در بین مسلمان ها و رویه آنها را نشناسیم، نمیتوانیم با آنها مبارزه کنیم

همایشی تحت عنوان اخوت علما “حنجره های الهی” به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و هفته وحدت از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ برگزار شد. در این همایش که با حضور گسترده علمای اهل سنت و تشیع به مناسبت هفته وحدت در دومین نمایشگاه بزرگ اخوت در مزارشریف […]

همایشی تحت عنوان اخوت علما “حنجره های الهی” به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و هفته وحدت از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ برگزار شد.

در این همایش که با حضور گسترده علمای اهل سنت و تشیع به مناسبت هفته وحدت در دومین نمایشگاه بزرگ اخوت در مزارشریف دایر گردید، حجت الاسلام سیدمحمدحیدر هاشمی؛ امام جمعه مزارشریف گفت: مردم افغانستان در خصوص وحدت اسلامی، یک گام جلوتر از سایر کشورها هستند.

به گفته آقای هاشمی یکی از مسایلی که باعث تحکیم وحدت است، این است که به فکر مردم تزریق کنیم که دین خدا بر اساس نژاد، زبان، ملیت و مذهب نیست.

به گفته آقای هاشمی ما قبل از اینکه شیعه یا سنی باشیم، معتقد به خدا و پیامبر و اسلام هستیم. ما باید آموزه های دینی را درست به مردم انتقال دهیم.

به باور آقای هاشمی، مخالفین اسلام در ضربه زدن به مسلمان ها هم وحدت در هدف دارند و هم وحدت در رویه. لذا ما تا هدف آنها را از ایجاد اختلاف و رویه آنها را نشناسیم، نمیتوانیم با آنها مبارزه کنیم.

آقای هاشمی گفت: باید بدانیم که در خصوص مردم که بستر وحدت هستند، چقدر موفق هستیم. ما باید مترصد باشیم، پروژه دشمن و رویه دشمن را شناسایی کنیم، در نمازهای جمعه، در منابر در دارلحفاظ ها در مساجد و سایر محافل باید به مردم اطلاع رسانی کنیم.

به گفته آقای هاشمی، یکی از عوامل حفظ وحدت مسئولیت، جایگاه مسئولیت و اعتبار مسئولیت است.

او گفت: مردم باید منبر، تلویزیون و مجلس را به آدم های جاهل نسپارند.

امام جمعه مزارشریف تأکید کرد: ما نباید مسایل شیعه و سنی را از زبان کسانی که در بیغوله ها تحصیل کردند و هیچ اطلاعی از دین و مذهب ندارند، بشنویم.

او گفت: امروز باید مردم ابوحنیفه(ره) و امام صادق(ع) را خوب بشناسند. اهل تسنن و تشیع باید مجالس قرآنی مشترک داشته باشند، نه به عنوان ریا، بلکه به عنوان وظیفه، حداقل دو روز در هفته، باید بحث روز و حل مشکلات اجتماعی را از زبان قرآن بشنویم و بررسی کنیم.

به گفته وی، ما باید ملاها، دانشمندان و نکته دان ها را تقویت کنیم. همان طور که برای تقویت کشور تلاش می کنیم، باید وحدت را بوجود بیاوریم. اسلام عزیز است، اما عزت به شکل تئوری نه، بلکه عملی، و این با حضور در محضر علما ممکن است.

آقای هاشمی پیشنهاد کرد تا برای اخوت و وحدت بیشتر، علمای اهل تشیع و تسنن مباحث قرآنی مشترک، مجالس مشترک، نشست نخبه گان و سخنرانی های عالمانه و تحقیقی داشته باشند.