• تاریخ انشار: 2 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15126
  • 416 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تبلیغات در نهضت عاشورا از جایگاه مهمی برخوردار بود/ اگر حضرت زینب(س) نبود، قیام امام حسین جهانی نمی شد

در حاشیه بیست و یکمین گفتمان علمی پژوهشی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع جایگاه تبلیغات در نهضت عاشورا، جوانان به این باوراند که تبلیغات در نهضت عاشورا از جایگاه مهمی برخوردار بود و اگر تبلیغات نبود، قیام امام حسین(ع) پس از شهادتش در کربلا می ماند و جاویدان […]

در حاشیه بیست و یکمین گفتمان علمی پژوهشی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع جایگاه تبلیغات در نهضت عاشورا، جوانان به این باوراند که تبلیغات در نهضت عاشورا از جایگاه مهمی برخوردار بود و اگر تبلیغات نبود، قیام امام حسین(ع) پس از شهادتش در کربلا می ماند و جاویدان نمی شد. همچنان آنان می گویند که اگر حضرت زینب(س) نبود، قیام امام حسین(ع) نیز جهانی نمی شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ابوذر حسنی، یک تن از اشتراک کنندگان در برنامه گفتمان آزاد دانشجویی در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، در گفتگو با خبرنگار آوا بیان داشت: “در هر قیام یا حرکت هایی که در دنیا شکل می گیرد، باید پیام آن حرکت به صورت کامل در بین جوامع به صورت عالی بیان شود”.

 

وی افزود: “قیام کربلا، قیامی است که تا قیام قیامت زنده تر می شود، و این وظیفه تمام شیعیان است که از عاشورا و قیام امام حسین(ع) پرچم داری کنند تا به دست صاحبش حضرت صاحب الزمان(عج) برسانیم”.

 

حسنی اضافه کرد: “این همه عزاداری هایی که ما در ماه محرم انجام می دهیم، باید پیام داشته باشد. ما امروز می بینیم که پرچم عاشورا از دست روحانیون بیرون شده است، امروزه علمای ما در تضاد با یکدیگر قرار دارند؛ یکی قمه زنی را جایز می داند و دیگر حرام اعلام می کند”.

 

وی می گوید: “کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بودند که قیام کربلا را با تبلیغات شان جهانی ساختند و زنده نگه داشتند”.

 

با این حال سید محمد عظیمی، یک تن از طلاب مدرسه علمیه امیرالمؤمنین در گفتگو با خبرنگار آوا، چنین بیان داشت: تبلیغات در نهضت عاشورا از جایگاه مهمی برخوردار است.

 

وی افزود: “عاشورا تا امروز که باقی مانده و زنده است، از برکت تبلیغات حضرت زینب(س) بود. اگر حضرت زینب(س) نبود، قیام کربلا با شهادت امام حسین(ع) در همان جا دفن می شد”.

 

عظیمی اضافه کرد: “پس از شهادت امام حسین(ع)، امام رسالت خود را به حضرت زینب(س) تسلیم کرد و حضرت(س) هم توانست با یک سخنرانی شان، نظر همه را نسبت به یزید لعنت الله تغییر دهد”.

 

وی خاطرنشان ساخت: “حضرت زینب(س) بود که قیام ۱۴۰۰ سال گذشته تا امروز باقی مانده و این قیام جاویدان است، اگر بی بی(س) تبلیغ نمی کرد، اگر راه را برای مردم نشان نمی داد، دین رسول الله تکمیل نمی شد”.

 

این طلبه علوم دینی همچنان اشاره کرد: “تبلیغات چه در کربلا، چه در دیگر قیام ها و چه در کارهای روزمره زندگی ما، نقش اساسی دارد، بدون تبلیغات حرف به گوش جامعه نمی رسد تا هدایت شود”.

 

از سوی دیگر خادم حسین شایانفر، یک تن از طلاب مدارس دینی در کابل در گفتگو با خبرنگار آوا، اظهار داشت: “حضرت پیامبر(ص) می فرماید حسین از من است و من از حسین، یعنی اگر امام حسین نمی بود، هیچ چیزی از دین رسول خدا باقی نمی ماند”.

 

او افزود: “اصل قیام توسط امام حسین(ع) صورت گرفت، او کاری کرد که تا دین جدش باقی بماند، او تکمیل کننده دین اسلام بود”.

 

این طلبه علوم دینی ادامه داد: “پس از به شهادت رسیدن امام حسین(ع) دیگر رسالت به حضرت زینب(س) ماند، حضرت هم توانست با خطبه های خود، مردم را از همه چیز آگاه بسازد”.

 

وی اضافه کرد: “در کربلا هر کسی رسالت خود را داشت و همه هم رسالت خود را به خوبی و وجه احسن ادا کردند. حضرت زینب(س) بود که هدف قیام امام حسین را به گوش مردم رساند، او بود که به مردم فهماند امام حسین(ع) به خاطر چه قیام کرد، اگر حضرت زینب(س) نبود، قیام امام حسین سر جایش باقی می ماند و کسی هم از این قیام سر در نمی آورد”.

 

گفتمان های علمی، دینی، سیاسی و فرهنگی، اجتماعی تبیان هر هفته در دفتر مرکزی و نمایندگی های این مرکز در مشهد، هرات و غزنی برگزار می شود و به روی عموم مردم آزاد می باشد. این گفتمان ها سهم به سزایی در آگاهی دهی به جامعه، به خصوص نسل نو داشته است.