• تاریخ انشار: 2 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15132
  • 441 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تبلیغات حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) تکمیل کننده قیام عاشورا بود

در حاشیه بیست و یکمین گفتمان علمی پژوهشی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، بانوان نیز به این باور اند که تبلیغات حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع)، تکمیل کننده قیام عاشورا بود. آن ها می گویند که اگر این دو بزرگوار نبودند، قیام امام حسین(ع) در کربلا می ماند و کسی هم از […]

در حاشیه بیست و یکمین گفتمان علمی پژوهشی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، بانوان نیز به این باور اند که تبلیغات حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع)، تکمیل کننده قیام عاشورا بود. آن ها می گویند که اگر این دو بزرگوار نبودند، قیام امام حسین(ع) در کربلا می ماند و کسی هم از این قیام آگاه نمی شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بانو الهه، دانشجوی دانشکده طب دانشگاه کابل در گفتگو با خبرنگار آوا بیان نمود: “امام حسین(ع) نه تنها در میان شیعیان، بلکه بین تمام جامعه اسلامی از محبوبیت خاصی برخوردار است. امام حسین(ع) به خاطر نگهداری دین اسلام جان شیرین خود فدا کرد، اگر امام(ع) قیام نمی کرد، قرار بر این می شد که اسلام در همان مرحله از بین برود و بدعت ها بالای مردم حاکم شود”.

 

بانو الهه اضافه کرد: “امام(ع) با تعداد کمی از یارانش توانست کاری کند که بعد از ۱۴۰۰ سال هم قیامش جاویدان بماند”.

 

او بیان داشت: “پس از شهادت امام حسین(ع)، نقش کلیدی را حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) داشت. حضرت(س) که زن قهرمان و الگوی تمام زنان اسلام است، توانست با سخنرانی ها و تبلیغاتش، قیام امام حسین را پایدار و جاویدان سازد”.

 

وی اشاره کرد: “امام حسین(ع) در روز عاشورا هرچه به این مردم گفت که من پسر علی ابن ابی طالب(ع) و نوه پیامبر(ص) هستم، این قرآن است، این‌ها اولاد پیامبر(ص) و احکام پیامبر(ص) است، ولی مردم سخن امام حسین(ع) را نمی فهمیدند و تبلیغات طاغوت بر این فضا و مردم حاکم بود و مردم حقایق را درست نمی دانستند”.

 

این بانوی دانشجو علاوه نمود: “اسارت آل الله و خطبه ها و فرمایشات امام سجاد(ع) روشن گر حقایق بود و حقایق را برای مردم روشن کرد، به نوعی که مردم همه گریه و توبه می کردند که چه اشتباهی انجام داده اند، چرا و چگونه نوه پیامبر(ص) را نشناخته اند”.

 

با این حال مرضیه فاطمی، یک تن از استادان کانون علمی قرآنی بیت الهدا در گفتگو با خبرنگار آوا، چنین بیان داشت: “امام حسین(ع) روزی که از مدینه حرکت کرد، فقط به خاطر تبلیغ دین اسلام بود. درست است که امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) در بین ما نیست، ولی شعارها و تبلیغات شان وجود دارد و باید به روشی که آن ها عمل کردند، ما هم به همان روش عمل کنیم”.

 

او خاطرنشان ساخت: “حضرت زینب(س) بود که قیام کربلا را جهانی ساخت و امروز بر ما شیعیان لازم است تا راه حضرت زینب را پیش بگیریم و عاشورا را تبلیغ کنیم. امام جانش را به خاطر اسلام فدا کرد، ما باید تبلیغ کنیم تا همه جهانیان بدانند که امام حسین(ع) برای پایدار نگهداشتن اسلام قیام کرد”.

 

بانو فاطمی اضافه کرد: “یکی از چهره هایی که قیام عاشورا را جاویدان ساخت، حضرت زینب(س) بود. با این که حضرت زینب(س) مصیبت های زیادی را در کربلا دیده بود، قوت های قلب خود را در حادثه کربلا از دست داده بود، ولی بازهم در مقابل یزدیان ایستاد و شجاعانه از قیام امام حسین(ع) دفاع کرد”.

 

در همین حال معصومه رضایی، یک تن از استادان لیسه های خصوصی در شهر کابل در گفتگو با خبرنگار آوا اظهار داشت: “تبلیغات حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) تکمیل کننده قیام عاشورا بود. اگر حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بعد از شهادت امام حسین(ع) تبلیغ نمی کرد، قیام عاشورا تکمیل نمی شد و این قیام در کربلا می ماند و هیچ کسی هم از این قیام آگاه نمی شدند”.

 

وی اشاره کرد: “تبلیغات نه تنها در نهضت عاشورا، بلکه در تمامی حوادثی که در طول تاریخ اسلام رخ داده است، نقش اساسی دارد. همین تبلیغات بود که جنگ هایی که در طول تاریخ و در زمان پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) رخ داده بود را برای مردم رساند”.

 

خانم رضایی ادامه داد: “همین تبلیغات بود که مردم آگاه شدند که پیامبرشان با چه سختی هایی برای پایدار نگه داشتن دین اسلام روبرو شدند، و امروز اسلام در سراسر جهان پیرو دارد”.